Jaki wybrać piekarnik? Który piekarnik jest dobry? To często zadawane pytania. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę decydując się na piekarnik do zabudowy. Nowoczesne piekarniki mają możliwości, o których kilkanaście lat temu nikt nie śmiałby nawet marzyć.

Jaki kupić piekarnik?

Odpowiedź na pytanie: jaki wybrać piekarnik nie jest prosta. Oprócz najprostszych w użyciu piekarników tradycyjnych możemy wybierać spośród urządzeń kompaktowych (piekarnik kompaktowy to połączenie piekarnika i kuchenki mikrofalowej), piekarników parowych (możliwość przygotowywania potraw na kilku poziomach równocześnie, bez dodatku tłuszczu, z zachowaniem wartości odżywczych – najpopularniejsza opcja) oraz piekarników parowych z funkcją pieczenia. Oczywiście wybierając piekarnik oprócz wyglądu, bardzo ważne są parametry techniczne. Nowoczesność wiąże się z ekonomią - nowoczesny piekarnik, dzięki wielopoziomowemu pieczeniu i szybkiemu nagrzewaniu się, pozwala znacznie zmniejszyć pobór energii. Piekarniki choć wykonują ciężką pracę, katalizator skutecznie pochłania zapachy. Szybkość  i równomierność pieczenia w piekarniku gwarantuje termoobieg. Sterowanie Touch Control to już standard.

Jak piekarnik jest dobry: funkcje piekarnika

Zastanawiając się nad wyborem piekarnika i sprawdzając jego funkcję ważna jest częstotliwość korzystania z urządzenia i preferencje kulinarne domowników (np. grill, gotowanie na parze). Przydatne są programy automatyczne – to piekarnik dobiera czas, temperaturę i grzałki do przygotowania mięsa, pizzy czy ciasta. Udogodnienia piekarnika. Do wyboru mamy takiej dodatkowe funkcje piekarnika jak m.in. termosonda (kontrola temperatury wewnątrz potrawy), elektroniczne książki kucharskie na dotykowych wyświetlaczach, szybkie nagrzewanie, podwójna komora (niezależne pieczenie dwóch dań na raz). System samoczyszczenia piekarnika. Warto wybrać piekarnik z pyrolizą: zanieczyszczenia są wypalane w temperaturze ok. 500°C i zamieniają się w łatwy do usunięcia popiół. Pyroliza działa także na szklane drzwi piekarnika.

Nowoczesny piekarnik sterowany smartfonem lub tabletem

Czy serca konsumentów podbiją nowoczesne piekarniki z funkcją sterowania za pomocą smartfonu lub tabletu (piekarnik z taką funkcją w drugiej połowie roku wprowadzi na rynek marka Franke). Powodzeniem cieszą się piekarniki z wbudowanymi przepisami i aplikacjami, które krok po kroku prowadzą do przygotowania potrawy i dobierają optymalne ustawienia. Przykładowo program Kompletne Menu dostępny w piekarniku Crystal Black 910 M BM 60+ Franke pozwala na przygotowanie pełnego posiłku w ciągu godziny! Nasze kompletne menu może składać się z przystawki, pierwszego dania, dania głównego (mięsa lub ryby) i deseru. Dla miłośników Pizzy – program Pizza Plus, dzięki któremu przygotujemy 4 pizze równocześnie. Potrójne przeszklone drzwiczki, prowadnice teleskopowe, system chłodzenia obudowy, Quick Cooking, funkcja wyrastania ciasta, rozmrażania i podgrzewania, termosonda w standardzie (www.franke.pl). W piekarniku z linii Integra Smart EBI 713 94 steam marki Amica znajdziemy przepisy kulinarne wraz ze sposobem przygotowywania dań i specjalnie zaprogramowanymi funkcjami. Ten piekarnik stwarza też możliwość cyfrowego pokazu zdjęć. A dla fanów gadżetów -  interaktywny ekran dotykowy, jak w smartfonie! Cena: 3999 zł (www.amica.com.pl). Zdrowe odżywianie to podstawa! W piekarniku Crystal White 910 M WH 60+ Franke możemy korzystać z programu Wellness, który dzięki obniżonej temperaturze pozwala przygotować zdrowe i smaczne posiłki, ograniczając zużycie tłuszczów i soli. Pieczenie w tym trybie trwa dłużej, ale pozwala zachować rybom i warzywom naturalny smak i aromat.

Kupując piekarnik, musimy zdecydować, które funkcje będą nam naprawdę potrzebne. Niektórym przyda się piekarnik wyposażony w grill i rożen obrotowy, kolejni nie wyobrażają sobie piekarnika bez termosondy (automatyczne wyłączanie urządzenia po osiągnięciu pożądanej temperatury), jeszcze inni za praktyczne uznają funkcje piekarnika Stay Warm (utrzymywanie potraw w odpowiedniej temperaturze nawet do dwóch godzin), podgrzewania naczyń czy... rozmrażania produktów. Zastanawiając się jaki kupić piekarnik warto też zwrócić uwagę na sposób czyszczenia piekarnika – urządzenia z pirolizą robią to same, pozostawiając jedynie łatwy do usunięcia popiół.

Jaki wybrać piekarnik: dopasowanie do zabudowy kuchennej

- Wybierając piekarnik, należy określić sposób jego otwierania (z przodu, z boku, wózek), wysokość montażu piekarnika oraz lokalizację we wnętrzu - radzi arch. Patrycja Zaczyńska. - Nowoczesne materiały z których wykonywane są obudowy piekarnika, np. barwione szkło czy metal, pozwalają na „wtopienie” formy piekarnika w zabudowę kuchenną. Decyzję można też oprzeć na kontraście w stosunku do sąsiednich wykończeń. Przy urządzaniu kuchni ważne, by wybrany model piekarnika był spójną częścią projektu. Piekarnik zamontowany wyżej to nie tylko kwestia mody, ale przede przede wszystkim rozwiązanie ergonomiczne.
Znacznie łatwiej jest korzystać z urządzenia na wysokości rąk. Mamy też wtedy pewność, że małe dzieci nie uruchomią go przypadkiem. Opcja montażu piekarnika na wysokości (w słupku lub szeregu) zwiększa także możliwości aranżacyjne. Piekarnik w wyższym module świetnie komponuje się z urządzeniem parowym lub kuchenką mikrofalową. Włąściciele białych kuchni często wybierają biały piekarnik. Białe szkło pozwala piekarnikowi prawie całkowicie wtopić się w wolno stojący element zabudowy. Lakierowane fronty szafek o zbliżonej barwie sprawiają, że kuchenne wnętrze staje się bardzo harmonijne. Forma i wykończenie piekarnika nie są zbyt agresywne, przez co sprzyjają stonowanej aranżacji kuchni. Wyraźnie zaznaczony zaś wyświetlacz piekarnika dodaje jej za to nowoczesności. Piekarnik, pokazując – można powiedzieć – swoje łagodniejsze oblicze, jest tu bardziej meblem niż „artykułem gospodarstwa domowego”. Praktycznie coraz mniej jest na rynku piekarników zintegrowanych z płytą i umieszczanych pod nią. Przeważa za to tendencja, by piekarniki (najpopularniejsze są parowe) instalować wysoko, nad blatem, często w jednej linii z mikrofalą i np. kawiarką. Modna jest też wysoka ściana, w której umieszcza się sprzęty, takie jak zamrażarka, chłodziarka, piekarnik, szuflada grzewcza (najbardziej praktyczne są te, które trzymają temperaturę posiłku, wtedy gotując kilka potraw równolegle, możemy przechowywać je w niej jak w bemarze; mikrofale stopniowo odchodzą w zapomnienie) i kawiarka. Sprzętów AGD oczywiście nie sytuuje się w przypadkowym miejscu, jeśli już mają być widoczne, szuka się symetrii i porządku w aranżacji kuchni.