Winiarki, czyli specjalne chłodziarki do wina, znamy z eleganckich restauracji i z mieszkań koneserów trunku. Niemniej jest to produkt wciąż stosunkowo mało znany na polskim rynku, a szkoda. Przechowywanie wina w winiarce jest korzystniejsze od trzymania go w zwykłej lodówce z kilku ważnych powodów. 

Ponieważ jednak wino cieszy się w Polsce coraz większym uznaniem, Amica zdecydowała się wprowadzić do oferty winiarki przeznaczone do zabudowy, np. w kuchni, w strukturze wyspy kuchennej na skraju pokoju dziennego albo wręcz w salonie. Zachęca do tego elegancka, minimalistyczna forma chłodziarki, czerpiaca z aktualnych trendów wnętrzarskich. 

Dlaczego warto mieć winiarkę – chłodziarkę do wina?

Przede wszystkim w zwykłej chłodziarce za sprawą kilku czynników (zwłaszcza częstego otwierania drzwi) dochodzi do wahań temperatury. Ponieważ w lodówce przechowujemy wiele artykułów, które muszą leżeć płasko na półce, butelki najczęściej umieszczamy na drzwiach. Wówczas wino nie leżakuje, a korek nie jest w nim zanurzony, co przeszkadza dojrzewaniu. Całkiem wyschnięty korek przestaje być szczelnym zamknięciem. Dodatkowo negatywny wpływ na wino może mieć dostęp światła, zwłaszcza promieniowania UV.

Dłuższe przetrzymywanie wina w zwykłej lodówce niekorzystnie wpływa na jego smak, bo przenikają do niego niepożądane zapachy – nawet jeśli dana butelka nie została jeszcze otwarta. Ponieważ w winiarce przechowujemy wyłącznie trunki, to ryzyko znika.

Niezbędną dla szlachetnych trunków stałą wilgotność w winiarce pomaga utrzymać pojemnik z wodą. Właściwemu poziomowi wilgotności sprzyja także znacznie rzadsze otwieranie drzwi, które jednocześnie oszczędza winu niepożądanego światła. Szyba anty-UV ogranicza z kolei niekorzystne promieniowanie.

Słowem – wino z winiarki zachowuje optymalny bukiet zapachowy oraz smak, a butelki leżakują w optymalnych warunkach.