Najpopularniejsze przetwory domowe to konfitury, dżemy, pikle (czyli to, co w occie). Niby proste do wykonania, a wiele z nas ma receptury nawet  po babci. Owszem są pyszne, słodkie i tradycyjne. Mało tego tzw. własne na pewno nie mają konserwantów (jeśli produkty są z własnych upraw), ale czy poza smakiem mają jakąś wartość? To, co zasypane cukrem, a w dodatku spasteryzowane na pewno nie zachowa zbyt wielu witamin podobnie, jak mrożonki robione domowym sposobem. Po prostu w naszych zamrażarkach nie ma tzw. zera absolutnego, które sprawia, że przynajmniej część wartości (witamin) w warzywach i owocach w nich zostanie. A zalane octem, nawet rozcieńczonym… Alternatywą jest suszenie warzyw i owoców. W tym celu warto kupić suszarkę, ma ją w ofercie wiele firm z małym sprzętem AGD.

Suszenie warzyw i owoców

Mało kto się zastanawia, że suszenie warzyw i owoców, na wzór grzybów, to również rodzaj przetworów. Wprawdzie w tym roku na grzyby nie ma co liczyć, a to za sprawą suszy, jednak owoce i warzywa można zakonserwować tym sposobem. Tylko patrzeć, jak przyda się owocowy susz na kompot wigilijny, włoszczyzna na zupę czy choćby tzw. zdrowe przekąski w postaci suszonych moreli. Przy okazji warto wiedzieć, że w suszonych owocach jest  ok. 30 proc. mniej wody, za to zdecydowanie więcej witamin niż w takiej samej ilości owoców świeżych. Zawierają one sporo witaminy K oraz B, a także minerałów i błonnika, tak ważnego dla naszych jelit.

Jak suszyć owoce i warzywa

Oczywiście warzywa i owocem, a także grzyby, czy zioła suszymy w miejscu przewiewnym, ale nie na bezpośrednim słońcu (nie wpływa ono dobrze na strukturę suszonych owoców  czy warzyw, podobnie jak na soki zasypane cukrem). A co zrobić, gdy nie ma się w domu takiego miejsca, bo mieszkamy w bloku, a tzw. wystawa jest południowa?

Sprawdź też: jak mrozić warzywa i owoce?

Na pewno nie należy suszyć owoców czy warzyw w piekarniku, bo łatwo delikatne produkty zwyczajnie przypalić. W tej sytuacji warto posłużyć się specjalnie do tego przeznaczoną suszarką. Suszarki do owoców i warzyw ma wiele firm specjalizujących się w tzw. małym AGD.

Suszarki do owoców i warzyw: czym się wyróżniają

Na wstępie trzeba powiedzieć, że choć suszarki do owoców i warzyw są zasilane energią elektryczną, nie obciążają zbytnio budżetu domowego, bo ich moc sięga przeważnie 245 - 500 W. Ich  pojemność to najczęściej 11-15 litrów. Suszą zazwyczaj na 2 do 9 poziomach, na wyjmowanych sitach lub tacach, między którymi jest przepływ powietrza. To ważne dla warzyw, owoców czy nawet grzybów, bo nic nie spleśnieje, jak to czasami bywa, gdy produktom suszonym „brak oddechu”.  Tego typu urządzenia jak suszarki spozywcze suszą także zioła. Zwykle mają płynną regulację temperatury w granicach od 35°C do 75°C.

Sprawdź też: wybieramy najlepszą wyciskarkę do owoców i warzyw

Są też takie suszarki do owoców i warzyw, które po zakończeniu pracy sygnalizują dźwiękiem lub światłem, że proces jest zakończony. Poza tym najczęściej suszarki spozywcze są przezroczyste, więc widać czy proces suszenia warzyw czy owoców się skończył. Warto przy tym pamiętać, że im „bardziej mokry” produkt, tym dłuższego czasu suszenia wymaga. Suszarki mają również zabezpieczenia przed przegrzaniem oraz lampki kontrolne, informujące o zakończeniu pracy, a niektóre także antypoślizgowe nóżki.

Suszarki do owoców i warzyw: ceny

Ceny suszarek spożywczych zależą od ich wyposażenia oraz pojemności. Im większa pojemność oraz możliwość regulacji temperatur, tym urządzenie jest droższe. Ceny suszarek do owoców i warzyw zaczynają się od ok. 40 zł, ale mogą też przekraczać 1000 zł.

Co i jak suszyć w suszarkach spożywczych

W suszarkach oczywiście suszymy umyte i obrane zarówno owoce, jak i warzywa - powinny być pokrojone na plastry, im mniej produktów, tym mniej poziomów, można więc wyjąć jedno czy dwa sita. W kwestii grzybów sprawa wygląda nieco inaczej. Specjaliści twierdzą, że nie trzeba ich myć, wystarczy dokładnie wytrzeć ściereczką lub ręcznikiem papierowym, ponieważ namoczone w wodzie tracą smak, a poza tym wymagają wtedy dłuższego suszenia. A przecież i tak są potem poddawane obróbce termicznej, jaką jest gotowanie. Podczas korzystania z suszarki do owoców i warzyw trzeba pamiętać, by między poziomami zachowana została określona odległość. Warto zatem zajrzeć do instrukcji urządzenia, która w sposób fachowy „mówi” co i jak należy robić, by osiągnąć najlepszy efekt suszenia.