Rodzaje płyt grzejnych

2008-09-30 2:00

Płyty grzejne nazywane również płytami kuchennymi, to płaszczyzny na których stawia się garnki i patelnie. Płyty grzejne w zależności od sposobu zasilania dzielą się na: gazowe i elektryczne.

Rodzaje płyt grzejnych
Autor: Piotr Mastalerz

Gazowa płyta grzejna

Wyposażona jest w tradycyjne palniki gazowe. Jest najpopularniejsza, bo najtańsza w eksploatacji. Nie bez znaczenia jest również siła przyzwyczajenia użytkowników. Na płycie gazowej znajdują się najczęściej cztery palniki gazowe: jeden duży – silnie grzejący (około 2,5–3 kW), dwa standardowe – średnie (po 1,8–2,0 kW) i jeden mały (0,9–1,5 kW). Niektórzy producenci proponują płyty dwu, trzy albo pięciopalnikowe. Zdarza się również, że palnik ma podwójny czy potrójny wieniec płomienia, tzw. turbo – przez co ma większą moc. W płytach elektryczno-gazowych obok palników gazowych są umieszczone elektryczne pola grzejne.

Elektryczna płyta grzejna

Jest to płyta z palnikami elektrycznymi, które mają postać płytek grzejnych. Są to przeważnie spiralne grzałki pokryte warstwą żeliwa. W zależności od mocy grzałki wyróżnia się krążki standardowe i szybko grzejne. Te ostatnie oznaczone są przeważnie czerwonym punktem na środku pola. Płytki grzejne zaopatrzone są niekiedy w termowyłącznik. Po uzyskaniu określonej temperatury zasilanie jest odłączane i włączane jest jedynie w celu jej utrzymania. Bywają też płytki wyposażone w czujnik reagujący na obecność naczynia. Jeśli na włączonej płytce nie postawimy naczynia – nie zacznie grzać. Moc płytek elektrycznych jest regulowana skokowo od 1 do 6. Krążki grzejne powinny być czyszczone i okresowo smarowane specjalnym środkiem konserwującym. Płyty tego rodzaju wychodzą już z użycia. Skutecznie zastępują je ceramiczne płyty grzejne.

Ceramiczne płyty grzejne

Ceramiczna płyta grzejna jest wygodnym, prostym w obsłudze i nowoczesnym urządzeniem. Wykonana jest z odpornego na obciążenia materiału ceramicznego. Ma całkowicie płaską i gładką powierzchnię, dzięki czemu łatwo utrzymać ją w czystości. Najnowsze płyty ceramiczne charakteryzują się doskonałą zdolnością przewodzenia ciepła. Na płycie wyodrębnione są pola (strefy) grzejne. Powierzchnia wokół nich pozostaje chłodna - nie ma niebezpieczeństwa oparzenia. Ceramiczne płyty grzejne mogą mieć różne rodzaje pól grzejnych.

Płyty indukcyjne

Płyta indukcyjna wizualnie nie różni się od innych płyt ceramicznych. Różnica polega na sposobie grzania. Ciepło wytwarzane jest dzięki wykorzystaniu zjawiska indukcji elektromagnetycznej.

W płytach indukcyjnych energia elektryczna jest odpowiednio przetwarzana, w wyniku czego ciepło jest wytwarzane bezpośrednio na dnie naczynia. Ich zaletą jest przede wszystkim oszczędność energii (w porównaniu ze standardowymi płytami ceramicznymi do 25%), skrócony czas gotowania (do 30%). Cena (około 40% wyższa od ceny standardowych płyt ceramicznych) odzwierciedla nowatorskie rozwiązania zastosowane w tych urządzeniach.