Wielkanoc za pasem, siekania, rozdrabniania i mieszania będzie „pod dostatkiem”. A można powiedzieć, że robot kuchenny z powodzeniem zastąpi pracę, co najmniej czterech zmechanizowanych urządzeń z zakresu małego sprzętu AGD, no i oszczędzi wysiłku osobie przyrządzającej potrawy. Takie urządzenie wieloczynnościowe przyda się także w małej kuchni, w której nie ma gdzie ustawiać wielu sprzętów. Jeszcze do niedawna mieliśmy do czynienia z jednym typem robotów kuchennych, a był to wieloczynnościowy „kombajn”. Dziś są ich przynajmniej trzy rodzaje:

  • roboty kuchenne wieloczynnościowe,
  • roboty kuchenne planetarne
  • roboty kuchenne z funkcją gotowania.

My skupimy się jednak na dwóch pierwszych kategoriach, podpowiadamy na co zwrócić uwagę kupując robot kuchenny.

Robot kuchenny: urządzenia wieloczynnościowe

Taki robot kuchenny potrafi miksować, mieszać, zagniatać ciasto, rozdrabniać, a także szatkować. Roboty wieloczynnościowe mają moc 500-1100 W, choć mogą też mieć mniejszą, już nawet od 250 W. Pracują z prędkością ok. 15 000 obr./min.

Główne elementy robotów wieloczynnościowych to:

1. Korpus – to w nim umieszczony jest silnik, na korpusie zaś znajduje się gniazdo napędu (lub dwa), jak również panel sterowania – rodzaj pracy można ustawiać ręcznie lub automatycznie, a służą do tego często ikony, informujące o tym, którego przycisku należy użyć do danej czynności. Liczba stopni prędkości wynosi zwykle od dwóch do pięciu stopni, jest też przycisk pracy pulsacyjnej jak i turbo, coraz częściej możemy znaleźć model z tzw. płynną regulacją. Coraz częstszym rozwiązaniem jest wprowadzanie tzw. regulacji płynnej.

2. Malakser i blender – najczęściej wykonane z tworzywa, akrylu lub szkła, mają one pojemność od 1 do 3 l oraz podziałkę lub oznaczenie „min., max”. Na malakserze umieszcza się tarcze, noże, ubijaki itp. Kielich blendera ma wewnątrz noże, a także pokrywkę z otworem, przez który można dodawać składniki w trakcie pracy. Warto dodać, że są roboty wieloczynnościowe z dwoma gniazdami napędu, które mają możliwość pracy jednocześnie.

3. Przystawki – wśród nich w zestawie znajdziemy m.in. wyciskarkę do cytrusów, tarki do warzyw i owoców, noże, mieszadła do ciast, sokowirówkę i młynek. Maszynkę do mielenia mięsa, przystawkę do robienia lodów czy makarony zwykle trzeba dokupić. 

Roboty kuchenne planetarne

Roboty kuchenne planetarne wykonują w zasadzie te same czynności, co urządzenia wieloczynnościowe, a różnią się od nich m.in. budową oraz tym, że podczas mieszania (np. ciasta) wykorzystują tzw. ruch planetarny (mieszadła obracają się wokół własnej osi i zataczają krąg w przeciwnym kierunku po wewnętrznym obwodzie misy), co pozwala na dokładne mieszanie i napowietrzanie składników.

Główne elementy robotów kuchennych planetarnych to:

1. Korpus – na nim jest ruchoma głowica oraz gniazda (główne, wolnych obrotów, wolnych/średnich oraz szybkich). Każde z gniazd odpowiada za uruchamianie innego rodzaju akcesoriów, w głównym (na ruchomej głowicy) mocuje się końcówki podstawowe (hak do wyrabiania ciasta, mieszadła i trzepaczkę). W części przedniej korpusu jest gniazdo wolnych obrotów (dla przystawek wymagających dużej mocy, a nie prędkości, m.in. maszynki do mięsa, młynka, przystawki do tarcia i szatkowania, do makaronu). Pod pokrywką w górnej części korpusu są gniazda obrotów szybkich oraz wolnych/szybkich, odpowiadających za pracę malaksera, blendera i sokowirówki.

2. Misa – zwykle jest stalowa lub z hartowanego szkła, ma 4-7 l pojemności. Jej stabilność zapewnia specjalny pierścień w jej podstawie, często jest do niej silikonowa pokrywa, chroniąca przed wychlapywaniem, ale też kurzem. Pokrywa ma specjalny otwór, przez który można dodawać składniki, a może też mieć podziałkę.

3. Niektóre modele robotów kuchennych planetarnych mogą mieć też płytę indukcyjną, pozwalającą na podgrzewanie (20-140 st. C).

4. Przystawki –  najczęściej spotykanych należą m.in. sokowirówka, wyciskarka do cytrusów, młynek, przystawki do tarcia oraz szatkowania, robienia makaronu, do lodów, maszynka do mięsa, do przecierania owoców i warzyw.

Roboty planetarne mają moc od 300 do 1600 W, a prędkość ich pracy wynosi od 22 do 300 obr./min.

Wybieramy sprzęt AGD: to warto wiedzieć

Do większości robotów kuchennych przystawki można dokupować, a należą do nich zazwyczaj: maszynka do mięsa czy makaronu i przystawka do lodów.
Wiele modeli robotów ma zwijany kabel oraz schowek na akcesoria i dobrze jest wziąć to pod uwagę, kupując urządzenie. Wszelkie przystawki należy wykorzystywać tylko do tych czynności, do których są przeznaczone, co można przeczytać w instrukcji.

Ucierając ser na sernik trzeba korzystać z trybu pulsacyjnego lub wolniejszych obrotów, za szybkie (zwłaszcza w robocie wieloczynnościowym) nadmiernie ser rozrzedzą.

Nie można przekraczać pojemności maksymalnej misy czy pojemnika, gdyż po pierwsze składniki nie będą dobrze wymieszane (połączone), a po drugie urządzenie może ulec uszkodzeniu.