Ranking sokowirówek: wyciskamy samo zdrowie!

Specjalnie dla Was sprawdziliśmy sprzęt AGD do przyrządzania świeżych soków, czyli sokowirówki, wyciskarki oraz wyciskarki do cytrusów. Sprawdźcie co warto wiedzieć, by wybrać idealną sokowirówkę. Świeże soki pomagają nam przetrwać przejściowy sezon przeziębieniowy, wyposażając nas w niezbędną do zachowania odporności porcję witamin. 

Sokowirówka Russell Hobbs
Sokowirówka Brown
Sokowirówka Ariete
Sokowirówka Botti Cortland
Sokowirówka Unold

Sok świeżo wyciskany. Określić go można za pomocą dwóch słów – samo zdrowie, bo nie ma absolutnie żadnych konserwantów, a robi się go naprawdę szybko, nie brudząc przy tym kuchni. Taka porcja witamin przyda się zwłaszcza u progu zimy każdego dnia. W sprzedaży jest wiele soków, nawet tzw. 100 proc., ale nie przetrwałyby na półkach sklepowych nawet kilku dni, gdyby nie były zakonserwowane, np. cukrem albo metodą pasteryzacji (w wysokich temperaturach). Jeśli ktoś znajdzie w sklepie sok świeży, to na pewno będzie na nim adnotacja, że jest „jednodniowy”, czyli powinien zostać wypity najlepiej tego samego dnia.

Sokowirówki: łatwo i szybko

Dziś nie trzeba ścierać jabłek, a nawet ich kroić czy obierać, by napić się soku. Nowoczesne wyciskarki są tak zaprojektowane, że wymagają od nas minimalnego wysiłku. Można zrobić sok klarowny albo z drobinkami owoców, to już zależy od tego, co wolimy. I praktycznie wyciskać można niemal wszystkie owoce oraz warzywa (soki warzywne są zresztą bardzo polecane), a także łączyć je, by osiągnąć oryginalny smak. Urządzenia do przyrządzania soków można podzielić na: sokowirówki, wyciskarki oraz wyciskarki do cytrusów.

Sokowirówki: do cytrusów

Tego typu wyciskarki są bardzo proste w obsłudze i pobierają niewiele (od 40 W do 250 W) energii elektrycznej. Urządzenie zazwyczaj się składa z podstawy (tu znajduje się silnik), na której stoi pojemnik z „dziobkiem”, który ułatwia przelanie soku do szklanki lub rodzaj dzbanka (również z dziobkiem), na nim zaś umiejscowione jest sitko na miąższ oraz stożek, na który nakłada się odpowiednio dużą nakładkę, zależnie od tego czy wyciskamy sok z limonki lub cytryny czy z pomarańczy albo grapefruitów. Przekrojony owoc na pół przykłada się do odpowiedniej wielkości nakładki i włącza przyciskiem. Najczęściej stożek obraca się w dwie strony dokładnie wyciskając zawartość, a miąższ zostaje na sitku. Niektóre mają możliwość regulacji gęstości soku, więc można uzyskać bardziej lub mniej gęsty, z większą lub mniejszą zawartością miąższu. Poszczególne elementy łatwo można zdemontować i opłukać pod bieżącą wodą, a jeśli robi się to systematycznie, urządzenie nie wymaga intensywnego szorowania. Są również sokowirówki z funkcją wyciskania cytrusów, z których sok spływa do dołączonego specjalnego dzbanka z pokrywką. W przypadku większości wyciskarek możemy uzyskać sok z regulowana zawartością miąższu. I znowu po zakończone pracy, dobrze jest opróżnić i opłukać pojemnik, do którego wpadają tzw. resztki.

Sokowirówki i wyciskarki

Pierwsze z nich składają się z pojemnika wyposażonego w ostrza oraz sito z otworami po bokach. Do pojemnika wkłada się owoce i (lub) warzywa (gdy trzeba także rozdrobnione), włącza urządzenie przyciskiem i czeka aż powstanie sok, który przesączy się przez otwory w sicie i za pomocą lejka wpłynie do dołączonego rodzaju dzbanka albo wprost do szklanki. Taki sok jest klarowny i nie ma drobin, resztki zaś wpadają do specjalnego, wyjmowanego pojemnika, który po skończonej pracy należy opróżnić i wypłukać. Wyciskarki natomiast mają w swojej konstrukcji specjalny ślimak z ostrzami (albo dwa, tzw. dwuślimakowe), który najpierw zawartość miażdży. Choć pracują nieco wolniej niż klasyczne sokowirówki, to zachowują poza witaminami także enzymy.

Sokowirówki: jak wybierać urządzenie

Wszystko zależy od potrzeb oraz upodobań rodziny. Jeśli jest liczna i lubi soki, warto zwrócić uwagę na wielkość pojemnika na sok, a także na sposób wyciskania, a co za tym idzie zawartość (lub nie) miąższu. Niektórzy radzą, by brać pod uwagę także objętość pojemnika na  resztki (im większy, tym rzadziej można go opróżniać). My jednak radzimy, by po każdym użyciu resztki wyrzucać, żeby nie fermentowały zamknięte w urządzeniu, stojącym w ciepłym (zwłaszcza zimą) pomieszczeniu. Natomiast to, na co warto zwrócić uwagę, to średnica otworu, do którego wyrzuca się produkty, zwłaszcza owoce, gdyż im jest większa, tym większe owoce można do niej wkładać, bez potrzeby rozdrabniania, co ewidentnie oszczędza czas.


UWAGA!

- świeże soki wzmacniają układ immunologiczny i oczyszczają organizm,
- najlepiej pić je do południa,
- na 1 l soku potrzeba ok. 2 kg surowca,
- świeżo wyciskany sok powinno się wypić jak najszybciej, by nie zdążył się utlenić i stracić tym samym swoich wartości,
- osoby z różnymi schorzeniami (np. z cukrzycą lub otyłe) powinny zasięgnąć w tym względzie porady lekarskiej,
- soki z cytrusów mogą uczulać, zwłaszcza małe dzieci,
- nie wszystkie elementy wyciskarek czy sokowirówek nadają się do mycia w zmywarce.

Ocena: 0
Tekst: Magda Lewandowska Zdjęcia: materiały prasowe

POLECANE ARTYKUŁY