Pralka w kuchni wkrótce będzie legalna. Czekamy na nowelizację przepisów Prawa budowlanego!

Obecnie obowiązujące przepisy Prawa budowlanego mówią, że miejsce pralki jest w łazience. Pralka w kuchni jest więc teraz nielegalna! Już niedługo, te przepisy, które nie przystają do dzisiejszych czasów, zostaną zmienione.

Pralka w kuchni
Pralka w kuchni
Pralka w kuchni

Obecny tryb życia sprawił, że inaczej niż 30 lat temu aranżujemy wnętrza naszych mieszkań. Zmieniły się nasze wymagania co do wyglądu kuchni i łazienki. Pomieszczenia te przestały być skrzętnie ukrywane przed gośćmi. Wspólna przestrzeń salonu z kuchnią jest w tej chwili standardem, coraz częściej łączymy też główną sypialnię z łazienką. Stąd pomysł na umieszczenie pralki w innym pomieszczeniu. Pozbywamy się pralki z łazienki nie tylko ze względów estetycznych ale i praktycznych. Wielu właścicieli małych mieszkań decyduje się na przeniesienie pralki do kuchni, skoro jest tam instalacja wodno – kanalizacyjna i wentylacja, a pralka swoimi gabarytami pasuje do zabudowy kuchennej. Okazuje się, że nie jest to do końca legalne! Na szczęście już niedługo pojawi się nowelizacja przepisów.

Pralka w kuchni, w łazience czy pomieszczeniu gospodarczym?

 Resort infrastruktury i budownictwa przygotowuje nowelizację przepisów, które pamiętają jeszcze czasy odległego PRL. Najciekawsze jest to, że oprócz architektów projektujących mieszkania, nikt o tym nie wiedział dlatego przepisy nie były przestrzegane. Rzeczywiście przyłącza do pralki zawsze były wyprowadzane w łazience. Okazuje się także, że obok pralki w łazience powinno być też przewidziane miejsce na pojemnik na brudną bieliznę! Teraz do właściciela mieszkania będzie należała decyzja, gdzie zainstaluje pralkę i czy w ogóle chce ją posiadać. Pralkę będzie można zamontować tam gdzie jest doprowadzona instalacja wodno – kanalizacyjna, czyli również w kuchni i osobnym pomieszczeniu gospodarczym.

Czytaj też: Jak prać skutecznie i ekonomicznie? PORADNIK

„Sposób, w jaki ludzie korzystają z pralek, jak i kiedy robią pranie, zmienił się. Pralki często umieszczane są w wydzielonych pomieszczeniach specjalnie do tego przeznaczonych, niekoniecznie w łazience, dlatego też wprowadzono regulację ogólną, mówiącą, że w mieszkaniu należy przewidzieć miejsce umożliwiające zainstalowanie automatycznej pralki domowej” - Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

W tej chwili projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych trafił do konsultacji społecznych.

 Inne projektowane zmiany w warunkach technicznych

Zmienią się także warunki techniczne dotyczące wielkości i usytuowania kuchni. Wykreślono nakaz mówiący by kuchnia lub wnęka kuchenna (teraz to będzie aneks kuchenny) była wyposażona w trzon kuchenny, zlewozmywak lub zlew. Teraz kuchnię będziemy mogli umieścić w dowolnym miejscu w pokoju pod warunkiem dostępnej co najmniej wentylacji grawitacyjnej i zastosowania kuchni elektrycznej. Faktycznie to i tak niewiele zmieni w projektowaniu wnętrz, bo istotne pozostają odległości instalowania odpływów i okapów kuchennych od pionów wentylacyjnych i instalacji wodno – kanalizacyjnej. Znika także zapis o określonej odległości stawiania samochodów od najbliższych okien, powiększeniu ulegają miejsca parkingowe do 2,5 x5 m.

Zobacz też: Jak suszyć pranie w mieszkaniu?

Ocena: 0
Zdjęcia: Łukasz Zandecki

POLECANE ARTYKUŁY