Najważniejszymi częściami każdego ekspresu ciśnieniowego są: bojler, czyli ogrzewany elektryczną grzałką zbiornik, do którego wlewamy wodę i zaopatrzony w sitko z filtrem pojemnik, do którego wsypujemy kawę. Zasady działania ekspresu są bardzo proste. Po włączeniu urządzenia, grzałka podgrzewa wodę do temperatury około 100°C. Następnie woda lub powstała z niej para wodna, przechodzi przez pojemnik z kawą i zamienia się w aromatyczny napar, który skapuje do dzbanka, będącego częścią wyposażenia ekspresu, lub wprost do filiżanki.

Czym się różnią ekspresy do kawy?

Wybierając ekspres do kawy, zwróćmy uwagę na moc grzałki. Najniższa, to 800 W, najwyższa – ponad 1200 W. Im jest większa, tym szybciej parzy się kawa. Urządzenia różnią się także pojemnością zbiornika na wodę i filtra na kawę oraz poziomem ciśnienia, z jakim gorąca woda lub para przechodzi przez pojemnik z kawą. Im wyższe – tym kawa jest lepsza, a ekspres droższy. Ze względu na tę ostatnią cechę, ekspresy dzielą się na trzy grupy:

  • Niskociśnieniowe. Wytwarzana w nich para ma ciśnienie od 2,5 do 4 barów (1 bar to naturalne ciśnienie gotującej się wody). W takich urządzeniach zaparzymy jednorazowo od 1 do 4 filiżanek kawy. Jej przygotowanie trwa dość długo: 2-3 minuty. Zanim zaczniemy parzyć kolejną porcję, musimy poczekać, aż urządzenie ostygnie.
  • Wysokociśnieniowe. Woda o temperaturze 95 stopni C i pod ciśnieniem około 15 barów jest przepompowywana przez pojemnik z kawą. Dzięki wysokiemu ciśnieniu, otrzymujemy kawę o pełnym smaku i aromacie. Krótki czas parzenia (tylko około 20-30 sekund) sprawia, że zawiera ona 40% mniej kofeiny, niż kawa przygotowana w innych urządzeniach.
    W ekspresach wysokociśnieniowych, naraz możemy zaparzyć najwyżej dwie filiżanki kawy. Aby zaparzyć następną porcję, nie musimy czekać na ostygnięcie bojlera.
  • Z systemem odśrodkowym. Pojemnik na kawę ma postać obrotowego bębna, który wiruje z prędkością około 10 tys. obrotów na minutę; gorąca woda przechodzi przez niego dzięki sile odśrodkowej.
    W tego typu urządzeniach zaparzymy naraz do 4 filiżanek kawy. Jeśli chcemy przygotować kolejną porcję – czekamy, aż ekspres ostygnie.

Przydatne funkcje ekspresu

Bardzo praktyczne są wyjmowane zbiorniki na wodę. Wiele modeli ma filtr zatrzymujący chlor – możemy więc przygotować smaczną kawę ze zwykłej wody z kranu. Niektóre ekspresy są wyposażone w dozownik wody – automat pobiera jej ze zbiornika dokładnie tyle, ile trzeba do przyrządzenia określonej ilości kawy – np. trzech filiżanek. Są też modele z programatorem czasowym (urządzenie samo zrobi kawę o określonej godzinie – np. o 7 rano), regulatorem mocy naparu oraz odpowietrzaczem, dzięki któremu ekspres nie zawilgaca się od wewnątrz i dłużej jest sprawny.

W nowoczesnych ekspresach możemy zaparzyć różne rodzaje kawy: tradycyjną, o zwykłej mocy, bardzo mocną – espresso oraz łagodną, ze spienionym mlekiem – czyli cappuccino.

Niekiedy mamy także do dyspozycji dwie dysze wylotowe: gorącej wody i do ubijania mleka. Z pierwszej możemy nalać sobie gorącej wody – np. do kubka z herbatą ekspresową; z drugiej wydobywa się sprężone, gorące powietrze. Wkładając końcówkę dyszy do naczynia z mlekiem – otrzymujemy smakowitą mleczną piankę.

Często ekspres ma osobny zbiornik na mleko, połączony z dyszą – wówczas, aby dolać do kawy spienionego mleka, wystarczy tylko wcisnąć odpowiedni przycisk.

Trochę o wyglądzie kawiarek...

Ekspresy zrobione są zazwyczaj ze stali szlachetnej, połączonej ze sztucznym tworzywem. Do niedawna dostępne były tylko w czarnym kolorze. Teraz można już kupić czerwone, zielone, rude, a nawet różowe – wszystko zależy od fantazji projektanta.
Modele kawiarek mają też bardzo różne kształty – od nietypowych, zabawnych, po tradycyjne, dostojne – przypominające te, które widujemy w dobrych kawiarniach.

Jak dbać o ekspres do kawy?

Codziennie lub tak często jak zaleca instrukcja obsługi, należy wymieniać wodę w zbiorniku oraz czyścić pojemnik na kawę. Nie można myć całego urządzenia, ani poszczególnych jego części w zmywarce. Powierzchnię zewnętrzną i wnętrze czyścimy wodą i łagodnym środkiem do mycia naczyń. Pamiętamy również o usuwaniu kamienia, który osadza się w zbiorniku.