Płyty indukcyjne wykorzystują zjawisko indukcji elektromagnetycznej – przetwarzają energię w ciepło, tyle że nie na płycie, a w dnie naczynia. Są one bardzo nowoczesnym rozwiązaniem, jednak, właściwie jak każde urządzenie AGD, posiadają zarówno wady, jak i zalety.

Płyta indukcyjna: zalety

Jedną z najważniejszych zalet płyt indukcyjnych jest oszczędność energii – w porównaniu ze standardowymi płytami grzewczymi może być to nawet 25%. Płyta rozpoznaje wielkość naczynia i dostosowuje pole powierzchni grzania do powierzchni dna naczynia. Również czas gotowania jest znacznie zredukowany (do 30%). Korzystając z płyty indukcyjnej, niwelujesz ryzyko poparzenia, ponieważ jej powierzchnia nie nagrzewa się w trakcie gotowania. Z tego samego powodu utrzymanie takiej płyty grzewczej w czystości jest dużo prostsze niż w przypadku tradycyjnych kuchenek – kawałki jedzenia spadające na jej powierzchnię podczas gotowania nie przypalają się i nie przywierają do niej. Nie musimy też martwić się osadem, powstającym w efekcie długotrwałego używania kuchenki gazowej. Dodatkowo, przypadkowe włączenie płyty indukcyjnej nie spowoduje jej nagrzania, o ile na powierzchni płyty nie będzie znajdował się odpowiedni garnek. Płyty indukcyjne są coraz bardziej różnorodne pod względem kształtu i koloru. Moda na białe blaty i białe kuchnie sprawiła, że producenci wymyślili też białe płyty indukcyjne. Aluminiowa szarość szkła nie wyróżnia tak miejsca gotowania jak czerń i wygląda przy tym bardzo efektownie.

Płyta indukcyjna: wady

Główne wady płyt indukcyjnych związane są przede wszystkim z wysokimi kosztami, które początkowo generują. Jeśli chcesz zainwestować w płytę wysokiej jakości, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu co najmniej 2500 złotych. Do tego doliczyć należy koszt specjalnych garnków ze stali ferromagnetycznej – zwykłe garnki nie nadają się do gotowania przy użyciu płyty indukcyjnej. Ponadto, w trakcie gotowania płyty indukcyjne wytwarzają pole elektromagnetyczne – położona przy takiej płycie karta kredytowa może ulec rozmagnesowaniu. Z tego względu korzystanie z płyt indukcyjnych nie jest zalecane osobom z rozrusznikiem serca. Producenci zapewniają jednak, że wytwarzane pole nie ma żadnego negatywnego wpływu na zdrowie człowieka.

Płyta indukcyjna: jakie garnki?

Ponadto kupując płytę indukcyjną pamiętajmy, że musimy mieć garnki z odpowiednim dnem przeznaczone do płyt indukcyjnych. Najważniejszą zaletą płyty indukcyjnej jest przede wszystkim optymalne wykorzystanie energii elektrycznej – ponad 90% tej pobieranej z sieci jest zamieniane na ciepło w garnku. Sama płyta się nie nagrzewa, umieszczona pod nią cewka indukcyjna wytwarza pole magnetyczne pomiędzy nią a stojącym na niej garnkiem. By ten się rozgrzał, musi być w całości (a przynajmniej jego dno) z materiału ferromagnetycznego (żelaza, stali i niektórych specjalnych stopów metali) i mieć płaskie dno. Dlatego nie wszystkie garnki i naczynia dobrze współpracują z kuchniami indukcyjnymi. Co gorsza, nawet te do nich przeznaczone nie zawsze osiągają dostatecznie wysoką temperaturę (miłośnicy chrupiących naleśników mogą być zawiedzeni). A zatem jeśli zdecydujemy się na płytę indukcyjną, najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić wyborowi... garnków. Poza mniejszym poborem energii (o mniej więcej 30%) zaletą płyt indukcyjnych jest krótszy niż w przypadku ceramicznych czas podgrzewania posiłków. Na rynku jest też coś dla miłośników kuchni azjatyckiej – wok indukcyjny, na którym można szybko przyrządzić dowolną potrawę. Tradycyjne żeliwne woki były zagłębione w kuchni węglowej, te współczesne mogą być wpuszczane w blat kuchenny tak jak płyta indukcyjna. Taki wok możebyć być wyposażony w minutnik, wskaźnik ciepła oraz funkcję automatycznego wyłączenia.