Piekarnik - gorące wnętrze, zimna obudowa

Piekarnik to nie kaloryfer. Ciepło ma rozgrzewać potrawę, a nie kucharza. Zadbają o to szczelne drzwi. Kilkuwarstwowe szyby pozwolą uniknąć utraty energii, nagrzewania sie pomieszczenia i poparzenia od gorącej obudowy. Najlepiej, jeśli będą wspomagane elektronicznym systemem schładzania oparów.

Piekarnik "zdalnie" sterowany

Współczesny, naszpikowany elektroniką piekarnik bardziej przypomina komputer niż coś, do czego nasze babcie podchodziły raczej z wiarą i intuicją, że wypiek "już doszedł".

Na szczęście producenci nie oczekują od nas nauki skomplikowanego języka programowania. Z edytowanego na cyfrowym wyświetlaczu menu wybieramy potrawę, a piekarnik sam uruchamia optymalny program do jej przyrządzenia.

Najlepsze urządzenia znają kilkadziesiąt przepisów - od przekąsek po desery. Wszystkie opracowane przez zawodowych kucharzy z uwzględnieniem specyfiki temperatury, czasu i wilgotności pieczenia.

Do najpopularniejszych i najbardziej potrzebnych funkcji należy termoobieg, czyli grzałka zintegrowana z wentylatorem, która zapewnia równomierną cyrkulację gorącego powietrza.