Okap nad wyspą. Jaki model warto wybrać?

Współczesne kuchnie są pełne funkcjonalnych dekoracji. Pomysłowe formy i zdobienia pojawiają się na też na AGD. Nowoczesne okapy kuchenne z powodzeniem odgrywają rolę intrygujących lamp, oświetlając strefę gotowania. Co więcej, są coraz bardziej zaawansowane technologicznie i fantastycznie sprawdzają się w aranżacjach z wyspą kuchenną.

Okapy jak lampy
Okapy jak lampy
Okapy jak lampy
Okapy jak lampy
Okapy jak lampy

Okap kuchenny czy lampa? Patrząc na niektóre nowoczesne modele, nietrudno się pomylić. Mogą z powodzeniem udawać lampę, dizajnerską dekorację ściany albo znikać, gdy są niepotrzebne. Ponadto zaawansowane technologicznie okapy pracują bardzo cicho, dzięki wyposażeniu ich w filtry najwyższej jakości, a także emitują przyjemne światło.

Okap wyspowy – poznaj jego właściwości

Okapy kuchenne dostępne są w wielu formach i typach. Sposobem na wprowadzenie do aranżacji wyrazistego, nowoczesnego akcentu jest okap wyspowy. To sprzęt montowany do sufitu bezpośrednio nad kuchenką. Najlepiej sprawdza się w takiej aranżacji, w której znajduje się wyspa kuchenna. Ponieważ okap wyspowy umieszcza się zwykle w samym centrum kuchni, projektanci dokładają wszelkich starań, by był nie tylko praktycznym pochłaniaczem zapachów, lecz także dekoracją wnętrza. W nowoczesnych okapach wyspowych wykorzystuje się energooszczędne oświetlenie LED. Dlatego taki sprzęt z powodzeniem wciela się w rolę lampy sufitowej. Klasyczne okapy wyspowe montuje się pod przewodem kominowym. Nowocześniejsze sprzęty pracują zaś w trybie zamkniętych – stąd ich lekkość optyczna oraz forma zbliżona do lampy. Okap kuchenny wykonany z wysokiej jakości materiałów oraz czarujący pomysłowym designem to wybór na lata.

Warto wiedzieć: jeśli okap ma być mocnym elementem aranżacyjnym, wybierz model o pięknej linii, z materiałów wysokiej jakości i podkreślający wystrój. Taki efekt uzyskasz, stosując zasadę kontrastu (np. do wnętrza retro dobierz okap nowoczesny, oszczędny w formie). W kuchniach nowoczesnych zagraj kolorem albo właśnie formą i niech okap przypomina dizajnerską lampę czy rzeźbę.

Okapy Falmec - ekologiczny design

Okapy wyspowe Falmec wykonana są m.in. z solidnej stali oraz szkła. Połączenie tych dwóch materiałów to kwintesencja stylu nowoczesnego w aranżacji wnętrz. Urządzenia wyposażone są w metalowy, wymienny filtr, który można wygodnie umyć. Okapom Falmec trudno się oprzeć – uwodzą formą i oryginalnym oświetleniem, biżuteryjnie uzupełniając wystrój otwartych przestrzeni. I wreszcie, ponieważ marka konsekwentnie udoskonala ekologiczne technologie, przekonaliśmy się, że naprawdę mają one sens! Wśród przełomowych rozwiązań jest np. NRS®, redukujący głośność okapów o 82%, oraz jonizujący powietrze E.ion® System.

 Falmec okap Sophie

Okap kuchenny Sophie

Fot. materiały prasowe Falmec

Oczyszczanie i dekorowanie

Okapy kuchenne Falmec są łudząco podobne do nowoczesnych lamp sufitowych. W nowej linii okapów znajdują się modele zaprojektowane przez najlepszych designerów. Najnowsze trendy projektowania zaowocowały nowym, niewielkim rozmiarem silnika Circle.Tech, który pozwolił stworzyć kompaktowe okapy o minimalnej grubości i niewielkich kształtach.

W odróżnieniu od tradycyjnych okapów kuchennych najnowsze modele Falmec pracują poziomo zamiast pionowo. W praktyce oznacza to, że powietrze wlotowe jest przenoszone przez jednostkę filtrującą otaczającą silnik. Ze względu na kołowy kształt okap pracuje bardzo cicho – powietrze wylotowe jest równomiernie rozprowadzane. Zastosowana technologia popisowo łączy współczesne trendy projektowa z pełną funkcjonalnością.

 Falmec kolaż 2

Okapy kuchenne Vetra (po lewej) i Soffio (po prawej)

Fot. materiały prasowe Falmec

W designie okapów wyspowych Falmec dominują opływowe formy znane z nowoczesnych lamp wiszących. Do wyboru jest wykończenie satynowe albo połyskujące. Również w kolorystyce widać inspirację zarówno uniwersalnymi barwami (biel, szarość, czerń), jak i tymi, które królują w trendach wnętrzarskich: kolor mosiądzu czy ciepły bursztyn. Dzięki takiemu bogactwu form łatwo wybrać okap kuchenny pasujący do wyposażenia mieszkania, a zwłaszcza oświetlenia.

Wydajność okapu kuchennego

Okap kuchenny powinien być dobrany odpowiednio do kubatury pomieszczenia. Jak to zrobić? Najpierw mnożymy powierzchnię podłogi przez wysokość, a później wszystko przez 6. Przykładowo, w kuchni zamkniętej o kubaturze 60 m3 wystarczy okap o wydajności 360 m3/h. Jeśli kuchnia o takiej powierzchni jest otwarta na salon, lepiej pomnożyć kubaturę przez 10 (600 m3/h). Okapy kuchenne Falmec wyróżniają się wydajnością 600 m3/h.

Nowoczesne okapy z silnikiem Circle.Tech

Firma Falmec jest pionierem w dziedzinie filtracji powietrza w kuchni. Wspomniana już nowa linia okapów pracuje w oparciu o zaawansowany silnik Circle.Tech. A jak działa innowacyjna technologia filtrowania? Użyto w niej materiały występujące w przyrodzie, czyli węgiel i zeolit, aby zapewnić większą wydajność filtrowania. Filtr Carbon.Zeo (czyli z węglem i zeolitem) jest stosowany w okapach z technologią Circle.Tech. W warunkach normalnego korzystania zaleca się jego regenerację co 18 miesięcy i wymianę co 3 lata. Aby zregenerować filtr Carbon.Zeo, należy tylko włożyć go do piekarnika rozgrzanego do temperatury 200°C na około 2 godziny.

Ocena: 5
Zdjęcia: materiały prasowe Falmec

POLECANE ARTYKUŁY