Okap kuchenny: wyciąg czy pochłaniacz? Dobieramy okap - porady

Okap kuchenny - wyciąg lub pochłaniacz - usunie nieprzyjemne zapachy i parę, a gotowanie będzie przyjemnością. Dobierajmy okap w zależności od funkcjonalności kuchni i możliwości wentylacyjnych pomieszczenia.

okap - kuchnia
okap - kuchnia
okap - kuchnia
okap - kuchnia
okap - kuchnia

Okap kuchenny - jego zadaniem jest usuwanie z pomieszczenia zapachów i nadmiaru wilgoci powstających podczas gotowania. Może działać jako wyciąg lub  pochłaniacz. W pierwszym przypadku musi być podłączony do osobnego przewodu kominowego. Natomiast pochłaniacz pracuje w obiegu zamkniętym – powietrze z kuchni oczyszcza się, przepływając przez zamontowany w nim filtr i wraca do pomieszczenia. Większość okapów ma obie funkcje.

Okap kuchenny: wentylacja to podstawa

Wyciągu nie powinno się instalować w kuchni, w której znajdują się kocioł lub podgrzewacz gazowy z otwartą komorą spalania, kominek lub koza, ponieważ w szczelnym domu wyciąg może odwrócić ciąg w kominie i spowodować zasysanie spalin do wnętrza. Uwaga! Salon z otwartą kuchnią należy traktować jako jedno pomieszczenie.

Najlepiej, gdy w kuchni są dwa przewody wentylacyjne. Jeśli będzie jeden i zdecydujemy się na kuchenkę gazową i okap kuchenny, pozbawimy pomieszczenie wentylacji grawitacyjnej. Wtedy wylot z okapu trzeba będzie wyprowadzić przez ścianę zewnętrzną i zakończyć klapą zwrotną.

Okap kuchenny: istotne parametry

Wydajność okapu dopasowuje się do wielkości pomieszczenia, w którym będzie pracował. Zaleca się, aby możliwa była sześciokrotna wymiana całego powietrza w pomieszczeniu w ciągu godziny. Żeby obliczyć wymaganą wydajność okapu, należy jego kubaturę pomnożyć przez sześć. Okapy kominowe (przyścienne) wiesza się na ścianie nad kuchenką. Ich montaż polega na zamocowaniu rury odprowadzającej brudne powietrze do kanału wentylacyjnego, osłonięciu jej panelem i podłączeniu okapu do prądu. Okapy wyspowe montuje się nad wyspą, a przewody wentylacyjne i elektryczne, które muszą być wyprowadzone bezpośrednio nad nimi, ukrywa się w suficie podwieszanym. Okapy do zabudowy mogą być częściowo widoczne
lub ukryte. Te ostatnie montuje się w dnie szafki wiszącej albo za frontem kuchennym. Oryginalnym rozwiązaniem są okapy kuchenne przeznaczone do zabudowy w ścianie nad blatem kuchennym. Na rynku są też okapy kuchenne szczelinowe – bardzo dekoracyjnie i chętnie instalowane w kuchniach otwartych.

Okapy kuchenne zasilane są prądem o napięciu 230 V, więc w ich pobliże trzeba doprowadzić instalację elektryczną z gniazdem.

Ocena: 0
Zdjęcia: Andrzej Szandomirski

POLECANE ARTYKUŁY