Świadomi zalet okapu kuchennego, decydujemy się na zakup i montaż. Sztuką jest jednak wybór okapu, który będzie optymalnym rozwiązaniem w naszym projekcie kuchni. Z pozoru nieskomplikowany i łatwy, wymaga jednak uwzględnienia kilku istotnych kwestii. Na co zwrócić uwagę przed zakupem okapu?

Okap kuchenny: kryteria wyboru odpowiedniego okapu

To, czy okap będzie spełniał swoje funkcje, w dużej mierze zależy od jego rodzaju. Dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór okapu. Kryteria, którymi powinniśmy kierować się przy doborze okapu, możemy podzielić na trzy najważniejsze grupy. Po pierwsze: komfort i bezpieczeństwo. Na drugim miejscu stawia się wygląd, a dopiero za tym – cenę okapu. Znalezienie równowagi pomiędzy tymi elementami gwarantuje wybór idealnego okapu kuchennego. Wybór najlepszego okapu to dopiero połowa sukcesu. Na drugą połowę składa się właściwy montaż. Okapy Faber zapewniają wysoką wydajność również dzięki wysokim parametrom ciśnienia, które pozwala wypchnąć zassane powietrze przez szyb wentylacyjny.

Po pierwsze: komfort i bezpieczeństwo

Wydajność okapu w kuchniNa komfort użytkowania okapu składa się przede wszystkim niezbędna wydajność, a jednocześnie cicha praca. Jak zatem sprawdzić, który okap będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem? Efektywne usuwanie oparów i zapachów zagwarantuje nam okap, który jest w stanie w ciągu godziny wymienić powietrze aż 10 razy. Przy tym wszystkim powinien zachować poziom hałasu poniżej 55dB (A), czyli nie zakłócać spokojnej rozmowy czy nie zagłuszać telewizji. Komfort użytkowania okapu wyliczymy następująco: powierzchnię kuchni wyrażoną w metrach kwadratowych musimy pomnożyć przez wysokość kuchni (przeciętna wysokość to 2,5 m.) oraz przez 10 wymian powietrza na godzinę. Osiągnięty wynik to łączna wydajność okapu wyrażona w [m3/h], która wystarcza dla osiągnięcia potrzebnych 10 wymian powietrza na godzinę. Optymalnym wyborem będzie zakup modelu o podobnej lub większej wydajności. Ten wybór ułatwią nam dwa kolejne kryteria, czyli właśnie poziom hałasu i wygląd zewnętrzny, który idealnie wpisze się w stylistykę kuchni.

Po drugie: estetyka okapu

Kolejnym czynnikiem decydującym o wyborze odpowiedniego okapu jest jego wygląd i estetyka. To oczywiste, że powinniśmy wybrać model, który idealnie skomponuje się ze stylem kuchennego wnętrza. Szeroki wybór okapów Faber gwarantuje, że każdy znajdzie coś dla siebie. Coś, co idealnie wpasuje się w klimat aranżacji kuchni. Do wyboru mamy wiele rodzajów okapów, które dzieli się ze względu na miejsce montażu. Możemy zdecydować się na okap przyścienny, wyspowy, narożny, czy szufladkowy, a także na okapy przeznaczone do zabudowy. Jednym z kryteriów wyboru okapu będzie z pewnością jego design. Faber oferuje nam modele nowoczesne (np. Mirror, czy Black Tie), a także rustykalne (np. Ranch, czy Agora). Do zabudowy w szafce nad blatem kuchennym są przeznaczone modele takie jak Victory, czy Inca. Ciekawym rozwiązaniem są także modele zabudowane pod blatem kuchennym i wysuwające się w czasie pracy, np. model Fabula, a także te, przeznaczone do zabudowania w suficie kuchni (np. Heaven). Pamiętajmy jednak, że o estetyce okapu nie decyduje tylko jego design, ale także wymiar. Szerokość okapu powinna być dobrana stosowanie do szerokości płyty grzewczej. Bogata oferta okapów Faber pozwala na dobór urządzenia w przedziale od 120 cm do 32 cm szerokości.

Po trzecie: najlepszy model w najlepszej cenie

Ostatnim kryterium decydującym o zakupie okapu powinna być jego cena. Wybierzmy zatem okap, który zrealizuje swoje zadania za możliwie przystępną cenę. Nie musimy wybierać okapu ze wszelkimi udogodnieniami, które okażą nam się zbędne. Ważne jest także zweryfikowanie prawdziwości podawanych nam parametrów technicznych. Pamiętajmy, że nie wszyscy producenci okapów podają parametry urządzeń według tych samych zasad. Najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie, czy wybrany przez nas okap ma tabelkę z wydajnościami i poziomem hałasu na każdym biegu.