Odkamienianie ekspresu. Jak i czym odkamienić ekspres do kawy?

 Odkamienianie ekspresu. Jak i czym odkamienić ekspres do kawy?

Odkamienianie ekspresu należy przeprowadzać regularnie. W ten sposób unikamy ewentualnych awarii, a urządzenie pracuje sprawniej

Fot. mat. pras. Breville

Odkamienianie ekspresu do kawy to cykliczna operacja, która pozwala oczyścić urządzenie, a także uchronić się przed jego awarią. Informacje na temat tego, jak odkamienić ekspres, znajdziemy oczywiście w instrukcji obsługi. Warto się trzymać tych zaleceń, zwłaszcza jeśli urządzenie wciąż jest na gwarancji. W ten sposób unikniemy uszkodzeń, których naprawę najprawdopodobniej musielibyśmy sami opłacić. A czy istnieją domowe sposoby na odkamienienie ekspresu? O tym przeczytacie niżej.

Dlaczego należy odkamieniać ekspres do kawy?

Ekspres do kawy ciśnieniowy to skomplikowana maszyneria, która składa się z wielu współpracujących ze sobą elementów. Mechanizm do zaparzania kawy narażony jest zaś na osadzający się kamień, który pochodzi z używanej przez nas wody. Jeśli nie usuwamy kamienia, ekspres może pracować gorzej, a nawet całkowicie się zepsuć. Ponadto kamień źle wpływa na sam smak kawy.

Ważne: jeśli pominiemy odkamienianie ekspresu, a sprzęt zepsuje się w okresie gwarancyjnym z tego powodu, producent nie zwróci nam kosztów naprawy. Informacje na ten temat znajdują się w specyfikacji ekspresu albo opisie gwarancji. Dlatego nie należy ignorować tej czynności!

Jak często odkamieniać ekspres?

Większość ekspresów poinformuje nas o tym, że należy już wykonać odkamienianie. Oczywiście nie znaczy to, że są one wyposażone w specjalne „czujniki” kamienia. Ekspresy są jednak zaprogramowane do cyklicznego odkamieniania, o którym nam przypominają. A jak to robią? Tu wszystko zależy od konkretnego modelu. W ekspresie z wyświetlaczem elektronicznym może to być stosowny komunikat. W innym zaczną migać zaś określone diody. Takich komunikatów nigdy nie ignorujemy. Gdy tylko migają diody, a nie jesteśmy pewni, z jakiego powodu, sprawdźmy to w instrukcji obsługi.

Najczęściej zakłada się, że powinniśmy odkamienić ekspres co 200-300 zrobionych kaw. Inna wskazówka to 5 kg zużytej kawy. Oszacujmy więc, ile kaw dziennie robimy albo ile zużywamy kawy. To ważna informacja dla posiadaczy ekspresów bez funkcji powiadamiania o tym, że urządzenie trzeba odkamienić.

..  Fusy z kawy: 12 zastosowań w domu >>>

Czym odkamieniać ekspres do kawy?

Do odkamieniania najlepiej używać środków wskazanych przez producenta ekspresu. Tylko wtedy mamy pewność, że żaden element urządzenia nie ulegnie uszkodzeniu, a odkamienianie przebiegnie skutecznie oraz bezpiecznie. Środki odkamieniające dostępne są w formie płynów lub tabletek. Należy je rozpuścić w wodzie w odpowiednich proporcjach (wskazanych na opakowaniu) oraz wlać do pojemnika na wodę w ekspresie do kawy.

Można też oczywiście stosować uniwersalne środki do odkamieniania ekspresów, choć zwłaszcza w okresie gwarancyjnym najlepiej trzymać się konkretnych rekomendacji producenta. Unikajmy za to ogólnych preparatów do odkamieniania, jeśli nie mamy informacji, że są przeznaczone do ekspresów.

Odkamienia ekspresu w praktyce – jak to robić?

Wszystko zależy od tego, czy ekspres odkamienia się automatycznie, czy nie ma takiej funkcji:

Automatyczne odkamienianie ekspresu – tu oczywiście sięgamy do instrukcji obsługi. Początek będzie jednak ten sam: należy rozpuścić preparat odkamieniający w wodzie i wlać do pojemnika. Kolejne kroki zależą już od konkretnego sprzętu. Na pewno jednak pierwszy etap to przepłukiwanie urządzenia roztworem, a drugi – samą wodą, by usunąć jego ewentualne pozostałości.

Ekspresy bez automatycznego odkamieniania – zaczynamy wszystko tak samo, czyli wlewamy do pojemnika roztwór ze środkiem odkamieniającym. Następnie robimy „pustą” kawę, tzn. bez wypełniania kolby zmieloną kawą. Zostawiamy urządzenie na kilkanaście minut – wtedy środek odkamieniający, który przechodził przez ekspres, zacznie lepiej działać. Później powtarzamy parzenie kilkakrotnie, a najlepiej do momentu, aż pojemnik na wodę będzie już pusty i zużyjemy cały roztwór. Teraz należy jeszcze przepłukać ekspres czystą wodą. Wystarczy powtórzyć czynność z „pustą” kawą dwa lub trzy razy. Gotowe!

Domowe sposoby na odkamienianie ekspresu – czy warto?

Czy istnieją domowe sposoby na odkamienianie ekspresu? Owszem, znajdziemy takie informacje w sieci. Zaleca się używanie sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego albo octu. Tyle że soda sama w sobie nie najlepiej radzi sobie z osadem kamiennym, a w przypadku kwasku cytrynowego bądź octu trudno oszacować jego odpowiednią ilość, by dokładnie oczyścił urządzenie. Inna sprawa, że może dłużej wpływać na smak kawy, a nawet uszkodzić niektóre elementy ekspresu. Lepiej więc – dla większej skuteczności – postawić na specjalne środki do odkamieniania.

..  Jak zrobić latte z ekspresu? >>>

Ocena: 0
Zdjęcia: mat. pras. Breville

POLECANE ARTYKUŁY