Pojemność piekarnika

Standardowo piekarniki mają 40–50 litrów pojemności, ale bywają mniejsze (35 litrów), i większe (80 litrów).

Piekarnik "zdalnie" sterowany

Panel sterujący może być podświetlany, a pokrętła – chowane lub zasłaniane. Na panelu – albo za pomocą pokręteł, albo elektronicznego zegara sterującego – ustawiamy odpowiednią temperaturę i wybieramy sposób pieczenia. Zakres temperatury możliwy do ustawienia w piekarnikach to: od +30 do +300°C.

Do niektórych zegarów sterujących pracą piekarników trzeba wprowadzić wagę potrawy i odpowiedni dla niej program pieczenia, a pozostałe funkcje dobrane będą automatycznie. Przed zakończeniem pieczenia piekarnik może się samoczynnie wyłączyć, aby wykorzystać ciepło nagrzanego już wnętrza. Inne zegary można zaprogramować, określając czas rozpoczęcia i zakończenia pieczenia. Wbudowany termostat pozwala rozgrzać się piekarnikowi do określonej przez nas temperatury i utrzymuje ją odpowiednio długo.

Wygląd nowoczesnych piekarników

Produkowane piekarniki różnią się stylem – od nowoczesnych form w kolorze stalowym – inox i z lustrzanymi drzwiczkami – do piekarników wyglądających jak sprzed wieku, ale wyposażonych w nowoczesne rozwiązania techniczne. Bardziej eleganckie wersje mogą mieć nawet pozłacane pokrętła i rączkę.

Wyposażenie, które warto mieć w swoim piekarniku

  • Termosonda. Dużym ułatwieniem podczas pieczenia mięs jest termosonda, którą umieszcza się wewnątrz porcji mięsa, aby móc kontrolować jego temperaturę i wiedzieć, kiedy danie jest gotowe.
  • Zimne drzwi. Gorące drzwiczki piekarnika mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla dzieci, dlatego niektóre firmy wyposażają piekarniki w „zimne drzwi” i rączki zabezpieczone przed rozgrzaniem. Drzwiczki są kilkakrotnie przeszklone, a ich wewnętrzna szyba odbija ciepło do wnętrza piekarnika.
  • Blokada drzwi. Niekiedy stosuje się również blokadę zabezpieczającą drzwiczki piekarnika przed otwarciem przez dzieci. Wokół otworu piekarnika montowane są uszczelki izolujące, co zapobiega przedostawaniu się ciepła przez szczeliny. W niektórych modelach po przekroczeniu określonej temperatury wewnątrz piekarnika drzwi blokują się do czasu ochłodzenia.
  • Blachy i ruszty. Wyposażenie piekarników stanowią również blachy i ruszty, a niektóre firmy dodają jeszcze efektowne, estetyczne podstawki ze szkła, na których od razu można podać potrawę, bez przekładania jej do innego naczynia.
  • Oświetlenie. Każdy nowoczesny piekarnik wyposażony jest w wewnętrzne światło. Nie ma potrzeby otwierania drzwiczek piekarnika, aby sprawdzić, czy potrawa jest już gotowa.
  • Nowe sposoby otwierania. Bardzo wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem jest piekarnik wózkowy lub wyposażony w teleskopowe prowadnice pod blachy. Piekarnik wózkowy wyciąga się jak szufladę razem z potrawą, dlatego jest bezpieczniejszy od tradycyjnej, uchylnej wersji. Nie trzeba sięgać do wnętrza, aby wyjąć potrawę.

Sposoby pieczenia

Tradycyjne piekarniki gazowe najczęściej mogą piec tylko z góry, od dołu lub z góry i od dołu jednocześnie. Do piekarników gazowych zaliczamy również te wyposażone w grill zasilany elektrycznie. Należy zaznaczyć, że ten typ piekarników jest powoli wypierany przez piekarniki elektryczne, mające zdecydowanie więcej funkcji i zapewniające lepszy komfort pieczenia.

Piekarniki z dodatkowym wyposażeniem - droższe, ale przydatne

Droższe wersje piekarników mogą być dodatkowo wyposażone w:

  • katalizator zapachów – pochłaniający zapachy powstające podczas pieczenia;
  • funkcję schładzania oparów z piekarnika, zapobiegającą ewentualnym oparzeniom, a także wydobywaniu się zapachów;
  • przegrodę w piekarniku, dzielącą jego wnętrze na dwa obszary, z których tylko jeden może być wykorzystywany do pieczenia; można w ten sposób piec mniejsze porcje; zmniejszenie pojemności zmniejsza również zużycie energii;
  • wytwornicę pary, umożliwiającą nie tylko gotowanie wszystkich rodzajów potraw na parze, ale również pieczenie z jej udziałem. Funkcja ta może być również wykorzystywana do rozmrażania żywności i pozwala na zachowanie wszystkich wartości odżywczych, aromatu i smaku przygotowywanych potraw, a także zapobiega ich wysuszaniu.