Na co zwrócić uwagę kupując kuchenkę?

 Na co zwrócić uwagę kupując kuchenkę?

Fot. Michał Glinicki, Jacek Kucharczyk

Zanim kupimy kuchenkę pierwszą rzeczą, o której należy zdecydować jest rodzaj zasilania. Nie mniej istotny jest sposób montażu, wymiary, kolorystyka oraz wyposażenie. Rynek ma do zaoferowania bardzo dużo modeli kuchenek, więc łatwo się w tym gąszczu produktów pogubić. Z nami szybciej podejmiesz trafną decyzję. Zobacz, jak wybrać dobrą kuchenkę i czerpać radość z gotowania...

Kuchnie gazowe

Najpopularniejsze są kuchnie gazowe. Mają tradycyjną płytę kuchenną z palnikami gazowymi i gazowy piekarnik. Coraz większe powodzenie mają kuchnie gazowo-elektryczne: połączenie tradycyjnej gazowej płyty kuchennej i piekarnika na prąd.
Kuchnię gazową może zainstalować tylko osoba z uprawnieniami. Część punktów sprzedaży zatrudnia lub może na naszą prośbę polecić odpowiedniego fachowca. Trzeba również pamiętać, że pomieszczenie, w którym zainstalowana będzie kuchnia gazowa, musi spełniać warunki określone w przepisach dotyczących pomieszczeń, w których używa się gazu. Zamiast rurek i kolanek – sztywnych podłączeń do gazu – niektórzy producenci stosują w swoich kuchniach wolno stojących elastyczne, jednorodne „węże”, dzięki którym montaż jest łatwiejszy, a czyszczenie wygodniejsze – kuchnię można bez odłączania od sieci gazowej wysunąć, wyczyścić podłogę czy boczne ścianki.

Kuchnie elektryczno-gazowe

Często kuchnie gazowo-elektryczne utożsamiane są z kuchniami elektryczno-gazowymi, podczas gdy jest to odrębny rodzaj kuchni. Kuchnie elektryczno-gazowe mają na płycie kuchennej zarówno palniki gazowe, jak i – przynajmniej jedną – elektryczną płytkę grzejną. Wyposażone są w elektryczny piekarnik. Zasilanie odbywa się tu dwutorowo: gazem i prądem.

Kuchnie elektryczne

W kuchenkach elektrycznych zarówno piekarnik, jak i płyta kuchenna zasilane są prądem elektrycznym. Moc przyłączeniowa kuchni elektrycznych waha się w granicach 3–13 kW. Decydując się na kuchenkę elektryczną, warto sprawdzić, czy mamy wystarczający przydział mocy, a jeśli nie – wystąpić do zakładu energetycznego o jego zmianę.
Napięcie wystarczające do podłączenia większości kuchni to 220 V. Należy pamiętać, że do podłączenia płyt ceramicznych potrzebne jest napięcie 380 V, czyli tak zwana trójfazówka. Pojawiły się jednak na rynku elektryczne, ceramiczne płyty grzejne zasilane prądem jednofazowym, ale obecnie produkuje je tylko jedna firma.

Na co zwrócić uwagę kupując kuchenkę?

Na co zwrócić uwagę kupując kuchenkę?

Rodzaje kuchni - wolno stojące i do zabudowy

W sklepach i hurtowniach są do wyboru kuchnie:

  • wolno stojące – płyta kuchenna i piekarnik w jednej obudowie;
  • do zabudowy – każdy z elementów – piekarnik i płytę – można kupić i zamontować oddzielnie, przy czym jeśli kupujemy je jako komplet, to nazywane są kuchnią do zabudowy, a jeśli oddzielnie – są to piekarnik do zabudowy i płyta do zabudowy. Aby płyta pasowała do piekarnika i odwrotnie – nie muszą pochodzić od jednego producenta.

Można kupić płytę i piekarnik różnych firm.

Wymiary kuchenek

Zarówno kuchnie wolno stojące, jak i przeznaczone do zabudowy montuje się przeważnie w ciągu szafek kuchennych, dlatego mają taką głębokość jak one – od 50 do 60 cm. Z szerokością jest nieco inaczej. Najpopularniejsze kuchnie wolno stojące mają 50 albo 60 cm. Piekarniki do zabudowy mają szerokość od 50 do 90 cm, a płyty kuchenne – w zależności od liczby palników – 30 do 90 cm. Wysokość kuchni wolno stojących to około 85 cm, a piekarników do zabudowy – około 60 cm. Przy wyborze piekarnika lub płyty do zabudowy należy koniecznie zwrócić uwagę na podawane przez producenta wymiary wnęki, w którą będzie wbudowany sprzęt.

Kolor i stylistyka kuchenek

Kolorystyka kuchenek nie jest urozmaicona. Większość firm oferuje kuchnie w kolorze białym lub stalowym (tzw. wersja inox). Są też kuchenki brązowe, grafitowe i czarne. Inne kolory są rzadkością. Płyty grzejne oferowane są w wersji chromowanej lub emaliowanej (emalia przeważnie jest biała, czasami brązowa lub czarna). Niewielki jest również wybór jeśli chodzi o ramki płyt – mogą być czarne, stalowe, brązowe, a czasami w kolorze złota.
Ciężar kuchni zależy głównie od wyposażenia i wynosi od 24 do 70 kg.

Wyposażenie kuchenek

Kuchnie wolno stojące wyposażone są czasami w regulowane nóżki, dzięki którym można dostosować wysokość kuchenki do poziomu blatu. Większość modeli ma również opuszczaną pokrywę, która zasłania palniki, gdy ich nie używamy (może być szklana lub metalowa, pokryta emalią). W kuchniach wolno stojących pod piekarnikiem znajduje się szuflada lub komora, w której można chować blachy lub patelnie. Przeważnie jest ogrzewana ciepłem z piekarnika, dlatego można tam też podgrzewać naczynia, na których podamy potrawę.

Niezależnie od tego, jak kuchnia jest montowana, wyposażona czy jak wygląda, każda wymaga odpowiedniego traktowania. Będzie dłużej sprawna jeśli będzie odpowiednio konserwowana.

Ocena: 4
Zdjęcia: Michał Glinicki, Jacek Kucharczyk

POLECANE ARTYKUŁY