Piekarnik elektryczny wolnostojący to sprzęt AGD do małej kuchni. Co zrobić, gdy mamy tylko niewielki aneks kuchenny, w którym nie ma zbyt dużo miejsca na pełnowymiarowy sprzęt kuchenny, a jednak od czasu do czasu mamy ochotę na coś z piekarnika? Sposobem na to są niewielkie urządzenia -  piekarniki wolonostojące zwane też m.in.: opiekacz, kuchenka z rożnem, kuchenka z opiekaczem czy po prostu piekarnik, które z powodzeniem mieszczą się na blacie kuchennym. I choć, do niektórych takich elektrycznych piekarników wolnostojących indyk się nie zmieści, to kurczak z pewnością.

Piekarnik elektryczny wolnostojący: wymiary

Piekarniki elektryczne wolnostojące wymiary mają zróżnicowane, ale można powiedzieć, że piekarniki tego rodzaju są nieco większe od typowej kuchenki mikrofalowej (te także bywają małe i duże). Ich pojemność wynosi od 8 do 42 litrów – ten ostatni (dla przykładu) ma wymiary: szer. 5 2 x gł. 43 x wys. 36,5 cm., a trzeba podkreślić, że jest jednym z największych modeli pod względem pojemności.

Sprawdź też: testujemy piekarniki w wersji mini

Wszystkie piekarniki elektryczne wolnostojące są stosunkowo lekkie, więc można je zabrać ze sobą nawet na wakacje czy choćby tylko na działkę. Sprzęt AGD to wygodny, a na dodatek wiele potrafi i jest dosyć tani.

Piekarnik elektryczny wolnostojący: wyposażenie

Oczywiście zależy od stopnia zaawansowania modelu. Najczęściej w zestawie jest ruszt, blacha, czasem także rożen oraz uchwyty do wyjmowania gorącej blachy.

Piekarnik elektryczny wolnostojący: programy i funkcje

Te najmniejsze piekarniki elektryczne wolnostojące (8-12 l) głównie opiekają, zapiekają, grillują – niewielkie kawałki mięsa czy drobiu oraz podgrzewają. Najczęściej wyposażone są w grzałki górną i dolną, zakres regulacji temperatury od 60 do 230°C, timer, a nawet automatyczne wyłączanie po godzinie pracy. Można na nich piec zazwyczaj na jednym poziomie, maksymalnie na dwóch, przy czym naczynia powinny być raczej płaskie.

Sprawdź też: wybór piekarnika od A do Z


Piekarniki elektryczne wolnostojące od 20 l wzwyż oferują nawet do 12 różnych programów, poza pieczeniem konwekcyjnym, wyposażone są także w termoobieg, obrotowy rożen, mają zakres temperatury od 100 do 250°C włącznie z płynną ich regulacją. Podwójna szyba w drzwiach chroni przed poparzeniem. One także mają timer, informują o zakończeniu pracy sygnałem dźwiękowym. Przystosowane są do dwu- lub trzypoziomowego pieczenia, a modele największe mogą mieć nawet cztery poziomy.

Piekarnik elektryczny wolnostojący: jaki wybrać?

Ponieważ piekarniki elektryczne wolnostojące naprawdę niewiele ustępują klasycznym piekarnikom i robią w zasadzie niemal wszystko, od tosta po pieczone mięso, ciasto, a nawet pizzę trzeba wziąć pod uwagę to, do czego piekarnik taki będzie nam potrzebny. Jeśli głównie do podgrzewania gotowych dań, robienia zapiekanek czy pieczenia niewielkich kawałków mięsa w dodatku dla jednej osoby, z powodzeniem wystarczy taki do 10 l, z dwiema grzałkami. Jeśli jednak w grę wchodzi rodzina i regularne obiady – trzeba się zdecydować na piekarnik wolnostojący o poj. 42 l z termoobiegiem. Warto wspomnieć, że niektóre modele piekarników elektrycznych wolnostojących mają dodatkowo na górze dwa pola grzewcze, czyli to „2 w 1” – piekarnik z płytą niczym mała kuchenka wolnostojąca.