Przydatna funkcja lodówki: odmrażanie. Automatyczne odszranianie i odmrażanie lodówki, a w niektórych modelach także zamrażarki. Na ściankach komór nie odkłada się szron ani lód. Woda powstała podczas samoczynnego odmrażania odprowadzana jest rynienką do specjalnego pojemnika znajdującego się na tylnej ściance komory, a następnie wyparowuje dzięki ciepłu wytwarzanemu przez agregat.

Lodówki: szybkie chłodzenie i zamrażanie

Szybkie zamrażanie – aby wykorzystać pełną wydajność mrożenia, zaleca się włączać ten przycisk 24 godziny wcześniej. Jeśli jednak chcemy zamrozić małą ilość żywności (do 2 kg), korzystanie z tej funkcji nie jest konieczne. Szybkie chłodzenie – jest to funkcja podobna do szybkiego zamrażania, ale występuje tylko w lodówkach.

Lodówki: Kostkarka do lodu i dozowniki zimnych napojów

W niektórych zamrażarkach, oprócz szuflad, można znaleźć dodatkową półkę przeznaczoną do „magazynowania” kostek lodu. Gwarancje to, że lód nie przyjmie zapachu mrożonego koperku. Szuflada ma też inne zastosowanie – można na niej zamrażać drobne owoce lub warzywa i wyeliminować ich sklejanie się. Później wystarczy je przesypać do torebki lub pojemnika.

W niektórych modelach na drzwiach znajdują się również specjalne dozowniki zimnych napojów.

Lodówki: Półki na butelki, pojemniki na tubki i inne udogodnienia

Producenci prześcigają się w pomysłach mających na celu ułatwienie korzystania z lodówek. Niektórzy proponują klientom specjalne profilowane półki na butelki – dzięki lekkiemu pochyleniu uniemożliwiające wylanie się płynu. Można również znaleźć podwieszane pojemniki na tubki. Niektóre lodówki mają tak zaprojektowane wnętrze, że można w nich wyodrębnić strefy temperaturowe (0°C, +4°C, +6°C).

Dobre miejsce na lodówkę

Temperatura pomieszczenia, w którym ma być ustawiona lodówka, powinna wynosić od +2°C do +32°C. Kiedy przekroczy +32°C, w lodówce może być zbyt ciepło. Jeśli zaś spadnie poniżej +2°C, może dojść do zakłócenia automatycznego odszraniania. Lodówka nie powinna być też wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych ani umieszczona w pobliżu źródeł ciepła, takich jak: piec, kuchnia czy grzejnik. Istotną informacją jest czas utrzymywania temperatury w zamrażalniku w przypadku braku zasilania.

Lodówka zabezpieczona

Kiedy przypadkowo zostawi się otwarte drzwi lodówki, zainstalowany w niej alarm przypomni nieuważnemu użytkownikowi, że należy je zamknąć – a w niektórych modelach drzwi same się zamkną. Można również spotkać regulatory temperatury zabezpieczone przed przypadkowym przestawieniem – na przykład przez dzieci. Niektóre lodówki są wyposażone w funkcję „Eko” zmniejszającą zużycie energii.

Nowoczesne lodówki = nowoczesne wzornictwo

Obecnie na naszym rynku – oprócz tradycyjnych – dostępne są lodówki o zaokrąglonych kształtach z wymyślnymi zamknięciami i klamkami. Mogą być nie tylko białe, ale i w innych kolorach, np. stalowym – inox – doskonale pasującym do nowoczesnych wnętrz. Nowością są również lodówki stylizowane na stare, duże i troszkę jakby „beczkowate” chłodziarki końca lat 60. Niektórzy producenci oferują lodówki z obrazkami, na przykład z pięknymi pejzażami. Jeszcze inni takie, na których w świetle słonecznym widoczny jest jeden obraz, a w nocy inny. Wymagający właściciele dużych kuchni mogą kupić lodówki wolno stojące w kształcie walca. Słowem, każdy znajdzie coś dla siebie.