Kupujemy zmywarkę: na co zwrócić uwagę przed zakupem zmywarki?

Zmywarki to urządzenia, które nie tylko wyręczają nas w zmywaniu naczyń, ale też umożliwiają nam zaoszczędzenie sporej ilości wody, dlatego chętnie decydujemy na ich kupno. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wybierając model zmywarki, której wymiary, parametry i wygląd idealnie odpowiadać będą naszym potrzebom, warto jeszcze zwrócić uwagę na kilka innych, istotnych kwestii.

Kuchnia w drewnie
Zmywarka
Biała kuchnia
Kuchnia w stylu eklektycznym
Kuchnia w stylu eklektycznym

Wymiary, parametry i wygląd zmywarki to nie jedyne szczegóły, którymi powinniśmy kierować się podczas wyboru idealnego urządzenia do naszej kuchni. Warto też zwrócić uwagę na kilka innych, istotny kwestii, które sprawią, że sprzęt ten będzie służył nam długo, wydajnie i bezawaryjnie.

Zmywarka idealna: wyposażenie wyposażeniu nierówne

Zasada działania wszystkich zmywarek jest taka sama, jednak różnią się one wyposażeniem. Warto wybierać te modele, których kosze wykonane są ze stali nierdzewnej. Kosze lakierowane są o wiele mniej trwałe – nietrudno jest o uszkodzenie ich powłoki ochronnej, a to skutkuje korozją metalu. Sprawdź, czy kosze wyposażone są w kółka, które znacznie ułatwiają ich wsuwanie i wysuwanie. Przydać ci się może także możliwość regulacji wysokości zawieszenia górnego kosza, ułatwiająca umieszczanie na dolnym poziomie zmywarki głębszych naczyń. Przyjrzyj się też stojakom i podpórkom sztućców, filiżanek i kieliszków – nie w każdej zmywarce są one równie skuteczne. Niezwykle przydatne są stojaki składane, dzięki którym bez problemu zmieścisz w zmywarce kilka kompletów naczyń więcej czy umyjesz wysokie szklanki lub kufle. Podobnie jak pralki, zmywarki mogą mieć system zabezpieczający przed wypływem wody na zewnątrz urządzenia. Sprawia on, że w przypadku wystąpienia przecieku elektrozawór natychmiast odcina dopływ wody do zmywarki, a pompa odprowadza wodę do kanalizacji. Warto też zdecydować się na zmywarkę wyposażoną w wentylator wymuszający ruch powietrza w jej wnętrzu, dzięki któremu suszenie naczyń jest dużo skuteczniejsze, a co za tym idzie – krótsze. Niektórzy producenci ukrywają też we wnętrzach zmywarek zeolit, czyli naturalny minerał zdolny do absorbowania dużych ilości wilgoci i emisji ciepła, dzięki któremu urządzenia zużywają mniej energii elektrycznej do suszenia naczyń.

Zmywarka idealna: przydatne funkcje

Dostępne na rynku zmywarki mają ogromną ilość przeróżnych funkcji, jednak mimo efektownie brzmiących nazw, niektóre z nich nie są szczególnie przydatne. Jedną z tych bardziej użytecznych jest funkcja inteligentnego sterowania, która sprawia, że czas mycia i temperatura wody są automatycznie dopasowywane do stopnia zabrudzenia naczyń (wykrywanego przez czujniki). Urządzenie pracuje wtedy krócej niż zmywarki z ręcznym wyborem programów, nawet te z dużą ilością funkcji. Niektóre zmywarki rozpoznają też rodzaj zastosowanego przez nas detergentu i dostosowują do niego przebieg procesu zmywania, tak by efekt był zadowalający nawet w skróconym cyklu. Funkcja programowania godziny, o której rozpocznie się zmywanie przyda się osobom zabieganym oraz tym rozliczającym się z zakładem energetycznym w taryfie dwustrefowej.

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Anna Orłowska, Mariusz Bykowski, Mateusz Lipiński, Marcin Czechowicz, Thinkstockphotos.com

POLECANE ARTYKUŁY