Kuchnie wolno stojące lubią się pokazywać. Umykają ujednoliconym pionom szafek i poziomom blatów. Oczywiście dzieje się to za naszym przyzwoleniem. Bo choć coraz częściej ulegamy modzie na ciągi kuchenne z wbudowanym AGD, to wiemy przecież, że kuchnia, która wyjdzie przed szereg, pozwoli nam poczuć się prawdziwymi kucharzami. I nie musi być to model archaiczny. Poza tym czasami projekt wnętrza wymusza wstawienie kuchenki wolno stojącej.

Kuchenka wolno stojąca: jaką wybrać?

Wersja kompaktowa kuchni wolno stojącej nie jest przykuta do źródła gazu. Dzięki sprytnemu szybkozłączu można nią manewrować w promieniu jednego metra, a w razie potrzeby (np. sprzątania) wystarczy zakręcić zawór i całkowicie ją przestawić. Mamy też pełen wybór zasilania. Ponieważ z płyty kuchennej korzystamy na co dzień, wiele osób decyduje się na tańszy w eksploatacji gaz i wybierają kuchenki gazowe. W ofercie producentów jest jednak nieograniczony wybór kuchenek z płytą elektryczną, cermamiczną czy indukcyjną, a także opcji miesznych - kuchenek gazowo-elektrycznych.

Piekarnik wybierajmy jednak elektryczny - wyposażony w płynną regulację temperatury, w termoobieg, grill i inne dodatkowe funkcje. Jeśli w domu są małe dzieci, sprawdźmy, czy dany model wyposażono w blokadę drzwi. Z pewnością docenimy też wkłady katalityczne ułatwiające sprzątanie wnętrza.