KUCHNIA, PIEKARNIK, OKAP: Jaki wybrać sprzęt AGD - GDZIE GO UMIEŚCIĆ - ZDJĘCIA

 Z czym do kuchni

Fot. Andrzej Szandomirski

Kuchenka gazowa, czy elektryczna, płyta grzewcza, piekarnik do zabudowy czy kuchence, okap czy wyciąg? Jak dobrze wyposażyć kuchnię? W całym domu kuchnia jest najbardziej naszpikowana nowoczesnym sprzętem AGD. Zmywarki, piekarniki, czy okapy wyręczają nas w pracy, oszczędzają czas, prąd i wodę. Obecnie kuchenny sprzęt AGD jest coraz bardziej niezawodny i inteligentny.

Nie sztuka wydać fortunę na wyposażenie kuchni i mieć sprzęt AGD z najwyższj półki. Sztuką jest wybrać rzeczy z takimi funkcjami, z których naprawdę będziemy często korzystać. Jest kilka zasad, które warto wziąć sobie do serca podczas urządzania kuchni, planując wizytę w sklepie w sprzętem AGD.

  • Wydajność okapu musi być dostosowana do kubatury pomieszczenia - największe wyznanie dla tego urządzenia to kuchnia otwarta na salon.
  • Piekarnik powinien mieć koniecznie termoobieg, godne polecenia są też prowadnice teleskopowe. Każdy ma swoje priorytety.
  • W domu samotnika dobrze, gdy zmywarka będzie miała ekonomiczny program pozwalający na umycie niewielkiej ilości naczyń.
  • Tymczasem dla supergospodyni malakser to dziecinna zabawka - ona zadowoli się dopiero profesjonalnym robotem kuchennym z kilkunastoma końcówkami.

Kuchenki i płyty grzewcze

Kuchnie wolno stojące umykają ujednoliconym pionom szafek i poziomom blatów. Choć coraz częściej ulegamy modzie na ciągi kuchenne z wbudowanym AGD, to wiemy przecież, że kuchnia, która wyjdzie przed szereg, pozwoli nam poczuć się prawdziwymi kucharzami... Płyty grzewcze mogą być wyposażone w pola indukcyjne lub palniki gazowe. Początkowa inwestycja w droższy model opłaci się, jeżeli będzie on wyposażony w timer, funkcję rozpoznawania wielkości garnka czy wykorzystania ciepła szczątkowego...

Ocena: 0
Tekst: Magda Kochanowska Zdjęcia: Andrzej Szandomirski

POLECANE ARTYKUŁY