Kawa zaparzona ze świeżo zmielonych ziaren ma wspaniały smak i aromat. Tym wspanialszy, im lepiej dostosujemy grubość mielenia do wybranego sposobu parzenia kawy. Taką precyzję zapewni nam dobry młynek do kawy – przedstawiamy kilka z nich, które dostępne są obecnie w sklepach. Podpowiadamy, jaki młynek do kawy wybrać i na jakie funkcje zwrócić uwagę, by dostosować model młynka do swoich potrzeb i przygotowania kawy jaką lubisz.

Wprawdzie coraz więcej ekspresów ma na stałe wbudowany młynek, to jednak są to urządzenia dosyć drogie i nie każdy ma w domu taki model, za to miłośników kawy nie brakuje. Nie trzeba być baristą, żeby wiedzieć, że nie ma to jak napar ze świeżo mielonych ziaren. Owszem można kupić kawę już zmieloną, ale trzeba ją potem umieć odpowiednio przechować (trzyma się ją w suchym, miejscu o temperaturze pokojowej, ale nie na słońcu, i nie w słoiku), w przeciwnym razie, jeśli pijemy kawę tylko raz dziennie, zmielona wcześniej szybko zwietrzeje. Dlatego młynki do kawy nadal cieszą się popularnością i to nie tylko elektryczne.

Młynek do kawy: budowa

Zasadniczo niezależnie od tego czy młynek do kawy to urządzenie ręczne czy elektryczne ma obudowę (drewnianą, stalową, z tworzywa sztucznego lub łączoną, np. stal i tworzywo), komorę na ziarna, mechanizm rozdrabniający oraz pojemnik na zmieloną kawę. Teraz zależnie właśnie od sposobu mielenia dzieli się młynki do kawy na ręczne i elektryczne. Młynki elektryczne często są wyposażone w antypoślizgowe nóżki, mają też zabezpieczenia przed włączeniem bez ziaren wewnątrz, większość modeli wyłącza się automatycznie.

Młynek do kawy ręczny

Młynek do kawy ręczne to urządzenie wolnoobrotowe, co wiąże się z tym, że trzeba zrobić kilkadziesiąt (ok. 70) obrotów korbką, by pozyskać porcję kawy do zaparzeni. Umieszczony wewnątrz mechanizm mielący (zwykle żeliwny, choć może też być ceramiczny) typu ślimacznica lub rodzaj żaren, uruchamia się za pomocą korbki. W niektórych modelach młynków można ustawiać stopień zmielenia kawy najczęściej za pomocą pokrętła tuż pod korbą. Jednak zależnie od tego, w jaki sposób chcemy kawę przygotować (w kawiarce, ekspresie przelewowym czy ciśnieniowym), powinniśmy wiedzieć, jaka grubość zmielenia będzie odpowiednia, by otrzymać aromatyczny napar, a takiej informacji na młynkach ręcznych nie znajdziemy. Mówi się jednak, że mielenie ręczne kawy uspokaja, ale przede wszystkim nie nagrzewa ziaren, więc nie tracą one smaku. Na pewno nie jest to jednak zajęcie dla osób, które się spieszą i chcą szybko wypić świeżo zmieloną poranną kawę. Jeśli zatem ktoś doskonale zna swój smak i ma czas, może z ręcznego młynka do kawy skorzystać.

Młynek do kawy elektryczny

Młynki do kawy elektryczne pracują zdecydowanie szybciej, proces mielenie może trwać zaledwie kilkadziesiąt sekund, i nie wymagają od nas wysiłku. Wystarczy wsypać porcję kawy do pojemnika i w zależności od rodzaju młynka tylko wcisnąć guzik albo dodatkowo ustawić pożądaną grubość, a jeśli młynek ma programator czasowy i wyświetlacza LCD – ustawić czas mielenia. Urządzenia elektryczne dzielą się na dwie zasadnicze grupy:

  • młynki do kawy udarowe (zwane też nożowymi) – wewnątrz mają zwykle dwuramienny obracający się stalowy nóż, który tnie ziarna i w zależności od czasu mielenie mogą być one drobniejsze lub grubsze; te młynki rozdrabniają też ziarna zbóż, przyprawy, a nawet orzechy, mieleniu towarzyszy wysoka temperatura;
  • młynki do kawy żarnowe – tu mechanizmem mielącym (może być ceramiczny pracujący cicho lub stalowy głośniejszy, ale trwalszy) są żarna stożkowe lub płaskie (raczej do modeli gastronomicznych), zbudowane są z dwóch elementów, które obracając się, miażdżą (niczym żaren) ziarna kawy, dzięki czemu te nie tracą swoich walorów smakowych, poziom zmielenia można regulować, a polega to na tym, że żarna oddalają się od siebie lub przybliżają, tworząc mniejszą albo większą przestrzeń dla fragmentów ziaren; te modele różnią się m.in. liczbą stopni mielenia, a mogą mielić, np. na sześciu płaszczyznach.

Jaki kupić młynek do kawy: 4 ważne parametry

W galerii zdjęć prezentujemy kilka młynków do kawy. Zanim kupisz młynek do kawy, sprawdź parametry danego modelu. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę kupując młynki do kawy. Oto 4 najważniejsze cechy:

  1. Moc młynka do kawy. Moc młynka - im jest wyższa, tym więcej ziaren można zmielić jednorazowo.
  2. Pojemnik na zmieloną kawę - musi być szczelny i idealnie przylegać do młynka.
  3. Szybkość mielenia - im niższa, tym więcej kawa zachowuje swoich smakowych właściwości, bo ziarna podczas rozdrabniania nie nagrzewają się nadmiernie.
  4. Grubość mielenia kawy w młynku. Kupując młynek do kawy zwróć uwagę na ten parametr i weź pod uwagę, jak parzysz kawę. Grubość mielenia powinna być dopasowana do tego, jak długo kawa będzie zaparzana. Przygotowywana w dzbanku i urządzeniach typu „french press” wymaga grubo zmielonych ziaren. Tzw. mielenie średnie jest idealne do kaw parzonych w kawiarkach i urządzeniach z filtrem. Najdrobniej zmielona kawa służy do przygotowania naparu w ekspresach ciśnieniowych, w tym espresso.

Jeśli jesteś smakoszem kawy, a w dodatku masz wolny czas postaw na młynek ręczny, tak twierdzą znawcy tematu, bo kawa z takiego młynka nie traci aromatu. Zabieganym miłośnikom „małej czarnej”, którzy w dodatku piją ją często warto polecić młynek elektryczny żarnowy. Osobom pijącym kawę okazjonalnie, ale często piekącym ciasta, a nawet własny chleb przyda się młynek do kawy elektryczny udarowy, bo można w nim zmielić prawie wszystko.

Wybieramy młynek do kawy: warto wiedzieć

Dobrze jest dobierać grubość ziaren mielonej kawy do urządzeń, w których kawę parzymy. Na opakowaniach produktów już zmielonych są odnośne uwagi, jeśli robimy to w domu pamiętajmy, że:
- do ekspresów przelewowych najlepsza jest kawa grubo mielona (o konsystencji gruboziarnistej soli),
- do zaparzaczy i kawiarek – dobra będzie kawa średnio mielona (o konsystencji piasku),
- do ekspresów ciśnieniowych elektrycznych nadaje się kawa zmielona drobno (o konsystencji drobnego cukru).

Młynki do kawy żarnowe dają możliwość ustawienia grubości, w przypadku udarowych musimy mielić stopniowo i sprawdzać stopień zmielenia kawy.