Jaką kupić zmywarkę, jakie parametry urządzenia warto sprawdzić przed wyborem? Przygotowaliśmy poradnik na temat wyboru zmywarki i jej używania. Czy wiesz jak czyścić zmywarkę i jak prawidłowo myć naczynia? Jakich naczyń nie wolno myć w zmywarce? Wydaje się nam, że to są oczywiste sprawy, ale wiele osób źle używa zmywarki.

Jak używać zmywarkę: korzystanie ze zmywarki

Gdy korzystasz ze zmywarki, staraj się przestrzegać trzech zasad. To gwarancja higienicznie czystych naczyń. Radzimy, jak prawidłowo zmywać naczynia w zmywarce. Po pierwsze przed włożeniem naczyń do zmywarki pozbadź się z nich resztek jedzenia. Najlepiej szczoteczką. Jeśli wiesz, że minie trochę czasu, zanim znów włączysz zmywarkę, i jedzenie przyschnie, przepłucz szybko naczynia lub włóż je do zlewu (namoczą się np. podczas mycia warzyw). Ułóż odpowiednio naczynia w zmywarce. Nie powinny na sobie leżeć. Denka niech mają skierowane do góry i pod skosem (by spływała z nich woda).

Sprawdź też: montaż zmywarki - jak podłączyć zmywarkę >>>

Naczynia w zmywarce muszą umożliwiać swobodny przepływ wody, wydostanie się detergentu z dozownika zmywarki. Nie mogą opierać się o ścianki zmywarki i blokować ramion natryskowych. Małe, lekkie naczynia ulokuj na górnym poziomie zmywarki, większe na dolnym, długie na środku. Sztućce umieść w oddzielnych przegrodach zmywarki. Upewnij się, że załadunek jest stabilny. Wybierz dopowiedni program zmywania. Nie przyzwyczajaj się do jednego programu zmywania. Talerzom po śniadaniu wystarczy szybki program codzienny. A różniącym się stopniem zabrudzenia - „auto”. Innej temperatury wymaga też wyparzanie niemowlęcych butelek. Po skończonym cyklu otwórz zmywarkę, by para uleciała, a naczynia wyschły.

Zmywarka: czego nie wolno myć w zmywarce

Nie myj w zmywarce: naczyń i akcesoriów drewnianych, klejonych, z dodatkiem masy perłowej, kostnej lub posrebrzanych. Nie myjemy też w zmywarce delikatnej porcelany i plastiku nieodpornego na wysoką temperaturę. Do zmywarki nie można też wkładać stali podatnej na rdzewienie, miedzi, cyny, aluminium, malowanego i cienkiego szkła, kryształów ołowiowych. W zmywarce nie myjemy przedmiotów zabrudzonych stearyną, lakierem, chemikaliami, popiołem.

Jaką kupić zmywarkę: parametry dobrej zmywarki

By zmywarka cieszyła nas przez długie lata, zwrócmy uwagę na klasę efektywności energetycznej. Im wyższa, np. A+++, tym niższe opłaty za prąd. Równie ważna jest oszczedność wody. Na rynku są dostępne zmywarki, które już w 6 l wody umyją 13 kompletów naczyń. Zastanawiając się jaką kupić zmywarkę, pamiętajmy także o tym, by programy zmywania były jak najbardziej zbliżone do naszych potrzeb, a wnętrze zmywarki objęte długoletnią gwarancją, tak jak w przypadku zmywarek marki Bosch czy Siemens.

Jaką kupić zmywarkę: wolno stojąca czy do zabudowy? Zmywarka wolno stojąca będzie lepsza, gdy nie możesz zamontować jej w ciągu szafek (np. z braku miejsca), nie da się dokupić tego samego frontu co w reszcie mebli lub gdy chcesz wyeksponować urządzenie. Zmywarka do zabudowy wtapia się w zabudowę (jest przykryta identycznym frontem co meble). Wybierz taką zmywarkę, dysponując odpowiednim miejscem i projektując kuchnię od podstaw.

Jaką kupić zmywarkę: wąska czy szeroka? Dla jednej, dwóch osób wystarczy zmywarka o szerokości 45 cm i kompaktowa (o wysokości 45 cm) na 6 kompletów naczyń. Szersza zmywarka, 60-centymetrowa, na 12–14 kompletów, przyda się większej rodzinie.

Jaką kupić zmywarkę: z panelem odkrytym czy zintegrowanym? Panel sterowania na górnej krawędzi drzwiczek zmywarki jest dyskretny. Trudno jednak w trakcie pracy zmywarki odczytać z niego np. czas pozostały do końca cyklu. Odsłonięty panel jest przejrzysty i łatwo dostępny (niestety też dla dzieci).

Wymiary, parametry i wygląd zmywarki to nie jedyne szczegóły, którymi powinniśmy kierować się podczas wyboru idealnego urządzenia do naszej kuchni. Warto też zwrócić uwagę na kilka innych, istotny kwestii, które sprawią, że sprzęt ten będzie służył nam długo, wydajnie i bezawaryjnie.

Jaką wybrać zmywarkę: przydatne funkcje zmywarki

Dostępne na rynku zmywarki mają ogromną ilość przeróżnych funkcji, jednak mimo efektownie brzmiących nazw, niektóre z nich nie są szczególnie przydatne. Jedną z tych bardziej użytecznych jest funkcja inteligentnego sterowania, która sprawia, że czas mycia i temperatura wody są automatycznie dopasowywane do stopnia zabrudzenia naczyń (wykrywanego przez czujniki). Urządzenie pracuje wtedy krócej niż zmywarki z ręcznym wyborem programów, nawet te z dużą ilością funkcji. Niektóre zmywarki rozpoznają też rodzaj zastosowanego przez nas detergentu i dostosowują do niego przebieg procesu zmywania, tak by efekt był zadowalający nawet w skróconym cyklu. Funkcja programowania godziny, o której rozpocznie się zmywanie przyda się osobom zabieganym oraz tym rozliczającym się z zakładem energetycznym w taryfie dwustrefowej.

 • Funkcja zmywarki: opózniony start. Nawet o 24 h. Pozwala zaplanować godziny pracy zmywarki, dostosowanie ich do tańszych taryf energetycznych.
 • Funkcja zmywarki: stop bakteriom. Baby protect, ExtraHygiene czy HygienaPlus podnosi temperaturę wody, skutecznie eliminując bakterie.
 • Funkcja zmywarki: szybkie tempo. Nazywane np. VarioSpeed, Express, Quick & Clean czy TimeSaver - skraca cykl o połowę lub gwarantuje czyste naczynia po 30 min.
 • Funkcja zmywarki: program automatyczny. Auto, AutoFlex, SensorControl analizuje załadunek, dostosowuje zużycie wody i prądu do stopnia zabrudzenia naczyń.
 • Funkcja zmywarki: delikatnie i z pełną parą. ProZone czy FlexiWash łączy dwie funkcje mycia w jednym programie. Górny kosz zmywarki traktowany jest delikatnie, dolny z większą siłą.
 • Funkcja zmywarki: połowa wsadu. Funkcja zmywarki określana też jako np. Multizone. Umożliwia mycie naczyń w obrębie tylko jednego kosza.

Jaką kupić zmywarkę: elementy wyposażenia zmywarek

Każda zmywarka składa się z podstawowych elementów o różnym przeznaczeniu i funkcjach. Podstawowe z nich to: kosze, panel sterujący, filtry i grzałki do wody. Jednak producenci wychodzą na przeciw naszym oczekiwaniom i wyposażają zmywarki w coraz to nowe elementy - dodatkowa szuflada na sztućce, stojaki na butelki, wieszaki na kubki i wiele innych atrakcji. Zasada działania wszystkich zmywarek jest taka sama, jednak różnią się one wyposażeniem. Warto wybierać te modele, których kosze wykonane są ze stali nierdzewnej. Kosze lakierowane są o wiele mniej trwałe – nietrudno jest o uszkodzenie ich powłoki ochronnej, a to skutkuje korozją metalu. Sprawdź, czy kosze wyposażone są w kółka, które znacznie ułatwiają ich wsuwanie i wysuwanie. Przydać ci się może także możliwość regulacji wysokości zawieszenia górnego kosza, ułatwiająca umieszczanie na dolnym poziomie zmywarki głębszych naczyń. Przyjrzyj się też stojakom i podpórkom sztućców, filiżanek i kieliszków – nie w każdej zmywarce są one równie skuteczne. Niezwykle przydatne są stojaki składane, dzięki którym bez problemu zmieścisz w zmywarce kilka kompletów naczyń więcej czy umyjesz wysokie szklanki lub kufle. Podobnie jak pralki, zmywarki mogą mieć system zabezpieczający przed wypływem wody na zewnątrz urządzenia. Sprawia on, że w przypadku wystąpienia przecieku elektrozawór natychmiast odcina dopływ wody do zmywarki, a pompa odprowadza wodę do kanalizacji. Warto też zdecydować się na zmywarkę wyposażoną w wentylator wymuszający ruch powietrza w jej wnętrzu, dzięki któremu suszenie naczyń jest dużo skuteczniejsze, a co za tym idzie – krótsze. Niektórzy producenci ukrywają też we wnętrzach zmywarek zeolit, czyli naturalny minerał zdolny do absorbowania dużych ilości wilgoci i emisji ciepła, dzięki któremu urządzenia zużywają mniej energii elektrycznej do suszenia naczyń.

 • Kosze
  W środku znajdują się dwa kosze – górny i dolny, zamocowane na rolkach, a więc łatwo się je wysuwa. W niektórych zmywarkach wysokość zamocowania górnego kosza jest regulowana. Jego położenie można dostosować do wielkości zmywanych naczyń i w ten sposób racjonalnie wykorzystać miejsce w zmywarce. Boczne skrzydła, przeznaczone do ustawiania szklanek, można w razie potrzeby złożyć. Wyposażenie dolnego kosza i znajdujący się w nim koszyczek na sztućce są zwykle ruchome. Gdy zmywa się duże naczynia, koszyczki można wyjąć, by uzyskać więcej miejsca. Na długie sztućce i łyżki wazowe, które trudno zmieścić w pionowym pojemniku, przewidziano osobne miejsce, zwane tacą. Do mycia srebrnych sztućców można dokupić specjalną kasetę na srebrne sztućce.
  Pod każdym koszem zainstalowane są ruchome ramiona zraszające, które podczas zmywania rozpylają wodę pod odpowiednim ciśnieniem.
 • Panel sterujący
  Panel sterujący znajduje się w górnej części drzwi. Niektóre zmywarki, przeznaczone do zabudowy, mają panel zintegrowany, umieszczony na krawędzi drzwi. Taka zmywarka z zewnątrz niczym nie różni się od szafki kuchennej. W zależności od modelu zmywarki program mycia ustawia się za pomocą pokrętła lub przycisków. Na panelu może znajdować się wskaźnik zużycia środków myjących oraz wskaźnik przebiegu programu.
 • Filtry
  Podczas zmywania woda krąży w zmywarce w układzie zamkniętym. Konieczne jest zatem jej filtrowanie. Filtry, wykonane ze stali nierdzewnej lub z tworzywa sztucznego, znajdują się na dole urządzenia. Większość zmywarek wyposażona jest w filtry samoczyszczące. Zebrane w nich drobne odpadki są po zakończeniu zmywania wypompowywane wraz z wodą. Pierwsze sito, na którym zatrzymują się większe odpadki, trzeba oczyścić po każdym zmywaniu.
 • Grzałki
  Woda w zmywarkach może być podgrzewana za pomocą grzałki lub podgrzewacza przepływowego. Grzałka znajduje się na dnie urządzenia, podgrzewacz jest niewidoczny dla użytkownika. Zmywarki z podgrzewaczem są zwykle droższe od tych z grzałką.
  W nowoczesnych zmywarkach stosuje się wymienniki ciepła. Woda do kolejnych etapów zmywania pobiera ciepło od wody już podgrzanej w poprzednim etapie, zmniejsza się więc zużycie energii. Ważnym elementem zmywarki jest system odcinający dopływ wody, różnie nazywany przez producentów. W prostych układach zawór odcina dopływ wody, gdy w wężu doprowadzającym wodę do zmywarki powstanie nieszczelność. W bardziej rozbudowanych również wtedy, gdy woda wycieka ze zmywarki. Wtedy też włączana jest pompa opróżniająca urządzenie z wody.

Jak czyścić zmywarkę: myjemy zmywarkę

Prawidłowa pielęgancja zmywarki jest bardzo ważna, a mało kto z nas czyści zmywarkę. Jak czyścić zmywarkę, czy jest to konieczne, jak prawidłowo używać zmywarki? Osady z rur, wapnia czy brud mogą prowadzić do awarii zmywarki. Raz w miesiącu wyjmij i przepłucz pod bieżącą wodą filtr i ramiona natryskowe zmywarki. Pamiętaj o odłączeniu wcześniej dopływu wody i zasilania prądu. Jeśli model zmywarki ma dodatkowy filtr w wężu doprowadzającym wodę, także go oczyść.  Przestrzegaj instrukcji pielęgnacji i używania zmywarki. Boczne uszczelki zmywarki trzeba wyczyścić ręcznie, np. płynem do mycia naczyń lub octem i je wytrzeć do sucha. Ważne jest też, by używać zmywarki regularnie, aby nie dopuścić do powstania np. pleśni, grzybów. Na rynku dostępne są specjalne płyny i proszki do czyszczenia zmywarki, które stosujemy przy pustej zmywarce. Można też do tego użyć np. sody oczyszczonej, którą umieszczamy tam gdzie tabletkę, i octu, który wlewamy na dno zmywarki. Można też używać odświeżaczy zapachowy do zmywarek. Specjaliści twierdzą także, że zawsze powinniśmy używać soli do zmywarek. Sól do zmywarki jest potrzebna, nawet jak stosujemy tableki do zmywania 3 w 1, ponieważ mamy najczęsciej twardą wodę, a odkładający się kamień może uszkodzić zmywarkę. A więc sól do zmywarki jest konieczna!