Jaką kupić zmywarkę, jakie parametry urządzenia warto sprawdzić przed wyborem? Przygotowaliśmy poradnik na temat wyboru zmywarki i jej używania. Czy wiesz jak czyścić zmywarkę i jak prawidłowo myć naczynia? Jakich naczyń nie wolno myć w zmywarce? Wydaje się nam, że to są oczywiste sprawy, ale wiele osób źle używa zmywarki.

Jak używać zmywarkę: korzystanie ze zmywarki

Gdy korzystasz ze zmywarki, staraj się przestrzegać trzech zasad. To gwarancja higienicznie czystych naczyń. Radzimy, jak prawidłowo zmywać naczynia w zmywarce. Po pierwsze przed włożeniem naczyń do zmywarki pozbadź się z nich resztek jedzenia. Najlepiej szczoteczką. Jeśli wiesz, że minie trochę czasu, zanim znów włączysz zmywarkę, i jedzenie przyschnie, przepłucz szybko naczynia lub włóż je do zlewu (namoczą się np. podczas mycia warzyw). Ułóż odpowiednio naczynia w zmywarce. Nie powinny na sobie leżeć. Denka niech mają skierowane do góry i pod skosem (by spływała z nich woda). Naczynia w zmywarce muszą umożliwiać swobodny przepływ wody, wydostanie się detergentu z dozownika zmywarki. Nie mogą opierać się o ścianki zmywarki i blokować ramion natryskowych. Małe, lekkie naczynia ulokuj na górnym poziomie zmywarki, większe na dolnym, długie na środku. Sztućce umieść w oddzielnych przegrodach zmywarki. Upewnij się, że załadunek jest stabilny. Wybierz dopowiedni program zmywania. Nie przyzwyczajaj się do jednego programu zmywania. Talerzom po śniadaniu wystarczy szybki program codzienny. A różniącym się stopniem zabrudzenia - „auto”. Innej temperatury wymaga też wyparzanie niemowlęcych butelek. Po skończonym cyklu otwórz zmywarkę, by para uleciała, a naczynia wyschły.

Zmywarka: czego nie wolno myć w zmywarce

Nie myj w zmywarce: naczyń i akcesoriów drewnianych, klejonych, z dodatkiem masy perłowej, kostnej lub posrebrzanych. Nie myjemy też w zmywarce delikatnej porcelany i plastiku nieodpornego na wysoką temperaturę. Do zmywarki nie można też wkładać stali podatnej na rdzewienie, miedzi, cyny, aluminium, malowanego i cienkiego szkła, kryształów ołowiowych. W zmywarce nie myjemy przedmiotów zabrudzonych stearyną, lakierem, chemikaliami, popiołem.

Jaką kupić zmywarkę: parametry dobrej zmywarki

By zmywarka cieszyła nas przez długie lata, zwrócmy uwagę na klasę efektywności energetycznej. Im wyższa, np. A+++, tym niższe opłaty za prąd. Równie ważna jest oszczedność wody. Na rynku są dostępne zmywarki, które już w 6 l wody umyją 13 kompletów naczyń. Zastanawiając się jaką kupić zmywarkę, pamiętajmy także o tym, by programy zmywania były jak najbardziej zbliżone do naszych potrzeb, a wnętrze zmywarki objęte długoletnią gwarancją, tak jak w przypadku zmywarek marki Bosch czy Siemens.

Jaką kupić zmywarkę: wolno stojąca czy do zabudowy? Zmywarka wolno stojąca będzie lepsza, gdy nie możesz zamontować jej w ciągu szafek (np. z braku miejsca), nie da się dokupić tego samego frontu co w reszcie mebli lub gdy chcesz wyeksponować urządzenie. Zmywarka do zabudowy wtapia się w zabudowę (jest przykryta identycznym frontem co meble). Wybierz taką zmywarkę, dysponując odpowiednim miejscem i projektując kuchnię od podstaw.

Jaką kupić zmywarkę: wąska czy szeroka? Dla jednej, dwóch osób wystarczy zmywarka o szerokości 45 cm i kompaktowa (o wysokości 45 cm) na 6 kompletów naczyń. Szersza zmywarka, 60-centymetrowa, na 12–14 kompletów, przyda się większej rodzinie.

Jaką kupić zmywarkę: z panelem odkrytym czy zintegrowanym? Panel sterowania na górnej krawędzi drzwiczek zmywarki jest dyskretny. Trudno jednak w trakcie pracy zmywarki odczytać z niego np. czas pozostały do końca cyklu. Odsłonięty panel jest przejrzysty i łatwo dostępny (niestety też dla dzieci).

Jaką wybrać zmywarkę: przydatne funkcje zmywarki

  • Funkcja zmywarki: opózniony start. Nawet o 24 h. Pozwala zaplanować godziny pracy zmywarki, dostosowanie ich do tańszych taryf energetycznych.
  • Funkcja zmywarki: stop bakteriom. Baby protect, ExtraHygiene czy HygienaPlus podnosi temperaturę wody, skutecznie eliminując bakterie.
  • Funkcja zmywarki: szybkie tempo. Nazywane np. VarioSpeed, Express, Quick & Clean czy TimeSaver - skraca cykl o połowę lub gwarantuje czyste naczynia po 30 min.
  • Funkcja zmywarki: program automatyczny. Auto, AutoFlex, SensorControl analizuje załadunek, dostosowuje zużycie wody i prądu do stopnia zabrudzenia naczyń.
  • Funkcja zmywarki: delikatnie i z pełną parą. ProZone czy FlexiWash łączy dwie funkcje mycia w jednym programie. Górny kosz zmywarki traktowany jest delikatnie, dolny z większą siłą.
  • Funkcja zmywarki: połowa wsadu. Funkcja zmywarki określana też jako np. Multizone. Umożliwia mycie naczyń w obrębie tylko jednego kosza.

Jak czyścić zmywarkę

Prawidłowa pielęgancja zmywarki jest bardzo ważna, a mało kto z nas czyści zmywarkę. Jak czyścić zmywarkę, czy jest to konieczne, jak prawidłowo używać zmywarki? Osady z rur, wapnia czy brud mogą prowadzić do awarii zmywarki. Raz w miesiącu wyjmij i przepłucz pod bieżącą wodą filtr i ramiona natryskowe zmywarki. Pamiętaj o odłączeniu wcześniej dopływu wody i zasilania prądu. Jeśli model zmywarki ma dodatkowy filtr w wężu doprowadzającym wodę, także go oczyść.  Przestrzegaj instrukcji pielęgnacji i używania zmywarki. Boczne uszczelki zmywarki trzeba wyczyścić ręcznie, np. płynem do mycia naczyń lub octem i je wytrzeć do sucha. Ważne jest też, by używać zmywarki regularnie, aby nie dopuścić do powstania np. pleśni, grzybów. Na rynku dostępne są specjalne płyny i proszki do czyszczenia zmywarki, które stosujemy przy pustej zmywarce. Można też do tego użyć np. sody oczyszczonej, którą umieszczamy tam gdzie tabletkę, i octu, który wlewamy na dno zmywarki. Można też używać odświeżaczy zapachowy do zmywarek. Specjaliści twierdzą także, że zawsze powinniśmy używać soli do zmywarek. Sól do zmywarki jest potrzebna, nawet jak stosujemy tableki do zmywania 3 w 1, ponieważ mamy najczęsciej twardą wodę, a odkładający się kamień może uszkodzić zmywarkę. A więc sól do zmywarki jest konieczna!