Zastanawiasz się jaką kupić kuchenkę mikrofalową? Wyjaśniamy zasady działania mikrofalówki i funkcje, w kóre są wyposażone. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze kuchenki mikrofalowej. Jak kuchenkę mikrofalową wybrać: poradnik i test 9 modeli kuchenek mikrofalowych - w galerii zdjęć. Sprawdź, jak używać kuchenki mikrofalowej, dlaczego jajka w niej eksplodują, jakich naczyń nie wolno wstawiać do mikrofalówki.

Kuchenka mikrofalowa służy do szybkiego podgrzewania potraw. Jest wygodna w użyciu, szczególnie jeśli zależy nam na szybkim odgrzaniu potrawy. Podstawowe funkcje, w które wyposażone są kuchenki mikrofalowe to podgrzewanie, gotowanie ekspresowe, gotowanie na parze, grill kwarcowy (równomiernie rumieni potrawy), rozmrażanie, ważenie, a także wypiekanie chleba. Kuchenki mikrofalowe kiedyś tylko podgrzewały. Dziś kuchenki mikrofalowe gotują na parze, grillują, opiekają. Czasem nie trzeba nawet wczytywać się w instrukcję - wszystko zrobią za nas. Zważą i zmierzą, a potem same dobiorą najbardziej optymalny program. I wszystko to dzieje się w ekspresowym tempie.

Kuchenka mikrofalowa: jak działa mikrofalówka

Kuchenka mikrofalowa zasada działania - mikrofale wnikają w żywność i wprawiają w drgania cząsteczki wody. Ich silne tarcie wyzwala energię cieplną, która jest przenoszona na sąsiednie substancje, czyli inne składniki zawarte w potrawie. Komora i siatka w szybie drzwiczek kieruja mikrofale do środka kuchenki.

Jak używać kuchenki mikrofalowej

Kuchenka mikrofalowa: naczynia, które można w niej używać - ceramika, szkło i plastik przepuszczają mikrofale i nie nagrzewają się. Inaczej jest z metalem – mikrofale powodują w nim prądy wirowe, silne nagrzewanie, a nawet iskrzenie. W kuchence mikrofalowej nie podgrzewamy zamkniętych naczyń (i całych jaj). Wzrastające wewnątrz ciśnienie może doprowadzić do ich rozerwania. Nie włączajmy też pustej kuchenki mikrofalowej – niebezpiecznie się nagrzeje, gdy w środku nie ma produktu pochłaniającego energię mikrofal.

Czy kuchenki mikrofalowe są bezpieczne dla zdrowia

Kuchenki mikrofalowe bezpieczeństwo. Precyzyjne normy określają emisję mikrofal, instalowanie uszczelek i konstrukcje obudowy kuchenki. Szkodliwość mikrofalówek dotyczy raczej rodzaju żywności w niej przyrządzanej. Rzadko gotujemy brokuły na parze. Częściej podgrzewamy gotowe potrawy. A te są pełne soli, tłuszczu, konserwantów...