Jak wyczyścić mikrofalówkę? Domowe sposoby

 Mycie kuchenki mikrofalowej

Fot. Thinkstockphotos.com

Jak wyczyścić mikrofalówkę? Jak każdy inny sprzęt w kuchni, kuchenka mikrofalowa to urządzenie, które bardzo łatwo brudzi się w trakcie użytkowania. Podgrzewaną przy pomocy tego urządzenia żywność umieszczamy w zamkniętym środowisku, nie powinno się więc go myć środkami czystości zawierającymi chemikalia. Jak w należyty sposób dbać o mikrofalówkę? Oto domowy sposób na łatwe i bezpieczne dla zdrowia wyczyszczenie kuchenki mikrofalowej!

Kuchenkę mikrofalową powinniśmy traktować tak samo jak każdy inny sprzęt AGD w kuchni i regularnie ją myć, niezależnie od modelu, rocznika i częstotliwości użytkowania. Należy jednak pamiętać, że wnętrza tego urządzenia nie należy czyścić przy pomocy gotowych proszków i mleczek. W przeciwnym wypadku chemiczny zapach tego typu środków czystości będzie utrzymywać się we wnętrzu mikrofalówki jeszcze długo po sprzątaniu, przenikając do przygotowywanych potraw.

Nic straconego! Istnieje łatwy i bezpieczny dla zdrowia (a przy okazji niedrogi!) domowy sposób na wyczyszczenie kuchenki mikrofalowej. Wystarczy kilka podstawowych produktów kuchennych i odrobina cierpliwości.

Jak wyczyścić mikrofalówkę? Wodą z cytryną lub octem

Idealnym środkiem do czyszczenia wnętrza kuchenki mikrofalowej jest roztwór wody z sokiem z cytryny. Nie tylko pomaga on w bezpieczny dla zdrowia sposób usunąć brud z mikrofalówki, ale też neutralizuje wszelkie zgromadzone w niej zapachy i dezynfekuje jej wnętrze.

Zanim zabierzesz się za ręczne mycie wnętrza kuchenki mikrofalowej, przygotuj w misce roztwór wody z sokiem z cytryny (dodatkowo możesz wrzucić jeszcze do niego ćwiartki lub plastry tego owocu) i wstaw naczynie do kuchenki. Zamknij drzwiczki i nastaw urządzenie na najwyższą moc, na około 5 minut.

W tym czasie woda w misce powinna zacząć się gotować, wydzielając dużą ilość pary wodnej. Pozostaw miskę w wyłączonej mikrofalówce na kolejnych kilka minut. Dzięki temu znajdująca się we wnętrzu urządzenia para wodna rozmiękczy brud i zaschnięte resztki jedzenia, przy okazji nasycając je przyjemnym aromatem cytryny.

Czyszczenie mikrofali sodą oczyszczoną

Po wyjęciu z kuchenki miski z wodą, zanurz czystą szmatkę w swoim roztworze i dokładnie umyj nią wnętrze urządzenia. Jeśli nie możesz domyć jakiegoś fragmentu, wyszoruj go posypaną sodą oczyszczoną gąbką do naczyń, a następnie powtórz poprzednią czynność i wytrzyj wnętrze mikrofalówki do sucha.

Nie zapomnij o wyciągnięciu i umyciu obrotowego talerza, w który prawdopodobnie wyposażona twoja kuchenka mikrofalowa. Najlepiej jest zrobić to ręcznie, przy pomocy płynu do mycia naczyń.

Istotne jest także regularne (przynajmniej raz na pół roku) czyszczenie wylotów od wentylatorów. Użyj do tego odkurzacza wyposażonego w małą, okrągłą szczoteczkę. Ostatnim krokiem jest wyczyszczenie zewnętrznej obudowy urządzenia. Możesz zrobić to przy pomocy pozostałej wody z cytryną lub mieszanki wody z octem (koniecznie jasnym, nie balsamicznym!). Mieszanki tej możesz użyć również do wyczyszczenia wnętrza kuchenki, w przypadku, gdy nie masz w domu cytryny. Gotowe!

Jak wyczyścić... Domowe sposoby na różnego rodzaju zabrudzenia

W galeriach znajdziesz instrukcje, jak krok po kroku wyczyścić kryształy, sztućce i inne przedmioty.

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

POLECANE ARTYKUŁY