Jak rozplanować gniazdka w kuchni: praktyczne wskazówki!

2014-09-16 19:28

Gniazdka w kuchni można rozplanować tak, aby praca w niej była czystą przyjemnością. Jak wygodnie zorganizować pracę ze sprzętem AGD w przestrzeni blatu kuchennego? Na jakiej wysokości zamontować włączniki światła? Koniecznie sprawdź nasze rozwiązania na gniazdka w kuchni!

Spis treści

  1. Gniazdka w kuchni: jak je rozplanować?
  2. Gniazdka w kuchni: włączniki światła
  3. Jak urządzić kuchnię - GALERIE ZDJĘĆ

Gniazdka w kuchni są bardzo ważne, więc podczas aranżacji kuchni warto wcześniej pomyśleć o ich rozmieszczeniu. A w ferworze urządzania kuchni często zapominamy o tak przyziemnych sprawach jak gniazdka elektryczne. Że „być muszą” to wiemy, ale żeby zaraz wiedzieć gdzie? Zaaferowani kolorem frontów szafek kuchennych, rodzajem blatu czy materiałem zlewozmywaka, na sam koniec zadań spychamy konieczność instalacji „tego, co konieczne”, a więc gniazdek i włączników. Współczesny pstryczek-elektryczek potrafi być designerskim cackiem, wpływającym na klimat całego wnętrza. Warto wybrać taki, który spełni nasze estetyczne oczekiwania.

Jeśli już mamy upatrzony model, kolejnym krokiem będzie... dopasowanie go do zastanej sytuacji architektonicznej we wnętrzu kuchni. Na co zwrócić szczególną uwagę przy rozmieszczaniu gniazdek elektrycznych? Ich usytuowanie oraz liczbę warto dostosować do wielkości pomieszczenia, wygodę użytkowania, sposób włączania oświetlenia i konieczności korzystania z wielu różnych urządzeń AGD.

Zobacz: Wyłączniki i gniazdka. Detale w urządzaniu wnętrz >>>

Gniazdka w kuchni: jak je rozplanować?

Do zasilenia lodówki czy zmywarki potrzebne będą gniazdka o mocy 230V – zaplanuj dla nich miejsce już na etapie organizacji zabudowy kuchennej. Gniazdka montuj minimum 30 cm od podłogi (na wypadek zalania), w łatwo dostępnym miejscu, najlepiej jednak nie na widoku, np. wewnątrz kuchennej zabudowy, w szafce zlewozmywakowej. Do płyty elektrycznej i piekarnika przydaje się dodatkowo montowana do gniazdka elektrycznego puszka podtynkowa (zwykły kontakt z wtyczką mógłby utrudniać pracę w przestrzeni blatu kuchennego - za bardzo wystając może zaburzać linię kuchennej zabudowy). Gniazdka przeznaczone do okapu najlepiej ukryj za samym okapem lub w szafce wiszącej – ponad nim lub obok.

Przeczytaj też: Kuchnia w stylu eko – jak ją zaaranżować? Inspirujemy! >>>

Kuchenne sprzęty mobilne, takie jak: robot kuchenny, blender, mikser, sokowirówka, maszynka do mięsa, toster, gofrownica czy czajnik elektryczny, użytkujemy w zróżnicowany sposób, z różną intensyfikacją. I tak o ile z czajnika elektrycznego korzystamy aktywnie, tak z robota kuchennego okazjonalnie, a po skończonej pracy – chowamy go w czeluści kuchennej zabudowy. Warto przemyśleć już na etapie planowania mebli kuchennych, w którym miejscu najwygodniej będzie nam obsługiwać mobilne sprzęty AGD. A co za tym idzie – w których miejscach gniazdka elektryczne sprawdzą się najlepiej. Rozważ, który drobny sprzęt AGD będzie na stałe wpisany w przestrzeń blatu kuchennego (czajnik, toster) i na tej podstawie zaplanuj pierwsze gniazdka. Dla tego typu sprzętów mobilnych AGD najlepsze będą gniazdka naścienne lub chowane w blacie. Dodatkowy kontakt (lub kilka kontaktów) sprawdzi się do czasowego używania np. miksera. Uważaj tylko, by dzieliło go od zlewu minimum 60 cm. Znakomitym rozwiązaniem dla niezdecydowanych są mobilne gniazdka, których ilość można modyfikować nawet po zainstalowaniu wszystkich gniazd. Uniwersalny standard połączenia zasilającego w postaci wzdłużnej listwy lokowanej nad przestrzenią blatu kuchennego, umożliwia dodawanie i odejmowanie gniazdek w zależności od zwiększającego się (bądź przeciwnie) zapotrzebowania na miejsce do podłączenia sprzętu AGD.

Nie przegap: Nowoczesna kuchnia ze złotymi akcentami >>>

Gniazdka w kuchni: włączniki światła

Główny włącznik światła, przy wyjściu do kuchni, powinno dzielić od podłogi ok. 110-140 cm. Dzięki temu wracając do domu z zakupów, trzymając w ręku liczne pakunki, z łatwością zapalisz światło we wnętrzu, bez konieczności odstawiania zakupów, by sięgnąć wysokości włącznika. Włączniki do oświetlenia blatu kuchennego możesz osadzić pod szafkami, na ścianie bocznej lub zastosować lampki bezgniazdkowe, reagujące na ruch ręki lub dotyk. Dobrym rozwiązaniem jest też oświetlenie sufitowe, z różnorodnie skierowanymi pojedynczymi reflektorami, lub montowane naściennie (w przestrzeni blatu kuchennego) przypominające wyglądem lampki biurkowe, dające silnie ukierunkowane źródło światła. Proste i niezwykle funkcjonalne rozwiązanie.

Jak urządzić kuchnię - GALERIE ZDJĘĆ

Nie wiesz, w jakim stylu urządzić swoją kuchnię? Zobacz nasze galerie zdjęć, w których znajdziesz mnóstwo pomysłów na idealne aranżacje.

Elegancka kuchnia w bieli, architekci WZ Studio