Jak rozplanować gniazdka w kuchni: praktyczne wskazówki!

Jak rozplanować układ gniazdek i włączników w kuchni, aby praca w niej była czystą przyjemnością? Jak wygodnie zorganizować pracę ze sprzętem AGD w przestrzeni blatu kuchennego? Na jakiej wysokości zamontować włączniki światła? Koniecznie sprawdź nasze rozwiązania na gniazdka w kuchni!

Nowoczesna kuchnia: dobieramy odpowiednie wykończenie!
Nowoczesna kuchnia: dobieramy odpowiednie wykończenie!
Włącznik klawiszowy
Włącznik i gniazdko
Mobilne gnizadka do kuchni

W ferworze aranżacji kuchni często zapominamy o tak przyziemnych sprawach jak gniazdka elektryczne. Że „być muszą” to wiemy, ale żeby zaraz wiedzieć gdzie? Zaaferowani kolorem frontów szafek kuchennych, rodzajem blatu czy materiałem zlewozmywaka, na sam koniec zadań spychamy konieczność instalacji „tego co konieczne”, a więc gniazdek i włączników. Współczesny pstryczek-elektryczek potrafi być designerskim cackiem, wpływającym na klimat całego wnętrza. Warto wybrać taki, który spełni nasze estetyczne oczekiwania.

O czym jeszcze pamiętać podczas remontu? >>

Kontakty, włączniki i gniazdka jako praktyczne dekoracje: pomyśl o tym przed remontem! >>

Jeśli już mamy upatrzony model, kolejnym krokiem będzie... dopasowanie go do zastanej sytuacji architektonicznej we wnętrzu kuchni. Na co zwrócić szczególną uwagę przy rozmieszczaniu gniazdek elektrycznych? Ich usytuowanie oraz liczbę warto dostosować do wielkości pomieszczenia, wygodę użytkowania, sposób włączania oświetlenia i konieczności korzystania z wielu różnych urządzeń AGD.

Jak rozplanować gniazdka w kuchni: duży sprzęt AGD

Do zasilenia lodówki czy zmywarki potrzebne będą gniazdka o mocy 230V – zaplanuj dla nich miejsce już na etapie organizacji zabudowy kuchennej. Gniazdka montuj minimum 30 cm od podłogi (na wypadek zalania), w łatwo dostępnym miejscu, najlepiej jednak nie na widoku, np. wewnątrz kuchennej zabudowy, w szafce zlewozmywakowej. Do płyty elektrycznej i piekarnika przydaje się dodatkowo montowana do gniazdka elektrycznego puszka podtynkowa (zwykły kontakt z wtyczką mógłby utrudniać pracę w przestrzeni blatu kuchennego - za bardzo wystając może zaburzać linię kuchennej zabudowy). Gniazdka przeznaczone do okapu najlepiej ukryj za samym okapem lub w szafce wiszącej – ponad nim lub obok.

Nowoczesna kuchnia: dobieramy odpowiednie wykończenie!

Jak rozplanować gniazdka w kuchni: drobny sprzęt AGD

Kuchenne sprzęty mobilne, takie jak robot kuchenny, blender, mikser, sokowirówka, maszynka do mięsa, toster, gofrownica czy czajnik elektryczny, użytkujemy w zróżnicowany sposób, z różną intensyfikacją. I tak o ile z czajnika elektrycznego korzystamy aktywnie, tak z robota kuchennego okazjonalnie, a po skończonej pracy – chowamy go w czeluści kuchennej zabudowy. Warto przemyśleć, już na etapie planowania mebli kuchennych, w którym miejscu najwygodniej będzie nam obsługiwać mobilne sprzęty AGD. A co za tym idzie – w których miejscach gniazdka elektryczne sprawdzą się najlepiej. Rozważ, który drobny sprzęt AGD będzie na stałe wpisany w przestrzeń blatu kuchennego (czajnik, toster) i na tej podstawie zaplanuj pierwsze gniazdka. Dla tego typu sprzętów mobilnych AGD najlepsze będą gniazdka naścienne lub chowane w blacie. Dodatkowy kontakt (lub kilka kontaktów) sprawdzi się do czasowego używania np. miksera. Uważaj tylko, by dzieliło go od zlewu minimum 60 cm. Znakomitym rozwiązaniem dla niezdecydowanych są mobilne gniazdka, których ilość można modyfikować nawet po zainstalowaniu wszystkich gniazd. Uniwersalny standard połączenia zasilającego w postaci wzdłużnej listwy lokowanej nad przestrzenią blatu kuchennego, umożliwia dodawanie i odejmowanie gniazdek w zależności od zwiększającego się (bądź przeciwnie) zapotrzebowania na miejsce do podłączenia sprzętu AGD.

Jak rozplanować gniazdka w kuchni:  włączniki światła

Główny włącznik światła, przy wyjściu do kuchni, powinno dzielić od podłogi  ok.110-140 cm. Dzięki temu wracając do domu z zakupów, trzymając w ręku liczne pakunki z łatwością zapalisz światło we wnętrzu, bez konieczności odstawiania zakupów by sięgnąć wysokości włącznika. Włączniki do oświetlenia blatu kuchennego możesz osadzić pod szafkami, na ścianie bocznej lub zastosować lampki bezgniazdkowe, reagujące na ruch ręki lub dotyk. Dobrym rozwiązaniem jest też oświetlenie sufitowe, z różnorodnie skierowanymi pojedynczymi reflektorami, lub montowane naściennie (w przestrzeni blatu kuchennego) przypominające wyglądem lampki biurkowe, dające silnie ukierunkowane źródło światła. Proste i niezwykle funkcjonalne rozwiązanie.

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Źródło opracowania: M jak Mieszkanie, 09/2014, tekst: Matylda Gruman Zdjęcia: materiały prasowe mobilnegniazdka.pl, materiały marki OSPEL, Thinkstockphotos.com, Berker by Hager, materiały prasowe, Sylwester Rejmer

POLECANE ARTYKUŁY