Okap kuchenny to obowiązkowe wyposażenie kuchni. Przydaje się on zwłaszcza w kuchniach połączonych z salonem - bez niego trudno byłoby uniknąć rozchodzenia się po całym domu kuchennych zapachów. Dobrze działający okap zapobiega też zaparowywaniu szyb i mebli podczas gotowania, a także ułatwia utrzymanie czystości, wciągając tłuszcz unoszony przez powietrze. Sprawdź, jak czyścić okap kuchenny, by służył jak najlepiej przez długi czas.

Okap kuchenny: codzienne użytkowanie

Przedstawiamy podstawowe zalecenia dotyczące użytkownia okapów kuchennych, które zapewnią odpowiednie działanie naszego sprzętu AGD.
 
1. Włączaj okap zawsze na minutę przed rozpoczęciem gotowania. Dzięki temu wytworzy się ciąg powietrza, który skieruje opary do otworów zasysających okapu.

2. Niskie prędkości są wystarczające podczas gotowania potraw o słabym zapachu, takich jak makarony.

3. Wysokie prędkości są konieczne podczas smażenia i gotowania potraw o silnym zapachu oraz w przypadku gotowania kilku potraw jednocześnie.

4. Zostaw okap włączony na chwilę po zakończeniu gotowania w celu usunięcia powstałych oparów i zapachów.

Jak czyścić okap kuchenny

Czyszczenie okapu jest istotne dla zachowania należytej higieny w kuchni. Dodatkowo zapewnia dłuższe i bezpieczne użytkowanie okapu. Musimy czyścić zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne elemnty okapu.

Czyszczenie obudowy okapu:

1. Usuń zanieczyszczenia wilgotną gąbką nasączoną niewielką ilością płynu do zmywania naczyń.
2. Następnie wytrzyj obudowę okapu wilgotną ściereczką.
3. Wytrzyj ściereczką do sucha. Jeśli okap wykonany jest ze stali szlachetnej, wypoleruj do połysku.

Jak czyścić okap kuchenny: czyszczenie filtrów

Odpowiednie czyszczenie filtrów zapewnia efektywną pracę okapu kuchennego. Myj metalowe filtry przeciwtłuszczowe ręcznie lub w zmywarce co dwa miesiące*. Wymieniaj syntetyczne filtry przeciwtłuszczowe co dwa miesiące. Wymieniaj filtry węglowe co trzy miesiące*, jeśli używasz okapu w wersji pochłaniacza.

*przedziały czasowe odpowiadają standardowemu użytkowaniu okapu - ok. 3 godziny