Espresso czy cappuccino? Sposób na kawę idealną we własnym domu

Intensywny aromat i bogaty smak – przygotowanie perfekcyjnej kawy to swoisty rodzaj sztuki. Każdy rodzaj kawy wymaga odpowiedniego parzenia, a następnie podawania. Ten pierwszy proces – bardzo ważny – przeprowadzi za nas sprytny pomocnik, jakim jest odpowiedni ekspres do kawy. Czas więc zdecydować, co wybrać dla siebie!

Ekspres do kawy D60
Ekspres do kawy D60
Ekspres do kawy D60
Ekspres do kawy D60
Ekspres do kawy D60

Espresso, cappuccino i spółka

Za ojczyznę kawy uznaje się Etiopię. Podobno jeden z miejscowych pasterzy zauważył, że kozy, które zjadły czerwone owoce z pewnego krzewu (czyli kawowca), są niezwykle pobudzone – i tak się zaczęło! Długo monopol na kawę mieli Arabowie, którzy pilnie strzegli tajemnicy aromatycznego naparu. Pierwszą kawiarnię otwarto w XV wieku w Konstantynopolu, a liczni podróżnicy rozsławili walory kawy.

W nowożytnej historii ważną rolę odegrali Włosi, czyli wynalazcy espresso, dosłownie: „na poczekaniu”. To tłumaczenie idealnie pasowałoby do szybkiego parzenia kawy pod ciśnieniem i niecierpliwego zamówienia klienta. Ale to niejedyna interpretacja nazwy. „Espresso” jest np. bliskie włoskiemu słowu „espressivo” – „wyrazisty”. A czym dokładnie jest espresso? Pod tą nazwą kryje się 50-60 ml mocnej kawy. Do jej przygotowania potrzeba 6-9 g bardzo drobno zmielonego ziarna oraz wysokiego ciśnienia i pary wodnej, które będą oddziaływać zwykle przez 23-28 sek.

Warto wiedzieć: wbrew powszechnej opinii espresso wcale nie zawiera najwięcej kofeiny. To kawa parzona krótko, a tym więcej kofeiny w napoju, im wrząca woda dłużej oddziałuje na zmielone ziarna. Espresso swoją moc zawdzięcza wysokiemu ciśnieniu – to ono „wyciska” z kawowych drobinek maksimum „mocy”, czyli aromatów i olejków eterycznych.

Inne popularne rodzaje kawy to m.in.:

  • Cappuccino: składa się z mocnego espresso, ciepłego mleka i pianki. Pianka powinna być sztywna, tak by nie „zapadła się”, gdy posypiemy ją pitną czekoladą (mogą to być też wiórki kokosowe, cynamon, kakao). Cappuccino podaje się zazwyczaj w filiżance z jasnej porcelany, najlepiej o grubych, wybrzuszonych ściankach, o poj. 150-200 ml.
  • Latte macchiato: czyli dosłownie poplamione mleko. Wymaga szklanki z grubymi ściankami, o poj. ok. 250 ml. Kawa ma trzy warstwy: na dole mleko, pośrodku espresso, na górze piana. Jak powstają? Do szklanki wlewamy powoli i po ściance mocno spienione mleko, potem espresso – po ściance lub po łyżeczce. Kawa powinna rozdzielić mleko od pianki.
  • Caffè latte: można ją podawać w wysokich szklankach lub dużych porcelanowych filiżankach z uszkiem, do tego spodeczek i łyżeczka z długą rączką. Ale we Francji latte serwowane jest w miseczkach i obowiązkowo z croissantem. By zrobić latte, najpierw wlewamy do naczynia 1 część espresso, a potem 2 części spienionego mleka.

Arabica kontra robusta

 

Istnieją dwa główne gatunki kawy: arabica (kawa arabska) i robusta (kawa kongijska). Odmiany arabiki są łagodne (zawierają do 1,7% kofeiny), aromatyczne, mają delikatny czekoladowy lub korzenny posmak. Arabica jest popularniejsza (70-85% światowej produkcji), choć jej uprawa jest trudniejsza, ponieważ rośnie wyłącznie w klimacie tropikalnym i na wysokości 900-2000 m. Robusta jest z kolei mocniejsza (2-4,5% kofeiny), ma bardziej gorzkawy smak, czasem nieco kwaskowaty. Robusty używa się do produkcji mieszanek espresso, bo pozwala uzyskać charakterystyczną kremową piankę (tzw. crema).

Pod dobrym ciśnieniem – jak zrobić najlepszą kawę?

Espresso stanowi ważny składnik różnych rodzajów kawy, dlatego warto zadbać o ekspres ciśnieniowy, który perfekcyjnie je przygotuje, a także pozwoli wyczarować pyszny napar z mleczną pianką. Ekspres D60 firmy JURA przyrządza sześć kawowych specjałów jak najlepszy barista. W pierwszym kroku precyzyjnie mieli kawę. Młynek stożkowy AromaG2 wyróżnia się udoskonalonymi kątami cięcia i szybko mieli ziarna kawy, zapewniając świeżość, delikatność i aromat. Z kolei proces Ekstrakcji Pulsacyjnej (P.E.P.®) optymalizuje czas ekstrakcji i sprawia, że kawa rozwija pełen bukiet aromatu. Warto też zwrócić uwagę na elegancki, nowoczesny design. Linia ekspresów D6 to proste, czyste formy i detale oraz najwyższa jakość wykonania. Sprzęt obsługiwany jest łatwo i intuicyjnie (wyświetlacz tekstowy, ergonomiczne pokrętła, prosty panel programowania i system konserwacji).

 Espresso czy cappuccino? Sposób na kawę idealną we własnym domu

Ekspres do kawy D60 firmy JURA

Fot. mat. pras. JURA

Równie łatwy w obsłudze jest system Easy Cappuccino, który wieńczy specjały kawowe z mlekiem, takie jak cappuccino, delikatną i puszystą mleczną pianką. Inżynierowe firmy JURA zadbali także o doskonałą jakość wody, tak by wydobyć z kawy najlepszy smak. Filtr CLARIS chroni ekspres przed zakamienieniem i usuwa z wody substancje, które mogą negatywnie wpływać na smak i aromat przygotowywanych specjałów (np. metale ciężkie, chlor). Działa we współpracy z Inteligentnym systemem wodnym (I.W.S.®). Wkład filtra i ekspres do kawy komunikują się bezprzewodowo dzięki technologii RFID, a filtr jest wykrywany automatycznie.

Obsługa zdalna: ekspres D60 wyposażony w transmiter Smart Connect (jako dodatkowe akcesorium) można obsługiwać smartfonem dzięki darmowej aplikacji J.O.E.

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą JURA, pl.jura.com/pl

Ocena: 3,4
Zdjęcia: mat. pras. JURA

POLECANE ARTYKUŁY