Kawa z aksamitną pianką smakuje wyjątkowo. Dlatego namawiamy do zaopatrzenia się w elektryczny spieniacz do mleka. Takie spieniacze są łatwiejsze w obsłudze niż zintegrowana z ekspresem dysza spieniająca. Wystarczy nacisnąć guzik, by się rozkoszować niezwykłym smakiem białej małej czarnej. Niektóre elektryczne spieniacze do mleka pozwalą nie tylko spienić mleko (na zimno i gorąco), ale także przygotować różne mleczne koktajle czy kakao. W galerii zdjęć prezentujemy 9 modeli elektrycznych spieniaczy do mleka z opisem funkcji i ceną.

Spieniacz do mleka: jak przygotować kawę z mlekiem

Elektryczne spieniacze do mleka pozwolą uzyskać idealną piankę, która powinna mieć kremową, jednolitą konsystencję. By taką otrzymać, mleko musi być schłodzone i tłuste (przynajmniej 2% tłuszczu). Do spieniaczna najlepiej wlać tyle mleka, ile potrzeba do jednej kawy. W spieniaczu do mleka można przygotowować piankę na zimno lub gorąco. Pianka jest potrzebna, by przygotować kawę:

  • Caffè latte - to w 1/3 kawa espresso i 2/3 spienionego mleka. Kawę podaje się zwykle w wysokiej szklance ustawionej na spodeczku i z długą łyżeczką.
  • Cappuccino - składa się z espresso, ciepłego mleka i pianki, która powinna być sztywna, tak by tworzyła kopułkę – posypuje się ją czekoladą, cynamonem, kakao. Cappuccino podaje się w filiżance o grubych ściankach, wykonanej z jasnej porcelany, o poj. 150–200 ml.
  • Caffè macchiato - trójwarstwowe. Bazą jest espresso, do którego wlewa się gorące spienione mleko. Kawa podawana jest w przezroczystej szklance z grubymi ściankami, o poj. ok. 250 ml.
  • Caffè frappé – czyli mrożona. Porcję schłodzonego espresso wlewa sie do wysokiej, wąskiej szklanki. Słodzi, dopełnia zimnym spienionym mlekiem i/lub bitą śmietaną czy kulką lodów. Podaje się ją ze słomką i długą łyżeczką