Electrolux Design Lab 2011. AGD przyszłości: podgrzewacze i filtr powietrza

2011-07-05 13:56

Znamy już 25 półfinalistów konkursu Electrolux Design Lab 2011. W tym roku w gronie najlepszych znalazło się aż 3 Polaków. To duży sukces dla młodych polskich projektantów wzornictwa przemysłowego, którzy pokonali 1300 konkurentów z całego świata. Tematem konkursu była - inteligentna mobilność, czyli sprzęt AGD przyszłości. Polskie projekty to podgrzewacze i filtr powietrza.

Podgrzewacz_agd
Autor: Materiały prasowe firmy Ribbon to przenośna płyta grzejna, podgrzewacz i lodówka w jednym. Owija się go wokół naczynia z jedzeniem lub piciem, aby je podgrzać lub schłodzić. Czarna strona grzeje, a biała chłodzi, projekt Enzo Kocak.

Do finału konkursu Electrolux przejdzie 8 uczestników. Na początku września, każdy z finalistów zostanie zaproszony do zaprezentowania swojego projektu przed jury konkursu. Eksperci z dziedziny wzornictwa będą oceniać innowacyjność rozwiązania, wzornictwo oraz użyteczność. Główna nagroda w konkursie Electrolux Design Lab to płatny półroczny staż w globalnym centrum projektowania Electrolux oraz 5000 euro. Druga nagroda to 3000 euro, trzecia 2000 euro.

„Podczas tegorocznej edycji zaskoczył nas wysoki poziom zgłoszonych projektów. Pojawiło się wiele interesujących i przemyślanych rozwiązań” powiedział Henrik Otto, Szef Zespołu Globar Design Electrolux. „Serdecznie gratulujemy 25 półfinalistom podejścia do tematu. Podobało nam się ich nowe, świeże spojrzenie oraz inspirująca kreatywność. Wybraliśmy 25 projektów, które zawierają najbardziej interesujące rozwiązania poprawiające komfort życia w przyszłości oraz najlepiej wykorzystują inteligentną mobilność.”

 

Prezentujemy projekty polskich półfinalistów, których prace doceniło jury.

AGD przyszłości: podgrzewacze

Mohe - pojemnik-podgrzewacz, projekt Krzysztof Luchowiec (Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie). Mohe to próżniowe zamknięcie, pojemnik na żywność oraz podgrzewacz do jedzenia – wszystko w jednym. Wystarczy włożyć jedzenie do specjalnego pojemnika wykonanego z powtórnie przetworzonego materiału, zamknąć je próżniowo za pomocą Mohe. Kiedy za jakiś czas otworzymy opakowanie, pojemnik podgrzeje zawartość. Pojemnik ma specjalną izolację wykonaną
z chroniącego ciepło żelu oraz papieru po zewnętrznej stronie. Urządzenie, które jest zasilane przez indukcyjny akumulator wielokrotnego ładowania, umie rozpoznać kiedy pojemnik jest otwarty a kiedy zamknięty i odpowiednio do sytuacji albo wytwarza próżnię, albo podgrzewa jedzenie. Wszystko za pomocą jednego dotknięcia.

Podgrzewacz
Autor: Materiały prasowe firmy Mohe pojemnik-podgrzewacz, projekt Krzysztof Luchowiec. Mohe to próżniowe zamknięcie, pojemnik na żywność oraz podgrzewacz do jedzenia - wszystko w jednym.

Ringoo - podgrzewacz mikrofalowy, projekt Jacek Chrzanowski, (Academy of Fine Art. Im. W. Strzemińskiego w Łodzi). Ringoo to mały okrągły podgrzewacz mikrofalowy przeznaczony do przygotowania gorących napojów. Urządzenie pozwala zużywać mniej wody i prowadzić bardziej ekologiczny tryb życia. Woda (albo inny płyn służący do przygotowania ciepłego napoju) lany przez Ringoo staje się gorący. Proces ten zapobiega marnowaniu się energii, którą trzeba by zużyć podczas gotowania większej ilości wody niż rzeczywiście jest potrzeba do zalania np. kubka herbaty. Ringoo podgrzewa wodę do odpowiedniej temperatury, pozwalając delektować się ulubioną herbatą i świadomością przyczyniania się do ochrony naszej planety.

Podgrzewacz
Autor: Materiały prasowe firmy Ringoo podgrzewacz mikrofalowy, projekt Jacek Chrzanowski. Ringoo to mały okrągły podgrzewacz przeznaczony do przygotowania gorących napojów.

AGD przyszłości: filtr powietrza

Gulla Air Purifier to filtr powietrza, projekt Tomasz Siemek (Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości). Inspiracją do powstania GULL (pol. mewa) były ptaki i ruch ich skrzydeł. GULL jest efektywnym filtrem powietrza, który oczyszcza powietrze w mieszkaniu. GULL wykorzystując olejek cytrynowy, likwiduje do 99,96% bakterii i zanieczyszczeń powietrza. Pozwala też pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowo pozostawia przyjemny lekko cytrynowy zapach w pomieszczeniu. GULL został tak zaprojektowany, aby można go było powiesić na suficie lub postawić w dowolnym miejscu mieszkania. Jest stosunkowo mały, a jego działanie opiera się na energii kinetycznej dostarczanej w trakcie obracania urządzeniem lub poruszania jego skrzydłami.