Ekspres przelewowy czy ekspres przelewowy z młynkiem: co wybrać?

2018-10-16 18:40

Ekspres przelewowy to jedno z prostszych urządzeń do przyrządzania kawy, niejednokrotnie tańszych, ale wcale nie gorszych. Dużą zaletą ekspresów przelewowych jest to, że potrafią zaparzyć kawę od razu dla kilku osób. I nie trwa to wcale długo. Ciekawym rozwiązaniem jest też ekspres przelewowy z młynkiem. Przeczytaj nasz poradnik zakupowy przygotowany dla miłośników kawy!

Kawa ekspres przelewowy
Autor: Konrad Kalbarczyk

Spis treści

  1. Z czego się składa ekspres przelewowy?
  2. Jak działa ekspres przelewowy do kawy?
  3. Jakie funkcje ma ekspres przelewowy?
  4. Jak dbać o ekspres przelewowy?
  5. Ekspres przelewowy: jak parzyć kawę?
  6. Ekspres przelewowy w kuchni, czyli gdzie ustawić sprzęt agd? Galerie

Jaki wybrać ekspres przelewowy? Jak działa i jak zaparzyć w nim kawę? Jaką wybrać kawę do ekspresu przelewowego i ile jej sypać? W naszym poradniku zakupowym odpowiadamy na te pytania. Ekspresy przelewowe są coraz bardziej udoskonalane i przybywa im nowych funkcji, choć ich budowa jest podobna. Zanim opowiemy, jak działają, warto kilka słów poświęcić ich budowie.

Z czego się składa ekspres przelewowy?

W obudowie ekspresu przelewowego, w której zamontowany jest element grzejny, znajduje się pojemnik na zimną wodę wbudowany na stałe, ale bywa też wyjmowany. Na pojemniku zwykle są wskaźniki pokazujące: poziom minimalny i maksymalny lub mililitry albo liczbę filiżanek kawy. Na podstawie obudowy ekspresu przelewowego (jest podgrzewana) stawia się dzbanek albo specjalny termos (pojemność od 0,6 do 2 l), nad nim zaś mocuje się pojemnik na kawę z filtrem stałym albo jednorazowym. Całość wyposażona jest w pokrywę.

Można także spotkać ekspresy przelewowe z wylewką, w których kawa wpływa nie do dzbanka czy termosu, ale bezpośrednio do filiżanki albo nawet dwóch (dwie wylewki). Oczywiście każde urządzenie AGD wyposażone jest we włącznik (przycisk) i lampkę kontrolną. Najnowsze urządzenia mają dodatkowo panel sterowania pozwalający na ustawienie poziomu mocy zaparzanej kawy, możliwość zaprogramowania czasu włączenia, a nawet młynek czy podświetlaną podstawę.

Jak działa ekspres przelewowy do kawy?

Po włączeniu urządzenia przyciskiem woda w zbiorniku podgrzewa się aż do wrzenia, a z uwagi na wzrost ciśnienia płynie specjalną rurką do góry (nie wraca do zbiornika, gdyż jest zawór zwrotny) i przesącza się przez pojemnik z filtrem, w którym znajduje się kawa. Powstały napar kawy spływa do dzbanka (lub termosu) albo filiżanki. Po zakończeniu ekspres przelewowy samoczynnie się wyłącza, często informując o tym sygnałem dźwiękowym, jednak płytka, na której stoi dzbanek, wciąż pozostaje ciepła, podtrzymując temperaturę zaparzonej kawy.

Jakie funkcje ma ekspres przelewowy?

Ekspres przelewowy wyposażony jest w klika funkcji. Jedno, co miłośnik kaw mlecznych może zarzucić ekspresom, to brak możliwości spieniania mleka. Jeśli ktoś lubi kawę z pianką mleczną, musi dodatkowo użyć spieniacza. Poza tym w ekspresach przelewowych znajdziemy:

  • zabezpieczenie przed przegrzaniem - to ważne, gdy ekspres przelewowy nie ma funkcji automatycznego wyłączenia, choć to obecnie rzadkość,
  • blokadę kapania - na dopływie kawy do dzbanka znajduje się rodzaj wypustki, dzięki czemu po wyjęciu go pozostałe w filtrze resztki naparu nie wydostają się,
  • lampki kontrolne - informujące o rozpoczęciu parzenia kawy,
  • funkcję wyłączenia - ekspres automatycznie przechodzi w tryb oszczędzania energii po określonym czasie,
  • timer - umożliwia zaprogramowanie automatycznego włączenia ekspresu, np. po to, by budził nas zapach kawy,
  • wskaźnik niskiego poziomu wody – ekspres rozpoznaje i sygnalizuje niski poziom wody,
  • regulację temperatury parzenia – dzięki niej można wybrać odpowiednią moc kawy, a to wpływa na jej intensywność,
  • funkcję pamięci – uruchamia się przypadku całkowitego wyłączenia urządzenia lub przerwy w zasilaniu, ekspres „zapamiętuje” ostatnie ustawienia zegara przez kilka dni,
  • panel sterowania – w urządzeniach, w których można programować moc naparu czy jego ilość.

Jak dbać o ekspres przelewowy?

To naprawdę mało skomplikowane zadanie, wymaga jednak systematycznego działania. Po każdym użyciu ekspresu przelewowego powinno się wyrzucić filtr z tzw. fusami (jeśli jest papierowy) albo wyrzucić resztki z filtra stałego, opłukać go i w razie potrzeby oczyścić np. delikatną szczoteczką. Nie powinno się też przetrzymywać gotowego naparu kawy zbyt długo nawet na gorącej płytce, gdyż straci swój aromat. Dzbanek czy termos ekspresu trzeba regularnie myć, podobnie jak pojemnik na wodę, która mimo wszystko może pozostawiać na nim osad. Także obudowę należy systematycznie wycierać wilgotną szmatką.

Ekspres przelewowy: jak parzyć kawę?

Jeśli ekspres przelewowy nie ma wbudowanego młynka, kupując kawę, dobrze jest sprawdzić na opakowaniu, do jakiego rodzaju ekspresów się nadaje. W ekspresach przelewowych dobrze sprawdza się kawa drobno mielona, jeśli filtr jest stożkowy. Gdy dno filtrów jest płaskie, lepsza będzie kawa zmielona grubiej. Duże znaczenie ma jakość wody, dlatego warto skorzystać z wody filtrowanej (nawet w specjalnym dzbanku). Specjaliści nie zalecają używania w ekspresach przelewowych wody mineralnej, gdyż zawarte w niej mikroelementy potrafią zmienić smak kawy, a na dodatek taka woda zostawia zdecydowanie więcej osadu. Jeśli korzysta się z kawy już zmielonej, to po otwarciu opakowania pozostałą resztę najlepiej jest zamknąć w szczelnej puszce (słoiku) i przechowywać w suchym, ciemnym miejscu. Kawa utrzymuje bowiem swój aromat do 2 tygodni po otwarciu opakowania.

Ekspres przelewowy z młynkiem ma tę zaletę, że za każdym razem zyskujemy świeżo zmieloną kawę, a więc bardzo aromatyczną. Czasem jednak warto się zastanowić, czy nie taniej będzie kupić oddzielny młynek elektryczny albo też zastosować tradycyjny - ręczny.

Ekspres przelewowy w kuchni, czyli gdzie ustawić sprzęt agd? Galerie

Gdzie ustawić sprzęty AGD, by nie zagracić kuchni? To istotna kwestia zwłaszcza w nowym budownictwie, w którym najczęściej kuchnię są otwarte na salon. Zobaczcie nasze galerie!

Nasi Partnerzy polecają