Popularnością wśród gospodyń cieszą się ręczne miksery i rozdrabniacze. Przede wszystkim ze względu na swoją prostotę, brak zagrożenia porażenia prądem, efektywność i niewielkie rozmiary. Wykorzystywane są nie tylko w kuchni, ale i w warunkach polowych, gdzie nie zawsze można skorzystać z elektryczności.

Wyposażenie ręcznych urządzeń kuchennych

Ręczne roboty mają przede wszystkim pojemnik, w którym można ubijać np. jajka lub ścierać i rozdrabniać warzywa. W nim też montowane są tarcze lub inne elementy urządzenia. Pod dnem znajdują się zwykle gumowe podkładki, dzięki którym urządzenie nie ślizga się po powierzchni podczas używania. Wyposażenie nie bardzo się różni od standardowego wyposażenia mechanicznych robotów kuchennych. Są tarcze, które służą do ścierania, mieszadła – do mieszania i ubijania, a ostrza do rozdrabniania różnych produktów. Są trwałe i łatwe do czyszczenia.

Mechanizm robotów ręcznych

Mechanizm ręcznych robotów wykorzystuje najczęściej system prostych przekładni – jeden obrót korbką to nie jeden lecz kilka obrotów noża. Wszystko można rozebrać i złożyć bez pomocy fachowca. Ułatwia to czyszczenie i konserwację.