Pojemnik miksera i malaksera

W pojemniku gromadzone są siekane warzywa, ucierane produkty, ubijana piana. Pojemniki są różnej wielkości od 0,25 do 4,3 litra. Można w nich przygotowywać koktajle, zupy i przeciery. Mają kształt dzbanka, o pojemności od 1 do 1,5 litra i zazwyczaj są przezroczyste. Na ściankach mają umieszczoną podziałkę. Pokrywka, którą przykryty jest pojemnik, ma otwór przez który można dolewać na przykład śmietanę lub kefir do koktajlu. Czasem pojemnik miksera spełnia również funkcję sokowirówki.

Tarcze - wyposażenie każdeko kuchennego robota

Tarcze wykonane są najczęściej ze stali nierdzewnej, rzadziej z innego metalu. Najczęściej spotyka się tarcze:

  • jarzynową drobną – na niej ucieramy w drobne wiórki;
  • jarzynową grubą – utarte produkty mają postać grubych wiórków;
  • do cięcia w plasterki;
  • do miałkiego ścierania – na przykład do przygotowania placków ziemniaczanych;
  • do frytek;
  • do chipsów;
  • noże do siekania – szatkują cebulę, czosnek czy gotowane jajka, a obracając się jednocześnie mieszają powstającą masę.

Mieszadła do ciasta i piany, młynek do kawy czy tarka

Część robotów kuchennych wyposażona jest w mieszadła do wyrabiania ciasta, wkładkę do ubijania piany, wyciskarkę do cytrusów, młynek do kawy, sitko. Niektóre roboty mają pojemnik na części. Większość ma popychacz, ułatwiający ścieranie warzyw do samego końca.

Sterowanie robotem kuchennym

Panel sterowania może być ręczny lub elektroniczny, a dodatkowo umieszczone na nim  obrazki ułatwiają obsługę. Przy ręcznym kontrolowaniu pracy urządzenia mamy przede wszystkim możliwość regulacji prędkości. Pokrętło może zmieniać prędkość stopniowo – do 3 stopni, albo płynnie. Niektóre modele mają tak zwaną funkcję pulsacji, dzięki której urządzenie chwilowo osiąga maksymalne obroty.

Przy sterowaniu automatycznym urządzenie samo dostosowuje swoją prędkość do wykonywanego zadania, a jeśli nam ona nie odpowiada, możemy ją zmienić przez dotknięcie odpowiedniego przycisku.

Bezpieczeństwo korzystania z robotów kuchennych

Gdy silnik robota przegrzeje się albo uszkodzony zostanie jakiś element wyposażenia (na przykład narzędzie), automatycznie uruchamia się blokada wyłączająca sprzęt. Niektóre modele nie mogą pracować, gdy pojemnik jest źle założony. Prawie wszystkie mają antypoślizgowe zabezpieczenia w postaci przyssawek lub gumowych podkładek od spodu.

Jak dbać o mikser?

Robot kuchenny można rozłożyć na części, co ułatwia mycie i czyszczenie. Podczas czyszczenia trzeba wyłączyć urządzenie z gniazdka. Nie wolno zanurzać w wodzie części mechanicznej robota. Jeśli ubrudziliśmy obudowę, wystarczy przetrzeć ją wilgotną ściereczką z detergentem. Tarcze i większość elementów można myć w zmywarce