Rodzaj deski do krojenia to tylko pozornie prosta sprawa. Na rynku wybór jest ogromny. Zaczynając od tradycyjnych, dobrze wszystkim znanych desek drewnianych przez plastikowe do nowoczesnych desek szklanych.
Oprócz estetyki desek do krojenia bardzo ważna jest możliwość zachowania higieny. Nie powinno się kroić surowego mięsa, szczególnie z kurczaka, na tej samej desce na której kroimy chleb i inne produkty, które nie podlegają obróbce cieplnej. Także wybór materiału z którego jest zrobiona deska ma ogromne znaczenie nie tylko dla pracy i wygody w kuchni ale także dla naszego zdrowia.

Deski drewniane, dobrze znane i cały czas najbardziej popularne

Deska drewniana  - to najczęściej spotykany rodzaj deski w naszych kuchniach.  Drewno to ciekawy materiał. Posiada „wrodzone” właściwości antybakteryjne, a drobne nacięcia powstałe podczas  krojenia zasklepiają się samoczynnie. Mimo właściwości antybakteryjnych drewna lepiej nie używać tej samej deski do krojenia surowego mięsa i chleba. Wybierając deskę drewnianą powinniśmy wziąć pod uwagę twardość drewna, z którego jest wykonana – ma to istotny wpływ na jakość deski. Im twardsze drewno tym mniej nacięć, mniej wnikających bakterii, a przez to łatwiej utrzymać drewnianą deskę w czystości. Twarde gatunki drewna, to: dąb, jesion, akacja, buk. Najtwardsze zaś, to: heban i kokos. Deski z innych gatunków drewna, bardziej miękkich, przeznaczmy raczej do serwowania serów na stole. Pamiętajmy, że każda deskę drewnianą dobrze jest przed pierwszym użyciem umyć, a następnie zaimpregnować olejem jadalnym lub oliwą. Czynność taką można powtórzyć co jakiś czas. Dla dobra deski nie pozostawiajmy jej nigdy brudnej, zwłaszcza wtedy gdy krojone były produkty o intensywnym zapachu (czosnek, cebula), myjmy od razu po użyciu i osuszajmy. Wtedy deska drewniana odwdzięczy się możliwością długotrwałego i bezpiecznego użytkowania. Dobrze jest mieć kilka desek, większych i mniejszych, przeznaczonych do różnych produktów, na przykład osobną deskę do surowego mięsa i ryb i osobną do produktów nie podlegających obróbce cieplnej, na przykład do krojenia pieczywa.

Deski plastikowe, czy takie dobre jak nam się wydaje?

Deski plastikowe (polietylenowe) tak jak drewniane ulęgają uszkodzeniom podczas krojenia, ale nie maja już właściwości samoleczniczych i antybakteryjnych. Można je jednak myć w detergentach i w zmywarkach w wysokiej temperaturze. Producenci desek plastikowych wykorzystują możliwość łatwego barwienia plastiku i dostępne są całe zestawy kolorowych desek w ładnych podstawkach,  z czytelnymi piktogramami: czerwona do surowego mięsa, niebieska do ryb, zielona do warzyw…
Są jeszcze maty polipropylenowo – silikonowe do krojenia. Ich zaletą jest to, że dobrze przylegają do podłoża, nie ślizgają się, nie tępią noży i można je myć w zmywarce. Ale chyba największą zaletą mat do krojenia jest to, że zabierają najmniej miejsca podczas przechowywania. Wadą jest natomiast, tak jak w przypadku desek plastikowych, łatwość uszkodzenia podczas krojenia.

Deski szklane, ładne i wygodne ale …

Deski szklane zyskują coraz większą popularność. Właściwości szkła powodują, że są idealnie gładkie, nie wchłaniają więc żadnych zapachów ani tym bardziej bakterii. Można je bawić w najróżniejszy sposób, nawet umieszczając w szkle kolorowe fotografie. Dzięki temu szklana deska może również służyć jako podstawka do serów lub wędlin bezpośrednio na stole. Wadą desek szklanych jest łatwa możliwość potłuczenia i to, że zdecydowanie szybciej tępią się na niej noże. Niektórzy narzekają, że nóż ślizga się po tak gładkiej powierzchni. Ale producenci i z tym problemem zaczynają sobie radzić – coraz łatwiej kupić noże ceramiczne, które odporne są na twarde szkło.

Deski marmurowe i ze stali – czy na pewno idealne do krojenia?

Deski marmurowe i ze stali, to najrzadziej spotykany rodzaj desek do krojenia. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że są twarde i nie wchłaniają zapachów oraz bakterii, ale wchłaniają kolorowe płyny, które wnikając w strukturę barwią kamień. Wadą desek marmurowych i stalowych jest to, że są ciężkie, trudno je przekładać z miejsca na miejsce i do zlewu. Deski z kamienia naturalnego chyba jednak najlepiej sprawdzają się w roli talerza do serwowania serów i wędlin na stole.

Kształt deski do krojenia, też ma znaczenie

Kształt deski krojenia może mięć kształt od najbardziej popularnego czyli prostokątnego przez owale i okrągłe do różnych fantazyjnych, np. w formie jabłek czy gruszek. Pod względem wygody chyba najbardziej sprawdzają się te tradycyjne prostokątne i okrągłe ze względu na regularną i dużą powierzchnię do krojenia. Poza tym nie mają nie potrzebnych zakamarków i łatwiej utrzymać je w czystości.