Najważniejszym argumentem by kupić zmywarkę jest oszczędność czasu: niewielu z nas lubi po dobrym obiedzie stanąć przed zlewozmywakiem pełnym brudnych talerzy, sztućców i garnków. Drugi ważny argument, to oszczędność wody: zainwestuj w zmywarkę, a zobaczysz, że rachunki będą znacznie niższe. Jest tak dlatego, że zmywarka pracuje w obiegu zamkniętym (podczas jednego zmywania korzysta kilka razy z tej samej wody, oczyszczając ją filtrami).
Współczesne zmywarki wyposażone są w różne systemy, które zapewniają komfort użytkowania i funkcjonalność. Same rozpoznają ilość oraz rodzaj naczyń i dopasowują odpowiedni program mycia.

Wielkość zmywarki - 45 cm czy 60 cm?

W sklepach spotyka się zmywarki w dwóch szerokościach: 45 i 60 cm. Do zmywarki o szerokości 45 cm powinno wejść sześć typowych obiadowych kompletów naczyń. Do modelu o szerokości 60 cm - dwanaście. A jak wybrać tę najwłaściwszą?

Wybierz model o szerokości 45 cm, jeśli:

  • masz niewielką rodzinę (najwyżej 3 osoby),
  • rzadko jadacie w domu (2-3 razy w tygodniu).

Wybierz model o szerokości 60 cm, jeśli:

  • twoja rodzina liczy 3 lub więcej osób,
  • często jadacie posiłki w domu,
  • przyjmujecie gości na obiedzie lub kolacji,
  • zależy wam na oszczędzaniu wody.

Wyposażenie zmywarki, czyli w co warto zainwestować?

Wybierz zmywarkę o niskim poziomie hałasu (poniżej 40 dB), szczególnie jeśli masz kuchnię otwartą na pokój. I nie wykładaj glazurą ściany za zmywarką, bo urządzenie będzie hałasowało jeszcze bardziej.

Klasa energetyczna
. Im wyższa, tym więcej zaoszczędzisz na elektryczności. Klas energetycznych jest 7 – są oznaczone kolejnymi literami alfabetu, od “A” (najwyższa) do “G” (najniższa). Urządzenia z każdej kolejnej klasy są o około 12 proc. mniej wydajne od tych z klasy poprzedniej, a więc np. zmywarka klasy “C” będzie zużywała o około 24 proc. więcej energii, niż zmywarka klasy “A”).
Zużycie wody. Za bardziej oszczędną zmywarkę zapłacisz więcej, ale w przyszłości ten wydatek zwróci się w niskich rachunkach za wodę. Przeciętnie zmywarka zużywa 13 do 17 l wody na jedno mycie.

Proszek, nabłyszczacz i sól, czy może tabletki 3 w 1?

Korzystając ze zmywarki musimy używać detergentów w trzech rodzajach: proszku do mycia, preparatu nadającemu umytym naczyniom połysk (tzw. nabłyszczacza) i soli zmiękczającej wodę. Jeżeli zapomnisz o którymkolwiek z nich – zmywarka przed rozpoczęciem pracy przypomni ci o tym – zaświeci się czerwona lampka kontrolna. Na rynku dostępne są także tabletki 3 w 1, 4 w 1 a nawet 5 w 1. Są one wygodne w użyciu, ale nie tak skuteczne jak tradycyjne detergenty i droższe.

Uwaga! Nie pomyl detergentu (proszku do mycia) z solą. Omyłkowe nasypanie proszku do pojemnika na sól uszkadza urządzenie zmiękczające wodę w zmywarce; koszt naprawy sprzętu po takiej pomyłce będzie dość duży!

Ostatni program zmywarki - suszenie

W ostatniej fazie programu zmywarka suszy naczynia. Dlatego nigdy nie otwieraj drzwi urządzenia, zanim nie zasygnalizuje ono, że program się skończył (nawet jeśli nie słychać, że pracuje). Nie spodziewaj się jednak, że naczynia będą całkiem suche, dlatego jeszcze przez chwilę po zakończeniu mycia pozostaw urządzenie z uchylonymi drzwiczkami i dopiero potem wyjmij talerze. Dzięki temu woda odparuje. W standardzie jest tzw. suszenie statyczne (zmywarka po umyciu naczyń tylko się nagrzewa). Za dopłatą dostępne jest znacznie szybsze suszenie dynamiczne (aktywne) – zmywarka z takim systemem ma wentylator, który rozprowadza rozgrzane powietrze po całej komorze skuteczniej susząc naczynia.

Jak dbać o zmywarkę?

Aby zmywarka skutecznie myła, trzeba o nią trochę zadbać. Przede wszystkim, co 3-4 mycia obejrzyj filtr na dnie zmywarki, a jeśli jest zanieczyszczony, opłucz go pod bieżącą wodą. Co 6-12 miesięcy dobrze jest zastosować odkamieniacz. Jeśli tego nie zrobisz, zmywarka nie będzie myła tak dokładnie jak na początku (powierzchnia umytych naczyń będzie tłusta lub matowa).

Oszczędność to nie wszystko. Warto wiedzieć, co potrafi określony model zmywarki, jakie ma wyposażenie i czy jej obsługa nie jest skomplikowana...