Zużyte AGD – dlaczego nie można wyrzucić go na śmietnik?

Zapewne każdy z nas ma gdzieś schowany jakiś stary, niepotrzebny sprzęt AGD, upchnięty na dnie szafy, w piwnicy lub na strychu. Dlaczego nie możemy ich tak po prostu wyrzucić na śmietnik? To proste – odpady z takiego sprzętu są niebezpieczne, dlatego zgodnie z prawem powinny być zbierane w sposób selektywny, a następnie poddawane procesom odzysku lub całkowitego unieszkodliwienia. Warto pamiętać, że recykling AGD może się przyczynić do stworzenia nowych sprzętów. Przykładowo, ze starej lodówki można wyciągnąć nawet 20 kg stali, 8 kg aluminium oraz miedzi i ok. 9 kg tworzyw sztucznych. To cenne surowce, które zamiast szkodzić środowisku, będą mogły dalej służyć.

Zużyty sprzęt AGD – gdzie oddać?

Zacznijmy od obrębu naszego domu lub mieszkania. Przykładowo w Warszawie duże elektrośmieci, takie jak np. lodówka czy pralka, mogą zostać bezpłatnie odebrane przez firmę. Wystarczy zadzwonić lub wypełnić formularz na stronie www.elektrosmieci.pl. Na tej samej stronie podane są również specjalne punkty odbioru elektrośmieci, które są zbierane w każdą sobotę w wyznaczonych godzinach. Uwaga! Za pośrednictwem witryny przeszukacie całą mapę Polski, gdzie zaznaczono różne punkty odbioru zużytego AGD. Łącznie to 1382 miejsca, a liczba ta stale rośnie.

..  Jak dbać o pralkę? 5 wskazówek, dzięki którym unikniesz awarii >>>

Co zrobić ze starym sprzętem AGD?

Drugą opcją i być może jeszcze większym ułatwieniem jest zostawienie starego AGD w sklepie, w którym kupujemy nowy sprzęt. Na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2012 roku w sklepach sprzedających RTV i AGD można zostawiać niewielkie, zużyte sprzęty bez konieczności kupowania nowych.

Kupując sprzęt online, należy zgłosić chęć odbioru starego AGD, ale w tym wypadku musu być to sprzęt tej samej kategorii (a więc firma przywiezie nową lodówkę i odbierze przy okazji starą).

Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

To kolejna opcja, dzięki której możemy zostawić stare AGD. Punkty PSZOK znajdziemy z łatwością, wpisując to hasło w wyszukiwarkę Google. Bez problemu oddamy tam nie tylko zużyty, ale również niekompletny sprzęt AGD (to ważne, bo w sklepie mogą takiego nie przyjąć, ograniczając w ten sposób nielegalny demontaż). Punkty można dodatkowo namierzyć za pomocą strony www.mapa.oddamodpady.pl.

To jeszcze nie koniec listy miejsc, w których możemy zostawić zużyty sprzęt AGD. Warto poszperać w internecie, by dowiedzieć się, czy punktów zbioru nie prowadzą również niektóre szkoły, inne placówki oświatowe oraz urzędy gminy.

..  Czyszczenie lodówki – jak to robić z sukcesem? >>>

Dlaczego nie płacimy za odbiór starego AGD?

Zakupując dowolny sprzęt RTV lub AGD, w cenie od razu zostaje doliczony nam tak zwany KOG, czyli koszt gospodarowania odpadami. Tym samym niejako z góry płacimy za późniejszy odbiór zużytego sprzętu.

Czego nie robić, przygotowując sprzęt do odbioru?

Nie demontujemy go! W ten sposób można uwolnić niebezpieczne substancje, zagrażające środowisku oraz zdrowiu. Sprzęt należy po prostu odłączyć od prądu i koniecznie opróżnić. Resztą zajmie się ekipa lub kurier, który przyjedzie wszystko odebrać.

Nie używasz? Sprzedaj!

Chomikowanie starego sprzętu AGD to norma, zawsze przecież coś może się „przydać”. Jednak technologia pędzi do przodu, dlatego o wiele lepiej i ekonomiczniej jest wystawić to, czego nie używamy, na aukcji internetowej. Dzięki temu sprzęt zyska drugie życie, a my i tak za jakiś czas będziemy myśleć o nowocześniejszym urządzeniu, które pobiera mniej prądu i ma więcej ciekawych funkcji.

Jak widać, nie ma usprawiedliwienia dla porzucania starego sprzętu AGD w nieodpowiednich miejscach. Do naszej dyspozycji jest szereg rozwiązań, z których żadne nie wiąże się z dodatkowymi kosztami!

..  Czyszczenie zmywarki – domowe porady >>>