Program normalny

Przeznaczony do mycia średnio zabrudzonych naczyń – zmywanie odbywa się zazwyczaj w temperaturze +65°C i trwa około 90 minut. Na początku cyklu naczynia są płukane – to tak zwane zmywanie wstępne, które może stanowić również osobny program, a potem myte detergentem (mycie zasadnicze), płukane, nabłyszczane i suszone. Mycie wstępne polega na wstępnym opłukaniu naczyń, które będą później zmywane. Zmywarka pojemności dwunastu kompletów zużywa w tym cyklu około 4–5 litrów wody.

Program intensywny

Tego programu używa się do mycia garnków lub bardzo zabrudzonych naczyń z zaschniętymi resztkami potraw. Czas trwania programu jest najdłuższy – ponad 100 minut, a temperatura zmywania najwyższa +70°C.

Program BIO

W tym programie do zmywania stosuje się nowoczesne detergenty z zawartością enzymów. Zmywanie odbywa się w temperaturze około +50°C, ponieważ wówczas enzymy działają najefektywniej. Wyniki mycia są porównywalne z myciem tradycyjnymi środkami w temperaturze +65°C. W niektórych modelach zmywarek faza BIO dotyczy wszystkich programów.

Program szybki (skrócony lub Rapid)

Służy do mycia naczyń lekko zabrudzonych. Krótszy czas programu uzyskano, rezygnując z mycia wstępnego i stosując niższą temperaturę ok. +40°C, +50°C. Czas trwania programu jest różny w zależności od modelu zmywarki.

Program delikatny zwany też „kryształem”

Przeznaczony jest do naczyń delikatnych i szkła.  W tym programie przede wszystkim ograniczona jest temperatura (do +40°C) oraz jej zmiany pomiędzy kolejnymi fazami zmywania.

Program ekonomiczny

Pod tą nazwą kryją się programy pozwalające na oszczędność energii lub wody. Niektórzy producenci nazywają ekonomicznymi również programy: BIO (ze względu na obniżoną temperaturę zmywania, a więc krótszy czas podgrzewania wody) i szybki. Są też zmywarki, w których opcję ekonomiczną można realizować we wszystkich programach, obniżając temperaturę płukania. Modele z rozbudowaną elektroniką automatycznie dostosowują zużycie wody i energii do stopnia zabrudzenia naczyń.

Funkcja pół wsadu

Ta funkcja pozwala na zmywa-nie tylko w jednym koszu, najczęściej górnym. Dotyczy zmywarek na dwanaście kompletów na-czyń. Wybór programu jest dowolny, a zużycie wody i energii – mniejsze.

Timer

Pozwala zaprogramować czas rozpoczęcia pracy zmywarki nawet z 24-godzinnym wyprzedzeniem.