Przygotowując domowe przetwory, należy przede wszystkim zapoznać się ze sposobami konserwacji produktów. Nie chcemy przecież by dżemy, przetory z ogórków, czy kompoty popsuły się zanim zdążymy ich skosztować. Jest kilka metod dzięki, którym możemy utrwalić przydatność do spożycia, dzięki czemu własnoręcznie przygotowane przetwory na zimę: konfitury, soki owocowe, soki warzywne będziemy mogli spożywać przez długi okres czasu. Jednym ze sposobów jest pasteryzacja polegająca na termicznej obróbce produktów, z których chcemy przygotować zapasy na zimę. Proces ten ma na celu zniwelowanie różnego rodzaju drobnoustrojów, zachowując tym samym niezmieniony smak i wartość odżywczą.

Przetwory na zimę: od czego zależy trwałość domowych przetworów

Trwałość przetworów na zimę zależy od wielu czynników. Z pewnością duże znaczenie w tej kwestii ma jakość użytych przez nas produktów. Szczególną uwagę należy zwrócić na to by owoce, warzywa, których użyjemy do przygotowania domowych zapasów na zimę były zdrowe i świeże. Musimy starannie oddzielić owoce, warzywa zaatakowane przez bakterie i drobnoustroje, bowiem użycie nadpsutych produktów znacznie skróci czas ich przydatności do spożycia. Dlatego też, jeżeli chcemy, by samodzielnie przygotowane przetwory na zimę gościły na naszym stole podczas mroźnych dni, powinniśmy być skrupulatni i dokładni. Produkcja dżemów, sałatek, soków wymaga użycia składników, które należy chronić przed wpływem szkodników i wilgoci.

Jak przechowywać przetwory na zimę

Na trwałość produktów wykonanych w zapleczu domowej kuchni duży wpływ ma przede wszystkim jakość produktów, sposób konserwacji, precyzja wykonania. Należy jednak wspomnieć, iż istotnym elementem, mającym związek z długotrwałością naszych przetworów ma także miejsce, w którym będziemy je przechowywać. Odpowiednim miejscem jest spiżarnia, do której światło ma ograniczony dostęp. Ważna jest również dobra wentylacja pomieszczenia, czy też niski stopień wilgotności. Optymalna temperatura powinna plasować się w granicach 10-15 stopni Celsjusza.  Kompoty, dżemy, sałatki, ogórki kiszone etc. przygotowane z dobrych jakościowo produktów, poddane obróbce termicznej, umieszczone w takich warunkach, na pewno będą nam służyć przez długi okres czasu. Warto też zadbać o estetyczny wygląd stworzonych przez nas produktów. Możemy zaopatrzyć się w ładne słoiki na przetwory, które swoim wyglądem dodatkowo będą zachęcały do skosztowania domowych smakołyków. Dobrym rozwiązaniem są karteczki, czy też etykiety w formie naklejek, na których możemy napisać rok wykonania i zawartość.

Skąd wziąć przepisy na przetwory

Przepisy na przetwory bez wątpienia znajdziemy na wielu stronach internetowych. Różnego rodzaju fora, blogi, dysponują olbrzymią bazą przepisów, które z powodzeniem możemy wykorzystać we własnej kuchni. Warto też wymienić się przepisami ze znajomymi, bowiem wtedy mamy pewność, że przepis jest sprawdzony. Dodatkowo możemy również zaopatrzyć się w książki, poradniki kucharskie, które okażą się pomocne podczas przygotowywania przetworów na zimę. Mimo, iż w sieci królują popularne, sprawdzone, domowe przepisy na dżemy, ogórki, sałatki możemy podjąć próbę stworzenia czegoś oryginalnego. Nie bójmy się eksperymentować. Kuchnia jest przecież miejscem, gdzie liczy się inwencja i pomysłowość. Dlatego też, warto próbować swoich sił tworząc oryginalne połączenia smaków. W ten sposób być może uda nam się zaskoczyć znajomych i trafić w gusta zarówno tych mniej, jak i bardziej wymagających gości czy domowników. Warto zwrócić uwagę, iż przetwory na zimę to nie tylko dżemy, ale także rożnego rodzaju soki czy sałatki, które z powodzeniem możemy wykorzystać podczas zimowego obiadu czy przyjęcia w gronie znajomych lub rodziny. Nasz wysiłek związany z samodzielnym przygotowaniem przetworów domowych, z pewnością zostanie doceniony i nie będzie daremny. Satysfakcja wynikająca z faktu, iż nasza spiżarnia zapełniona jest zdrową, żywnością pozbawioną konserwantów, barwników i wszechobecnej chemii jest ogromna. Dlatego, czas, który spędzimy na zakupach w supermarkecie, zaopatrzonym w mnóstwo niezdrowych produktów, znacznie lepiej spożytkujemy kupując świeże, sezonowe owoce i warzywa, po to by zrobić z nich, zdrowe, smaczne a przede wszystkim bogate w wartości odżywcze przetwory.