Zróbcie w tym roku przetwory na zimę. Wystarczy kupić świeże sezonowe owoce, które idealnie nadają się na przetwory na zimę. Pamiętajcie też o ładnych słoikach, bo domowe przetwory mogą być też miłym podarunkiem dla przyjaciół. Praktycznie wszystkie sezonowe owoce nadają się na przetwory na zimę. Podajemy prosty przepis na konfitury z wiśni.

Przetwory na zimę: konfitury z wiśni

Na przetwory wybierzcie wiśnie świeże, zdrowe, jędrne. Owoce na przetwory na zimę najlepiej kupić w sprawdzonym miejscu: w warzywniaku, czy na bazarze. Na konfiturę z wiśni bierzemy:

  • 1 kg wiśni
  • 80 dag cukru

Jak zrobić konfiturę z wiśni

Owoce na przetwory umyj, oderwij szypułki i usuń pestki. Umieść je w garnku lub szerokim rondlu, zasyp cukrem i zostaw na noc. Następnego dnia podgrzewaj powoli przez 2-3 godziny, zbierając tworzącą się na powierzchni pianę (konfitura nie może się gotować, jedynie „mrugać”). Potem odstaw na kilka godzin do całkowitego ostygnięcia. Ten cykl powtórz jeszcze dwa razy, aż wiśnie staną się szkliste. Gotową, gorącą konfiturę z wiśni wlewaj do wypasteryzowanych słoików i postaw je do góry dnem do ostygnięcia. Nadmiar syropu też można wlać do słoika czy buteli - przyda się do zimowych deserów.