Estetycznie opakowane przetwory na zimę nie tylko będą ozdobą spiżarni, ale także idealnie sprawdzą się jako prezenty dla przyjaciół. Domowe przetwory oprócz walorów smakowych, mogą mieć też estetyczne. Nie jest to skomplikowane, gdyż liczba słoików, słoiczków, butelek i pojemników przeznaczonych na przetwory jest bardzo duża.

DO POBRANIA: etykiety na przetwory >>>

W galerii zdjęć: pokazujemy pomysły na ozdobne słoiki na przetwory. Domowe przetwory smakują zupełnie inaczej niż te ze sklepu. O niebo lepiej! Więc do dzieła. Szykujemy rzeczy, które będą nam potrzebne do pracy. One też mogą stać się ucztą - dla oka.

Przetwory na zimę: ładne słoiki na przetwory

Warto jednak pomyśleć, aby wykonane przez nas przetwory na zimę miały indywidualny, niepowtarzalny wygląd. Kupując słoiki na przetwory, pomyślcie jak je ozdobić. Posłużą do tego osłonki na pokrywki z papieru bądź tkaniny. Mocujemy je do słoika za pomocą ozdobnych sznureczków, wstążek lub gumek. Ich kolor oraz wzór możemy dobrać według naszych upodobań bądź miejsca, w którym będą przechowywane przetwory na zimę. Osłonki można także dopasować do zawartości słoika. Soczyste wiśnie staną się bardziej smakowite, gdy na osłonkach znajdzie się czerwony akcent. Żółte morele, czy brzoskwinie idealnie skomponują się z zielonym dodatkiem. Uroku dodają także naklejki nalepiane na słoiki z domowymi przetworami. Przyklej je z boku i koniecznie ręcznie opisz zawartość. Wieczka słoików na przetwory przykrywamy dzierganymi serwetkami i przewiazujemy rafia. To prosty, szybki patent na stworzenie ze słoika z dżemem dekoracji w stylu retro, przywołującej wdzięk i czar dawnych spiżarni. Polecamy do ozdoby stołu, kuchni albo na prezent. Kupując słoiki na przetwory do wyboru mamy tradycyjne weki (słoiki, na które nakłada się gumową uszczelkę, następnie szklaną pokrywkę i dociska ją sprężyną lub specjalnym zaciskiem) albo twisty (zamykane metalowymi zakrętkami pokrytymi od wewnątrz warstwą specjalnego tworzywa, które nie wchodzi w reakcje z żywnością).