Pasteryzacja przetworów zapobiega szybkiemu psuciu się produktów na skutek działania znajdujących się w nich drobnoustrojów. Pasteryzacja przetworów polega na ogrzewaniu słoików z przetworami od temperatury 60 st. C. do 100. W takiej temeraturze giną drobnoustroje, a przetwory na zimę zachowują właściwości smakowe i odżywcze. Jak pasteryzować przetwory: porady.

Jak pasteryzować przetwory: garnek ze szmatką

Przygotywane według różnych przepisów przetwory na zimę trzeba poddać pasteryzacji. Przetwory wkłada się do umytych, wysterylizowanych (wyparzonych lub wypieczonych w piekarniku) i suchych słoików. Słoiki napełnia się tak, aby u góry została wolna przestrzeń - ok. 2 cm. Napełnione słoiki należy szczelnie zakręcić. Dodatkowo zakręcony słoik można odwrócić do góry dnem i sprawdzić, czy zalewa nie wycieka. Jeśli tak, a słoik był dobrze zakręcony, trzeba wymienić pokrywkę i jeszcze raz pasteryzować. Wypełnione przetworami i szczelnie zakręcone słoiki wkładamy do dużego garnka, na spodzie którego kładziemy szmatkę np. lnianą ściereczkę. Ta szmatka chroni nasze przetwory na zimę przed przegzraniem, a słoiki przed pękaniem. Ważne jest także, aby słoki z przetworami nie stykałay się ze sobą.

Przetwory pasteryzacja: pękające słoiki

Następnie garnek ze słoikami napełniamy wodą, mniej więcej do 3/4 wysokości słoików. Jeżeli przetwory w słoikach są zimne, wtedy do garnka wlewamy zimną wodę, a jeżeli są ciepłe - to garnek ze słoikami napełniamy ciepłą wodą, ale nie cieplejszą niż słoiki. Tak przygotowany garnek podgrzewamy. Gdy woda między słoikiami zacznie się gotować, należy zmniejszyć ogień, przykryć garnek pokrywką i mierzyć czas pasteryzacji. Po pasteryzacji słoiki trzeba trzymać w garnku, aż ostygną. Ewentualnie można wyciągnąć letnie słoiki. Wyciąganie gorących słoików tuż po pasteryzacji jest ryzykowne, bo mogą pękać.

Jak pasteryzować przetwory: metoda pod kocyk

Jeśli temperatura pasteryzacji jest niższa np. 60 czy 80 st. C, można słoiki wkładać do piekarnika. Blaszkę również trzeba wyłożyć kilkoma warstawami papieru do pieczenia. Dobrze sprawdza się też nalanie na blachę, na której stoją słoiki, ok. dwóch centymetrów wody. Niektóre przetwory można pasteryzować tzw. metodą na sucho czy też "pod kocyk". Wrzące przetwory przekładamy do gorących słoików. Zawartość w słoiku musi się niemal przelewać. Słoje zamyka się od razu. Na stole układa się kocyk, na nim gazety, potem słoje do góry dnem. Przykrywa się to wszystko gazetami i znów kocem. Taka pasteryzacja trwa 20 minut. Tą metodą konserwuje się owoce twarde (czereśnie, śliwki, gruszki), ale także przetwory z warzyw: paprykarz, leczo, przecier pomidorowy. Pamiętajcie robiąc przetwory na zimę, że niektóre produkty wymagają podwójnej lub nawet trzykrotnej pasteryzacji, np. grzyby, buraki, szpinak, zielony groszek. Należy je wtedy pasteryzować ok. 30 minut, ostudzić, a na drugi lub trzeci dzień powtórzyć pasteryzację.