Przetwory na zimę: KOMPOT z TRUSKAWEK

 kompot z truskawek

Fot. Photos.com

Czas zacząć przetwory na zimę. Sezon truskawkowy w pełni, więc to dobry moment, aby przygotować te owoce w słoikach. Proponujemy kompot z truskawek. Paseteryzowane truskawki w słoikach, mogą stać przez wiele miesięcy. Truskawek nie powinno zabraknąć w zimowych zapasach.

Truskawki to wspaniałe owoce, które oprócz wielu wartości odżywczych, charakteryzują się niezwykłym aromatem, którym chcemy cieszyć się również zimą. Dlatego w pomysłach na przetwory na zimę podpowiadamy, jak pasteryzować truskawki w słoikach. Truskawi są idealne na przetwory, można z nich robić dżemy, konfitury, czy po prostu kompot z truskawek, bez którego dawnej nie było pysznego obiadu.

Przetwory na zimę: składniki na kompot z truskawek

  • truskawki 1 kg
  • cukier w ilości 60 dag na każdy litr wody
  • goździki do smaku

Przetwory na zimę: kompot z truskawek

Kompot z truskawek jest dość łatwy do samodzielnego wykonania. Do przygotowania kompotu nadają sie truskawki ciemnoczerwone, o zwartym miąższu. Wybierajmy także truskawki średniej wielkości - lepiej później wyglądają w całości niż krojone. Kompot z truskawek najlepiej pasteryzować i przechowywać w słoikach o pojemności 0,5litra, ze szklanymi, emaliowanymi lub lakierowanymi pokrywkami. Są dwa sprawdzone sposoby przygotowania kompotu z truskawek. Jeden szybki, drugi wymagający troche więcej czasu, ale też nieskomplikowany. Na początku dokładnie myjemy w zimnej wodzie wszystkie truskawki. Pierwsza metoda polega na zalaniu truskawek w rondlu gorącym syropem i gotowaniu całości 5-6 minut. Następnie truskawki z syropem przekładamy do wysterylizowanych słoików, zamykamy i sterylizujemy 10 minut. Druga metoda przygotowania kompotu z truskawek polega na zalaniu w rondlu truskawek syropem o temperaturze 55-60 stopni Celsjusza i odstawieniu całości na minimum 5-6 godzin, a najlepiej na całą noc. Dobrze jest, co jakiś czas, zamieszać całość delikatnie drewnianą szpatułą. Następnie syrop należy zlać, a truskawki ułożyć ciasno w wysterylizowanych słoikach. Syrop gotujemy jeszcze przez 8-10 minut i odszumowujemy. Następnie gorącym syropem, o temperaturze przynajmnierj 90 srtopni Celsjusza zalewamy truskawki w słoikach, zamkamy i pasteryzujemy w temperaturze 80-90 stopni przez 15-18 minut (w tej metodzie nie zaleca się sterylizacji ponieważ truskawki mogą sie rozgotować i ściemnieć). Pamiętajmy też, by przed zamknięciem słoików z gorącym kompotem dokładnie wytrzeć ich brzegi, najlepiej wacikiem zwilżonym w alkoholu. Sprawdźmy, czy pokrywka się dobrze zassała. Teraz możemy przenieść do spiżarni na zimowe zapasy. Tak przygotowany kompot z truskawek może być wypity w dowolnym momencie.

Sprawdź też: przepisy na przetwory na zimę >>>

Obejrzyj wideo: inspiracje na przepisy z truskawkami.

 

Sprawdź też: tort bezowy Pavlova z truskawkami >>>

 

Ocena: 4
Zdjęcia: Photos.com

POLECANE ARTYKUŁY