PRZETWORY NA ZIMĘ: dżem z czereśni

 dżem z czereśni

Fot. Photos.com

Wraz z truskawkami przyszedł sezon na czereśnie, możemy się nimi cieszyć niespełna dwa miesiące w roku. Wypróbuj  przepis na smaczne przetwory na zimę: dżem z czereśni.

Dużym zainteresowaniem cieszą się przetwory z czereśni: dżemy, konfitury czy kompoty. Czereśnie są seoznowym owocem, z których często przygotowujemy przetwory na zimę. Dżem z czereśni wspaniale dopełnia smak podawanych dań i deserów. Zobacz jak prosto zrobić dżem z czereśni.

Dżem z czereśni: SKŁADNIKI

3 kg czereśni
2,5 kg cukru
3 opak. żel-fix do dżemów
cukier waniliowy
kardamon

Dżem z czereśni: PRZYGOTOWANIE

Czereśnie, z których chcemy przygotować przetwory na zimę powinny być świeże i niezbyt miękkie, lekko nadgniłych  się pozbyć. Czereśnie należy dokłądnie umyć, usunąć końcówki i wszystkie wypestkować. Czereśnie przełożyć do garnka, w którym będziemy gotować dżem. Zasypać cukrem, przykryć ściereczką i odstawić na 3 godz. Następnie dodaj cukier waniliowy oraz ziarenka kardamonu. Całość zagotuj, wsyp żel do dżemów i gotuj ok. 20 min na małym ogniu, często mieszając. Dżem przełóż do wyparzonych wcześniej słoików, a potem szczelnie zakręć. Odstaw przetwory do wystudzenia. 

Ocena: 0
Zdjęcia: Photos.com

POLECANE ARTYKUŁY