Słoiki z przetworami cierpliwie czekające w spiżarni na okazję cieszą oko każdej gospodyni. Co zrobić, by po otwarciu nie okazało się, że jest na nich pleśń i trzeba wyrzucić je do kosza? Pomogą wam nasze rady, jak pasteryzować słoiki na przetwory i jakie naczynia nadzadzą się do ich przygotowania. 

Przetwory: idealne słoiki i naczynia 

Do przygotowania przetworów używamy niepoobijanych, czystych naczyń emaliowanych lub ze stali szlachetnej. Sita i inne narzędzia powinny być sparzone wrzątkiem.

Słoiki na przetwory muszą być idealnie czyste. Ważne, aby słoiki na przetwory pasteryzować, co pomoże je wyjałowić z bakterii i wszelkich zarazków.

Słoiki na przetwory najlepiej po umyciu wyparzyć je, bez nakrętek, w piekarniku nagrzanym do temp. 160 st. C. Nakrętki wystarczy dokładnie umyć i opłukać wrzątkiem.

Przed zamknięciem słoików z gorącym przetworem dokładnie wycieramy ich brzegi, najlepiej wacikiem zwilżonym w wódce.

Słoiki uszczelnimy, jeżeli przed zakręceniem zakryjemy je naciągniętym kawałkiem folii spożywczej.

Do marynat lepiej jest używać słoików z plastikowymi nakrętkami. Metalowe pod wpływem octu rdzewieją.
Wlewając sok do butelek trzeba pamiętać, że podczas pasteryzacji zwiększa on swoją objętość, dlatego nie nalewamy go więcej niż 4 cm poniżej zakrętki lub korka.

Na przetwory przeznaczamy tylko świeże, pozbawione plam i zadrapań owoce i warzywa. Dodatki aromatyzujące nie mogą zwietrzałe.