Wyspa w kuchni: nowoczesna aranżacja kuchni

Kuchnia zazwyczaj urządzana jest tradycyjnie. Blat roboczy z kuchenką i zlewozmywakiem umieszczamy zwykle przy ścianie. Ostatnio jednak modne w kuchni stało się inne rozwiązanie. Szafki, blat, a nawet kuchenka albo zlewozmywak mogą znaleźć się pośrodku kuchni, tworząc wyspę w kuchni. Sprawdź czy wyspa w kuchni, to dobry pomysł. Czy taka aranżacja kuchni to dobry pomysł dla Ciebie.

Kompozyty - materiały z przyszłością
Kompozyty - materiały z przyszłością
Wyspa w kuchni? Dobry pomysł!
Dach nad kuchnią
Praktyczne - blaty kuchenne z kompozytów

Wyspa w kuchni to nie nowość

Przygotowywanie posiłków pośrodku kuchni nie jest w historii domów jednorodzinnych rzeczą nieznaną. Zanim kuchnie zaopatrzone zostały w blaty robocze pod śianą, duży stół był miejscem, gdzie rodzina nie tylko zbierała sie na posiłki - służył także do ich przygotowania. Można powiedzieć, że była to prototypowa wyspa w kuchni. W końcu aranżacja kuchni ma długie tradycje.

Wyspa w kuchni to praktyczne rozwiązanie

Wyspa w kuchni stosowana  jest też od dawna w wielkich kuchniach gastronomicznych. Podstawowa zaleta tego rozwiązania polega na tym, że przy umieszczonych na środku blatach i płytach kuchennych może pracować jednocześnie kilka osób. A skoro tak jest wygodnie, to dlaczego tej wygody nie przenieść do domu?

Nieważne więc, czy z wielkiej gastronomii, czy z kuchni naszych prababek: grunt że przeniesienie tego pomysłu do mieszkań i domów jest możliwe dzięki nowym technologiom, a także zmianom, jakie zaszły w projektowaniu i użytkowaniu kuchni.

Wyspa w kuchni: luksusowa aranżacja kuchni

Kuchnie są dzisiaj coraz większe i często otwarte na inne pomieszczenia. Rośnie też znaczenie kuchni w życiu domowym i towarzyskim: chętnie przebywają tam domownicy i często przyjmuje się tam gości. Samo gotowanie zaczyna być również coraz częściej postrzegane jako zajęcie relaksujące, towarzyskie i w dzisiejszym zabieganym świecie wręcz luksusowe.

Za tymi zmianami podążają również producenci urządzeń kuchennych: dziś już bez problemu można kupić okap wyspowy, a producenci mebli oferują gotowe moduły do zbudowania wyspy.

Wyspa w kuchni: z czego zrobić?

Trzon wyspy w kuchni może składać się z gotowych szafek kuchennych, które są zaprojektowane specjalnie do tego celu. Można też wykorzystać przyścienne szafki stojące: należy je jednak wtedy odpowiednio ustawić, a widoczne tylne i boczne ścianki szafek odpowiednio wykończyć na przykład dodatkowymi drzwiczkami. Trzon wyspy można zbudować z płyt albo wymurować. Płyty powinny być odporne na wilgoć (do takich należą impregnowane płyty MDF).

Można też wykonać wyspę w kuchni w konstrukcji szkieletowej i obłożyć ją płytami gipsowo-kartonowymi lub zastosować konstrukcję z litego drewna. Do tak wykonanej konstrukcji można wstawić dowolne meble kuchenne, które skręca się z płytami trzonu. Ścianki wyspy z płyt drewnopochodnych lub wykonanej w konstrukcji szkieletowej można pomalować, wykańczać dowolnym materiałem, w tym również płytkami ceramicznymi. Konstrukcja szkieletowa z płyt wyspy daje możliwość właściwego przeprowadzenia niezbędnych instalacji, a odpowiednio wypoziomowane szafki i szuflady dobrze się otwierają i zamykają.

Ocena: 0
Tekst: Krystyna Słowik , Tekst: Zbigniew Zaręba Zdjęcia: Marcin Czechowicz, Mariusz Bykowski, Joanna Siedlar, Andrzej Szandomirski

POLECANE ARTYKUŁY