Wyposażenie szuflad kuchennych. Jakie szuflady w kuchni się sprawdzą, co wybrać urządzając kuchnię

2013-10-15 14:31

Szuflady w kuchni to ważny element mebli. Sprawdź, jakie wyposażenie szuflad kuchennych, ułatwi utrzymanie porządku w kuchni, przechowywanie i gotowanie, dzięki nim zawsze będziesz wiedzieć, gdzie i co masz. Wybieramy wkłady do szuflad, czyli abc urządzania kuchni.

Spis treści

  1. Szuflady w kuchni: akcesoria i wkłady do szuflad
  2. Szuflady w kuchni: jakie obciążenie?
  3. Szuflady w kuchni: kształty szuflad
  4. Szuflady w kuchni: wymiary
  5. Jak urządzić kuchnię - GALERIE ZDJĘĆ

Szuflady w kuchni to nieodzowny element wyposażenia. Sprawdź, jakie wybrać wkłady do szuflad i akcesoria i co w nich przechowywać. Niby prosta sprawa, zamawiamy meble kuchenne, które mają szuflady, a przynajmniej jedną na sztućce. Ale często nie zdajemy sobie sprawy, jakie wybrać wkłady do szuflad i co się sprawdzi w danej kuchni. Zanim wybierzesz się do sklepu, zobacz jak zaplanować szuflady i za co warto dodatkowo zapłacić. Szuflady niestety są droższe od półek kuchennych w zabudowie meblowej. Tradycyjne szuflady od wieków królują w kuchni. Nic dziwnego. W przepastnych szafkach łatwo o zagubienie i chaos. Tymczasem w szufladach każdą rzecz widać jak na dłoni (pod warunkiem, że odpowiednio ją zorganizujesz). Pomoże ci w tym odpowiednie wyposażenie szuflad kuchennych.

Zobacz: Porządek w kuchni. Funkcjonalne szafki i szuflady kuchenne >>>

Kuchnia musi być urządzona przede wszystkim funkcjonalnie. Zwolennicy szafek kuchennych zamkniętych mają do wyboru wyspecjalizowane systemy ułatwiające przechowywanie. Ważne, by schowane produkty były jednocześnie łatwo dostępne. W małych kuchniach szczególnie pomocne w utrzymaniu porządku są wyspecjalizowane szuflady, wkłady oraz pojemniki na żywność. Niektóre z nich można kupić z szafką bądź osobno, większość trzeba zamówić w studiu kuchennym, w którym kupujemy meble.

Zobacz również: Przechowywanie żywności: wybieramy akcesoria kuchenne i pojemniki do przechowywania żywności >>>

Szuflady w kuchni: akcesoria i wkłady do szuflad

Jeśli zamawiasz szuflady do kuchni, wybierz też odpowiednie wkłady do szuflad. W zależności od twoich potrzeb możesz wybrać takie akcesoria do szuflad, jak separatory, tace na sztućce, maty zapobiegające przesuwaniu się przedmiotów. Nie kupuj pierwszych lepszych. Jeśli szuflady kuchenne mają służyć do przechowywania kruchej zastawie stołowej, kup wkład do szuflady z miękką wyściółką. Jeśli chcemy trzymać w szufladzie butelki, przyda się specjalne wyposażednie szuflad, takie jak wysokie kosze z gumowymi separatorami, a słoiczkom z przyprawami – tacki z wgłębieniami. Wkłady do szuflad mogą też składać się z kilku luźnych elementów, które dopasujesz do zawartości szuflady w kuchni, a za pomocą podziałek ustalisz wielkość komór. Ciekawe akcesoria i wkłady do wyposażenia szuflad kuchennych znajdziesz w ofercie Peka, GTV, Blum, Nomet, IKEA czy Black Red White. Jednak jeśli masz ochotę na samodzielną aranżację szuflady, niezawodne okażą się wiklinowe koszyczki i ładne serwetki.

Przeczytaj też: Noże kuchenne: wybieramy akcesoria kuchenne >>>

Szuflady w kuchni: jakie obciążenie?

Szuflady kuchenne nowej generacji bez problemu udźwigną 30 kg. Wszystko zależy od jakości materiałów i systemu mocowania szuflad. Najdłużej będą ci służyć szuflady kuchenne stalowe, ze stabilnymi prowadnicami i systemem spowalniającym zamykanie.

Polecamy: Świetny pomysł do MAŁEJ KUCHNI: stoliczku wysuń się! >>>

Wyposażenie szuflad kuchennych
Autor: archiwum Zaplanuj szuflady kuchenne o różnych wysokościach. Niskie szuflady z wkładami najlepiej usytuuj pod blatem – sprawdzą się na przyprawy i sztućce. Wyższe szuflady, bliżej podłogi, będą idealne na misy czy garnki. W kuchni Leicht boczne ścianki wysokich szuflad są częściowo przeszklone (co zapewnia garnkom stabilność i nie zabiera widoczności).

Szuflady w kuchni: kształty szuflad

Jeśli oczekujesz od nowych szuflad kuchennych nietypowych kształtów, wymiarów, specjalnego wyposażenia, oto kilka rad dla ciebie! Wysuwane półki możesz urządzić w szafce narożnej (Tandembox, Blum), w wysokiej zabudowie kuchennej lub w wąskiej wnęce między szafkami. Nieduże szufladki pomogą ci zapanować nad deskami do krojenia, ciągle gubiącymi się zapałkami czy wszechobecnymi woreczkami foliowymi. Wysoka szuflada (cargo) może odegrać rolę spiżarni. Zaplanuj ją z dala od źródeł ciepła. Pamiętaj, by na dolnych półkach umieszczać rzeczy cięższe i większe. Na wysokości blatu te, po które sięgasz najczęściej. A na górnym poziomie lekkie i drobne. Gdy zamierzasz trzymać w szufladach przedmioty kruche, zadbaj o prowadnice umożliwiające płynną „jazdę” oraz o wkłady stabilizujące. Urządzając kuchnię, zaplanuj szuflady kuchenne o różnych wysokościach. Niskie szuflady najlepiej usytuuj pod blatem – sprawdzą się na przyprawy i sztućce. Wyższe szuflady w kuchni, bliżej podłogi, będą idealne na misy czy garnki.

Nie przegap: Funkcjonalne szafki narożne. Jaki system wybrać? 3 propozycje >>>

Szuflady w kuchni: wymiary

Minimalna wysokość pojedynczej szuflady w kuchni to 30 cm. Maksymalny „wzrost” wyciągu typu cargo to z kolei 220 cm. Najdłuższe szuflady kuchenne przystosowane są do szafek o szerokości 120 cm, a najwęższe szuflady – 15 cm.

Przeczytaj też: Kuchnia z wyspą >>> 

Jak urządzić kuchnię - GALERIE ZDJĘĆ

Zobacz, jak możesz urządzić swoją kuchnię. Prezentujemy kilka inspirujących zdjęć różnych aranżacji kuchennych!

Polecamy również: Kuchnia bez górnych szafek. Jak zorganizować przechowywanie naczyń i produktów? >>>

Nowoczesna kuchnia: mechanizmy otwierania szafek i szuflad
Nasi Partnerzy polecają