Szuflady kuchenne to nieodzowny element wyposażenia. Sprawdź, jakie wybrać wkłady do szuflad i akcesoria i co w nich przechowywać. Niby prosta sprawa, zamawiamy meble kuchenne, które mają szuflady, a przynajmniej jedną na sztućce. Ale często nie zdajemy sobie sprawy, jakie wybrać wkłady do szuflad i co się sprawdzi w danej kuchni. Zanim wybierzesz się do sklepu, zobacz jak zaplanować szuflady i za co warto dodatkowo zapłacić. Szuflady niestety są droższe od półek kuchennych w zabudowie meblowej. Tradycyjne szuflady od wieków królują w kuchni. Nic dziwnego. W przepastnych szafkach łatwo o zagubienie i chaos. Tymczasem w szufladach każdą rzecz widać jak na dłoni (pod warunkiem, że odpowiednio ją zorganizujesz). Pomoże ci w tym odpowiednie wyposażenie szuflad kuchennych.

Wyposażenie szuflad kuchennych: akcesoria i wkłady do szuflad

Jeśli zamawiasz szuflady do kuchni, wybierz też odpowiednie wkłady do szuflad. W zależności od twoich potrzeb możesz wybrać takie akcesoria do szuflad, jak separatory, tace na sztućce, maty zapobiegające przesuwaniu się przedmiotów. Nie kupuj pierwszych lepszych. Jeśli szuflady kuchenne mają służyć do przechowywania kruchej zastawie stołowej kup wkład do szuflady z miękką wyściółką. Jeśli chcemy trzymać w szufladzie butelki przyda się specjalne wyposażednie szuflad takie jak wysokie kosze z gumowymi separatorami, a słoiczkom z przyprawami – tacki z wgłębieniami. Wkłady do szuflad mogą też składać się z kilku luźnych elementów, które dopasujesz do zawartości szuflady w kuchni, a za pomocą podziałek ustalisz wielkość komór. Ciekawe akcesoria i wkłady do wyposażenia szuflad kuchennych znajdziesz w ofercie Peka, GTV, Blum, Nomet, IKEA czy Black Red White. Jednak jeśli masz ochotę na samodzielną aranżację szuflady, niezawodne okażą się wiklinowe koszyczki i ładne serwetki.

Szuflady kuchenne: jakie obciążenie?

Szuflady kuchenne nowej generacji bez problemu udźwigną 30 kg. Wszystko zależy od jakości materiałów i systemu mocowania szuflad. Najdłużej będą ci służyć szuflady kuchenne stalowe, ze stabilnymi prowadnicami i systemem spowalniającym zamykanie.

Jakie wybrać szuflady kuchenne: kształty szuflad

Jeśli oczekujesz od nowych szuflad kuchennych nietypowych kształtów, wymiarów, specjalnego wyposażenia, oto kilka rad dla ciebie! Wysuwane półki możesz urządzić w szafce narożnej (Tandembox, Blum), w wysokiej zabudowie kuchennej lub w wąskiej wnęce między szafkami. Nieduże szufladki pomogą ci zapanować nad deskami do krojenia, ciągle gubiącymi się zapałkami czy wszechobecnymi woreczkami foliowymi. Wysoka szuflada (cargo) może odegrać rolę spiżarni. Zaplanuj ją z dala od źródeł ciepła. Pamiętaj, by na dolnych półkach umieszczać rzeczy cięższe i większe. Na wysokości blatu te, po które sięgasz najczęściej. A na górnym poziomie lekkie i drobne. Gdy zamierzasz trzymać w szufladach przedmioty kruche, zadbaj o prowadnice umożliwiające płynną „jazdę” oraz o wkłady stabilizujące. Urządzając kuchnię zaplanuj szuflady kuchenne o różnych wysokościach. Niskie szuflady najlepiej usytuuj pod blatem – sprawdzą się na przyprawy i sztućce. Wyższe szuflady w kuchni, bliżej podłogi, będą idealne na misy czy garnki.

Wymiary szuflad kuchennych

Minimalna wysokość pojedynczej szuflady w kuchni to 30 cm. Maksymalny „wzrost” wyciągu typu cargo to z kolei 220 cm. Najdłuższe szuflady kuchenne przystosowane są do szafek o szerokości 120 cm, a najwęższe szuflady – 15 cm.