Chcesz odświeżyć kuchnię, tak aby wyglądała nowocześnie i była bardziej funkcjonalna. Wystarczy nowy blat i zlewozmywak, a kuchnia nabierze świeżości i będzie wyglądała jak nowa. Zanim zaczniemy wybierać z tysięcy blatów, warto pamiętać o tym, że nowy blat musi przypominać poprzednika. Może się różnić grubością, profilem (prosty lub zaokrąglony), ale musi pasować do mebli i stylu panującego w kuchni.

Wymieniamy blat w kuchni: rodzaje blatów

Blat kuchenny jest ważnym elementem aranżacji kuchni. Jest często narażony na działanie ciepła czy zarysowania, dlatego wybierając materiał z którego będzie wykonany nasz blat - warto wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki. Najpopularniejszym rodzajem blatu jest blat laminowany. Jest łatwo dostępny, a jego cena jest bardzo przystępna. Blat ten składa się z płyty wiórowej oklejonej laminatem melaminowym. Cena blatów laminowanych waha się od 100 do 300 zł/m.b. Blaty HPL to propozycje drewniane, impregnowane na ciepło żywicą, dzięki czemu są odporne na zarysowania i wyższe temperatury. Blaty drewniane lakierowane i klejone wyróżniają się dużą twardością, a te z drewna ezgotycznego odpornością na wilgoć. Ceny blatów drewnianych są wyższe niż laminowanych i zaczynają się od 300 zł/m.b. Coraz większą popularnością cieszą się również blaty kamienne. Najpopularniejszy i najtrwalszy jest granit. Ceny blatów z kamienia zaczynają się od 230 zł/m.b. Kamienne blaty mają też swoje minusy, do których należy ciężar, przez co szafki kuchenne muszą być dodatkowo wzmocnione. Decydując się na zakup konkretnego blatu warto wziąć pod uwagę jego funkcję praktyczną. Jeśli nie chcesz, aby była widoczna na nim każda rysa, kropla czy okruch, nie wybieraj materiałów jednobarwnych i z połyskiem. Najlepiej sprawdzają się blaty delikatnie nakrapiane i matowe. Jeśli chcesz, aby Twój blat prezentował się elegancko zdecyduj się na blat laminowany wzorem imitujący kamień, drewno lub stal.

Blat kuchenny: wybieramy grubość i wysokość blatu

Najcieńsze blaty znajdziemy wśród kompozytowych. Ich grubość zaczyna się już od 0,6 cm. Blaty kamienne zazwyczaj mają zazwyczaj 2 lub 3 cm, z kolei drewniane to rozpiętość od 2,6 do 4,5 cm. Największy wybór grubości blatu mamy w przypadku płyt laminowanych. Możemy wybrać cienki 2-centymentrowy blat prosty lub zaokrąglony, albo gruby nawet 7-centymetrowy. Dokonując wyboru blatu zarówno najcieńszego, jak i najgrubszego koniecznie trzeba upewnić się czy bez problemu osadzimy w nim płyte indukcyjną lub zlew. Kolejną sprawą przy wymianie blatu będzie ustalenie jego wysokości. Przyjmuje się, że blat powinien znajdować się na wysokości 85 cm od podłogi. Przy płycie indukcujnej wysokość tę możemy obniżyć o 10-15 cm. Zabieg ten ułatwi nam gotowanie. W małych kuchniach nie poleca się jednak różnicowania wysokości blatów. Wprowadzi to niepotrzebny bałagan i ograniczy komfort korzystania z kuchni.

Montujemy zlew w blacie kuchennym

Aby zamontować zlewozmywak w blacie kuchennym najpierw musimy wyciąć w nim otwór. Zlew odwracamy do góry dnem i przykładamy do blatu w wybranym miejscu. Odrysowujemy krawędź, następnie wewnątrz narysuj kolejną linię o 1 cm mniejszą. Do zlewozmywaka często dołączone są szablony, którymi możemy się posłużyć ułatwiając sobie pracę. Wyrzynarką wycinamy otwór w blacie wzdłuż linii, a następnie jego brzegi pokrywamy bezbarwnym silikonem. Gdy wyschnie, osadź zlewozmywak, podłącz syfon i baterię. Montując zlewozmywak trzeba pamiętać o zachowaniu odległości od płyty  indukcyjnej. Minimalna polecana odległość to 50 cm.

Remont kuchni: wybieramy zlewozmywak

Kształt i rozmiar zlewozmywaka dobieramy indywidualnie do własnych potrzeb. Jeśli rzadko korzystamy z kuchni, a do zmywania wykorzystujemy zmywarkę wystarczy zlew jednokomorowy. 1,5-komorowy zlew z ociekaczem to z kolei propozycja dla fanów gotowania. Mamy tam miejsce na zmywanie, płukanie i osuszanie naczyń. Najpopularniejsze są zlewy prostokątne i kwadratowe, nie mniej jednak okrągłe również są dostępne na rynku. Kolejną propozycją są zlewy nakładane na szafkę. Dopasowujemy je wymiarami do szafki kuchennej i mocujemy na jej korpusie. Zazwyczaj pojawiają się w kuchniach w stylu prowansalskim lub angielskim. W nowoczesnych wnętrzach coraz popularniejsze są zlewy podwieszane. Prezentują się one bardzo estetycznie i ułatwiają sprzątanie blatu.

Remont kuchni: silikonowe wykończenia

Kiedy blat kuchenny i zlew są już zamontowane pozostało wykończenie na łączeniach obu elementów. Krawędzie zlewu uszczelniamy silikonem. Dzięki temu woda i nieczystości nie będzie przedostawała się między blat, a zlew. Identyczny zabieg wykonujemy w miejscu gdzie kończy się blat i zaczyna ściana. Aby szczelina była niewidoczna i okruchy nie dostawały się za meble wypełniamy szparę silikonem.

Ceny montażu blatu i zlewu!

Jeśli nie masz doświadczenia w pracach remontowych poproś o pomoc fachowca. Podajemy orientacyjne ceny montażu z centrum-montazu.pl

montaż blatów kuchennych 35 zł/m.b.
wycięcie otworu w blacie pod zlewozmywak lub płytę grzewczą 50 zł/szt.
montaż zlewu z podłączeniem ( cena nie obejmuje materiałów podłączeniowych) 50 zł/szt.
wycięcie otworu w zlewie pod baterię 40 zł/szt.

Ceny montażu optimot.pl:
skrócenie blatu 50 zł
wycięcie otworu w blacie pod zlewozmywak lub płytę grzewczą 50zł/szt.
montaż listew przyblatowych 20zł

Wideo: jak wybrać blat kuchenny

Zapytaliśmy eksperta o kryteria, którymi należy się kierować przy wyborze blatu kuchennego. Poznaj wady i zalety dostępnych w sprzedaży blatów do kuchni.