Ściana nad blatem: 20 pomysłów na kuchnie

Ściana nad blatem w kuchni wykańczana jest najczęściej ceramiką, ale można tam też ułożyć kamień, drewno oraz szkło. Urządzanie kuchni w taki sposób może dać ciekawy efekt. Zobaczcie, jak wygląda kuchnia z wykorzystaniem różnych materiałów. W galerii zdjęć: 20 kuchni z różnym wykończeniem ścian nad blatem kuchennym.

Urządzanie kuchni. Ściana nad blatem
Urządzanie kuchni. Ściana nad blatem
Urządzanie kuchni. Ściana nad blatem
Urządzanie kuchni. Ściana nad blatem
Urządzanie kuchni. Ściana nad blatem

Ściana nad blatem w kuchni powinna pasować do całego wnętrza - może być tłem dla wyposażenia lub lub stanowić główny atut wnętrza. Od tego, jaką rolę jej przypiszemy, zależy sposób jej wykończenia. Ważne, by przy wyborze pamiętać, że powinna być łatwa w utrzymaniu czystości. Proponujemy różne rozwiązania.

Płytki ceramiczne nad kuchennym blatem

Płytki ceramiczne są łatwe do utrzymania w czystości oraz odporne na wysoką temperaturę, a ich bogata oferta sprawia, że można je dobrać zarówno do kuchni utrzymanych w tradycyjnym stylu, jak i tych nowoczesnych. Dlatego urządzanie kuchni z nimi to mniejsze zmartwienie, a ściana nad blatem będzie wyglądała bardziej tradycyjnie.

Ściana nad blatem z kamienia

Za to kamień jest szlachetnym materiałem, który znakomicie nadaje się na blaty oraz powierzchnie nadblatowe, gdyż jest trwały, a przy tym bardzo reprezentacyjny. Sprawia, iż kuchnia przybiera iście pałacowy wygląd.

 Urządzanie kuchni. Ściana nad blatem

Fot. Piotr Mastalerz

W tradycyjnych kuchniach ważny fragment ściany podkreślały płytki ułożone w karo. Taki był zwykle wzór na ścianie pod okapem kuchennym. W połączeniu z cieniowaniem może to dać bardzo ładny efekt.

Drewno nad blatem w kuchni

Nad blatem można też umieścić drewniane lub laminowane panele podłogowe, płyty pokryte fornirem czy wodoodporną sklejkę, pod warunkiem że zabepieczymy je odpowiednimi impregnatami.

Kuchnia i szkło nad blatem

W nowoczesnych kuchniach ściana nad blatem może być wykończona również za pomocą szkła. Szkło nad blatem w kuchni może być przezroczyste, matowe, lakierowane czy z nadrukiem. Daje bardzo duże możliwości na urządzenie kuchni w sposób dowolny.

Wzór płytek
camera

Czarno-biała kuchnia: modne i ponadczasowe aranżacje

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Monika Ochnik Zdjęcia: Krzysztof Zasuwik, Mariusz Bykowski, Piotr Mastalerz, Radosław Wojnar, Andrzej Szandomirski, Konrad Kalbarczyk, Aneta Tryczyńska, Aleksander Rutkowski, Sławomir Frąckowiak, Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY