Wybór stołu, tak jak kanapy czy łóżka, jest niezwykle ważny. Komfort, funkcja i styl dobrany do pomieszczenia to podstawowe kryteria wyboru. Kwadratowy, prostokątny czy okrągły? Niezależnie od kształtu, kuchenny stół stanowi najważniejsze miejsce rodzinnych spotkań.

Jak określić wielkość potrzebnego stołu?

Przede wszystkim warto zastanowić się, ile osób musi się przy nim zmieścić się na co dzień, a ile podczas rodzinnych uroczystości czy świąt. Po drugie, jaki prowadzimy tryb życia. Nasze mieszkanie to dom otwarty dla znajomych i często robimy imprezy? A może wręcz przeciwnie - przyjmujemy gości tylko 2-3 razy w roku? Jeżeli mamy małe mieszkanie nie warto inwestować w duży gabarytowo mebel, jeżeli rzadko będzie wykorzystywany. Przyjmuje się, że przy stole najwygodniej jest jeżeli mamy do swojej dyspozycji około 60-70 cm. Co więcej, wybierając stół i jego rozmiar pamiętajmy, by pozostał metr od ściany czy innego mebla, by móc swobodnie odsunąć krzesło. Należy wziąć także pod uwagę komfort siedzenia, a przede wszystkim czy nogi od stołu nie kolidują z naszymi nogami i kolanami. Sprawdźmy czy ma on odpowiednią wysokość i możemy przy nim swobodnie siedzieć w każdej pozycji.

Ile potrzebujemy miejsca?

Niektórzy uważają, że kształt pomieszczenia narzuca kształt stołu. Dzisiaj nie do końca tak jest. Dużo istotniejsze jest z czego jest mebel, jaki ma kolor, nóżki i styl. W ofercie producentów znajdziemy dość duże gabarytowo stoły o lekkiej formie, które się rozkładają i zmieniają swój pierwotny kształt. Przyjęło się, że stoły okrągłe lub owalne wydają się w pomieszczeniu lżejsze od prostokątnych, więc projektanci chętnie dobierają je do mniejszych mieszkań. Z kolei prostokątne czy kwadratowe są łatwiejsze do ustawienia w pomieszczeniu, można je też w razie konieczności dosunąć jednym bokiem do ściany. Ile potrzebujemy miejsca na stół? Wygodny 4-osobowy stół kwadratowy, dostawiony do ściany, zabierze nam 4,5 m2. Dla porównania - stół okrągły na 6 osób zajmie 6 m2, a prostokątny na taką samą liczbę osób już 7,5 m2.

Koło, kwadrat czy prostokąt?

Okrągły stół to idealna propozycja do mniejszych mieszkań. Wśród jego głównych zalet wymienić możemy:

 • jest bezpieczny dla rodzin z dziećmi, ponieważ nie ma ostrych zakończeń
 • sprzyja integracji, bo każdy siedzi blisko siebie
 • jest wygodny do ustawienia na środku pomieszczenia i ułatwia poruszanie się naokoło
 • idealnie sprawdzi się w aranżacji salonu czy kuchni w stylu rustykalnym, skandynawskim czy prowansalskim
 • pozwala wygodnie siedzieć bez potrzeby przekręcania się do współbiesiadnika


  Na zdj. stół Balance, VOX

Wygodny kwadratowy stół dla 2-4 osób powinien mieć około 80x80 cm. Z kolei prostokątny na 6 osób polecany jest w rozmiarze 80x120 cm. Jakie zalety mają stoły kwadratowe i prostokątne?

 • pasują do większości pomieszczeń
 • idealnie sprawdzą się jako blat roboczy, miejsce do pracy itp.
 • w przestrzeniach otwartych mogą stanowić granicę między strefami
 • można je dostawić do ściany, co jest szczególnie ważne w małych mieszkaniach
 • są uniwersalne, pasują do stylu każdego wnętrza


  Na zdj. stół Nature, VOX

Jak oświetlić stół?

Tradycyjna lampa powieszona nad stołem może się nie sprawdzić, gdy przesuniemy lub rozłożymy stół. Często także nie wiemy jak precyzyjnie zaplanować miejsce instalacji oświetlnia - np. podczas remontu, kiedy nie mamy wybranego wyposażenia wnętrza. W takiej sytuacji warto poszukać elastycznych rozwiązań. Sprawdzą się na pewno reflektory sufitowe, w których możemy zmieniać kąt nachylenia i padania światła, czy listwy, które umożliwiają przesuwanie lamp. Jeżeli zależy nam na jednym źródle światła rozwiązaniem może być umieszczenie lampy sufitowej bardzo wysoko - tak by światło padło na bardzo szeroki obszar.

         
          Na zdj. stół Nature, VOX